Градският транспорт е ключов за зелената мобилност в Европа, а България може да се окаже спящият гигант на Балканите относно този въпрос. Около това мнение се обединиха участниците в петия панел на петото издание на Green Transition Forum, озаглавен "Електрификация на транспорта и зелена мобилност".

Най-голямото събитие за трансформация в Централна и Източна Европа се провежда от 16 до 20 юни в Sofia Event Center. Организатори са Green Transition Forum, Dir.bg и 3Е-news.net.

Акценти в дискусията бяха пътят към нова европейска автомобилна стратегия, преодоляването на търговските предизвикателства и възможности в автомобилния сектор, декарбонизацията на автомобилната индустрия, разширяването на приемането на електромобили и устойчива логистика за транспортните системи от следващо поколение, както и стимулирането на иновациите в областта на климата при електрическите превозни средства и мобилността.

Модератор в петия панел беше Любомир Станиславов, главен изпълнителен директор на Автомобилния клъстер в България, а участници - Ян Дусик, заместник генерален директор по действия в областта на климата; Емануил Фунтукис, член на Съвета на директорите на Автомобилния клъстер в България и генерален мениджър в ЕТЕМ Гестамп Алуминиум Екстружънс; Марио Де Мартино, управляващ директор в Порше БГ ЕООД и Порше Интер Ауто БГ ЕООД; Елвир Фабри, старши научен сътрудник Геополитика на търговията, докладчик на работната група по отношенията ЕС-Китай в Институт Жак Делор; Петър Витанов, член на Европейския парламент (2019-2024); Кристиан Кръстев, министър на транспорта (2013) заместник-кмет на София (2020-2022); Константинос Хадзифотис, мениджър "Европейски въпроси" в Мотор Ойл Груп; Иво Цачев, експерт и ръководител "Решения за еМобилност" в ТоталЕнерджис; Петър Георгиев, стратегически алианси, регулации и устойчивост в AMPECO; Николай Лавров, съосновател и главен изпълнителен директор в Autoware lab.

Всички снимки ВИЖТЕ ТУК >>

В началото на дискусията беше дадена думата на Ян Дусик, според когото транспортът като част от зеления преход е важен за целите до 2050 година.

Работим активно за постигането на тази цел за намаляване на емисиите чрез законодателен пакет, коментира Дусик.

По думите му цената на електричеството е ЕС е доста висока, затова се правят стъпки в посока намаляване на цените, но съвместно с мерките за декарбонизация.

"Виждаме, че преходът към електромобилност е много важна тенденция, до 2035 година половината от колите, които се продават, ще бъдат електромобили. От началото на годината в ЕК търсим добри бизнес аргументи, за да обвържем декарбонизацията и конкурентоспособността", заяви Дусик, като подчерта, че предстои стратегически диалог с електромобилната промишленост през септември. 

"Даваме си сметка, че възможността да се придвижваме е изключително важна, и не следва да има прекомерна тежест, която да се понася от гражданите", посочи още Дусик. 

По думите му и това трябва да бъде взето предвид в съответната европейска регулация и се работи за формирането на решения по отношение на транспортната бедност.

Снимка: Булфото

"Държавите членки ще изработят и ще финализират свои собствени климатични планове, ще ги прегледаме и ще видим доколко отговарят на европейското законодателство", каза още Дусик и добави, че в някои държави се прилагат най-добрите практики по темата с мобилността и електрификацията, като е възможност да бъде обменен опит и с други страни от ЕС.

Според него е необходимо да бъде разработена инфраструктурата.

Има различни възможности за получаване на социална подкрепа от домакинствата, отбеляза Дусик. Едно от предимствата на електромобилите е, че те не замърсяват околната среда, което е важно особено за градовете, каза той.

Относно стимулите за купуването на електромобили Дусик посочи, че в момента те са в прерогативите на всяка страна членка и към момента няма решение дали да се разработи обща европейска схема.

От своя страна Емануил Фунтукис заяви, че са подготвени да се справят с нарастването на производството.

"С подкрепа от институциите вярвам, че ще успеем. Мисля, че е важно да продължим да работим и за подобряването на инфраструктурата. Трябва да се работи с поглед 3-4, а понякога и в 5 години напред", коментира Фунтукис.

По думите му следващото поколение батерии ще бъде много различно. "Ние трябва да се подготвим за материалите, които ще имат съвсем друго приложение", каза още Фунтукис.

Снимка: Булфото

След него думата беше дадена на Марио Де Мартино, според когото и публичният и частният сектор трябва да работят заедно.

"95% от хората, които опитат електромобили, не желаят да се връщат към двигателите с вътрешно горене. Но няма смисъл да произвеждаме електромобили, като използваме изкопаеми горива", подчерта Марио Де Мартино.

