Икономиката ще се отлепи от дъното след лятото
Апетитът на инвеститорите да поемат риск ще започне да се възстановява и капиталовите потоци към страната, макар и първоначално много бавно, ще започнат да нарастват, смята главният икономист на УниКредит Булбанк Кристофор Павлов.
Според него компаниите ще започнат постепенно да размразяват инвестиционните си проекти през тази година, а това ще стабилизира и заетостта.
Очакванията за трайно увеличаване на заетостта обаче са насочени за след 2013.
„Разбира се, броят на работните места е изоставащ индикатор и трайно увеличаване на заетостта, според нас, ще може да се наблюдава чак от 2013 година нататък. Домакинствата също ще започнат да променят поведението си, като ще се наблюдава все по-малко отлагане на покупки на стоки за дълготрайна употреба. В унисон с увеличаването на крайното съвкупно търсене в икономиката, търсенето на кредит също ще започне да нараства спрямо незадоволително ниските нива в момента. Представите за това кое ниво на финансова задлъжнялост може да се разглежда като устойчиво ще еволюират в положителна посока, като по този начин допълнително ще намалее натискът върху домакинствата и особено върху частните нефинансови корпорации да продължат с редуцирането на задлъжнялостта си. “, смята Павлов.
Според икономистите на УниКредит Булбанк БВП на тримесечна база ще се ускори от близките до нула темпове в началото на годината до 0.5% – 0.7% през последните две тримесечия на 2012 г., благодарение на консолидацията на външното търсене.
Прогнозите за цялaта година са БВП да отчете ръст от 1.5%, което обаче ще означава забавяне на икономиката в сравнение с 2011 г., когато БВП нарасна с 2%.
„Началото на годината ще подложи на тест икономиката на страната“, смята Кристофор Павлов. Влошаването на външните условия ще повлияе негативно на износа. Освен това проблемите в Европа ще окажат и допълнителен натиск за свиване на финансовата задлъжнялост на корпоративния сектор, както и до временно преобръщане на процеса на стабилизиране на пазара на труда.
Пречка пред възстановяването на българската икономика през 2012 г. ще бъде и продължаващият спад в цените на жилищата. А това е индикатор за все още слабото крайно търсене от страна на домакинствата. „Очакват ни две или дори три години, в които българският икономически растеж ще остане под потенциалния, като ще се редуват периоди на ускоряване и забавяне на темповете на възстановяване“, се казва още в анализа на УниКредит Булбанк. Основната причина за това е, че процесите на намаляване на задлъжнялостта в корпоративния нефинансов сектор, както и приспособяването на пазара на имоти към новите реалности ще изисква повече време заради големите дисбаланси, с които тези два ключови за икономиката на страната сектори посрещнаха началото на кризата.
Подобни са и изводите, които прави Райфайзен Рисърч. Звеното на част Райфайзен Банк Интернешънъл АГ очаква, че регионът на Централна и Източна Европа като цяло ще отбележи ръст на БВП за 2012 г. от 2%. “Относително слабият растеж, който очакваме в ЦИЕ, трябва да бъде разглеждан на фона на спада от 1%, който прогнозираме заеврозоната”, допълва Брециншек.
Все пак, Брециншек е по-оптимистично настроен за второто полугодие на 2012 г. “При по-задълбочен поглед на прогнозата ни за БВП е видно, че негативните тенденции от първото полугодие, би трябвало да бъдат компенсирани от по-добро развитие през второто”, казва Брециншек.
Анализаторите на Райфайзен Рисърч очакват, че негативните ефекти ще бъдат усетени най-силно в страните, които имат най-тесни външнотърговски връзки с еврозоната – те очакват БВП на страните от Централна Европа да нарасне с 0.5%, а на страните от Югоизточна Европа с 0.4%. Що се отнася до страните от ОНД – Райфайзен Рисърч оставя прогнозата си непроменена и очаква ръст от 3.1%. С изключение на Полша (очакван ръст на БВП от 2.2%), анализаторите на Райфайзен Рисърч очакват спад на БВП във всички страни от Централна Европа, включително и Австрия (- 0.5%).