По думите му трябва за производството на електрически коли да се използва също зелена енергия.

Снимка: Булфото

"Идеята не е да връщаме клиента обратно в колата, а да го накараме да ползва градския транспорт. Това е е една от целите", коментира и Петър Витанов.

Според него е необходимо държавните институции работейки заедно "да ускорят тази втора фаза на електрификация".

Производството на батерии бележи много бърз напредък, за разлика от рециклирането. Но мислим и за решения на този проблем, допълни Витанов.

Снимка: Булфото

След него думата взе Кристиан Кръстев, който подчерта, че искрено вярва, че България е спящ гигант на Балканите, който още не е събудил.

"Ние имаме късмета да сме на кръстопът между три континента и трябва да използваме това. Зелената мобилност не трябва да се отнася само за колите, но и за градския транспорт", посочи Кръстев. 

"Трябва да говорим и за жп инфраструктурата. България няма скоростни влакове, съответно няма и бързи жп линии, а това би дало много предимства, защото колите могат да бъдат превозвани до Европа чрез жп транспорт и това ще бъде много по-евтино", обясни Кръстев.

Снимка: Булфото

И отбеляза, че проблемът с градския транспорт трябва да бъде обсъден на градско, регионално, ако трябва - и на държавно ниво.

"Въпросът с трафика все пак съществува, защото през деня има много коли. Един автобус побира над 40 души, представете си, ако шофьорите се откажат от колите и се придвижват с автобус - по-малко шум, по-малко емисии. Което означава, че колкото повече успеем да намалим броя на колите по улиците, толкова по-добро ще е решението", каза още Кръстев и добави, че зелената мобилност трябва да се отнася и за градския транспорт.

Константинос Хадзифотис съобщи, че инвестират в зелена енергия, като са открили рафинерия за производство на зелен водород в Гърция. Той акцентира и върху свързаността - електропреносните мрежи, мрежите от пътища - така че хората да знаят къде могат да заредят електромобилите си, пътувайки от Румъния към Гърция например.

"Смятаме, че в бъдещето ще има микс на енергийни източници за автомобилите - биогорива, вътрешно горене и т.н. Ние - Гърция, България, Румъния - да си сътрудничим по-добре, ще бъде ценно за всички нас", добави Хадзифотис.

Снимка: Булфото

От своя страна Елвир Фабри заяви, че заради митата, които президентът на САЩ Доналд Тръмп налага, пазарът на Щатите се затваря, а Китай доминира.

"Китай е самодостатъчен и в голям степен не разчита на внос на електромобили. В Европа производството е за собствени нужди, въпреки че германските компании заемат известни позиции на китайския пазар", посочи тя. 

Снимка: Булфото

Своето мнение изказа и Иво Цачев, който отбеляза, че градският транспорт трябва да бъде гръбнакът на мобилността.

За съжаление, в Европа, не само в България, това не е така, хората показват предпочитания към личните си автомобили", заяви Цачев.

По думите му трябва да погледнем откъде идва чистата енергия. "Все по-евтино ще стане да се отопляваме и да използваме енергия, ако всички имаме панели на покрива", добави той.

Снимка: Булфото

И беше категоричен, че без софтуер, без дигитализация "никога няма да успеем да мащабираме мобилността и никога няма да успеем да съчетаем чистата енергия с мобилността".

"Индустрията се е променила, бизнесите залагат на изграждането на нова инфраструктура. Над 50% от клиентите са от частния сектор", каза от своя страна и Петър Георгиев.

Снимка: Булфото

"Да си сътрудничим с Китай, това ще ни помогне за иновациите. За да можем да догоним Китай, трябва да опитаме да облекчим регулациите в Европа, защото иначе ще настъпи едно кърваво стълкновение", отбеляза и Николай Лавров.

Снимка: Булфото


Green Transition Forum 5.0 се утвърждава като голяма и важна платформа за диалог между Европейската комисия, националните правителства, експерти, компании и медии. С петото си издание форумът позиционира България като активна част от разговора за бъдещето на зелените политики в Централна и Източна Европа и дори като инициатор на този дебат в региона.


Генерални Партньори: Астелас Фарма България, Геотрейдинг АД, Електрохолд България , Асарел Медет АД, АРТЕКС ИНЖЕНЕРИНГ АД, Филип Морис България

Основни Партньори: Дънди Прешъс Металс, Аурубис България, ОББ, МЕТ Енерджи Трейдинг България, Фондация Лъчезар Цоцорков, Глобален договор към ООН, PHOTOMATE, European Investment Bank, Българска банка за развитие, Телелинк бизнес сървисис, OMV Petrom, УниКредит Булбанк, Лидл България, Хайделберг Матириълс Девня АД с проект ANRAV, Байер, Mercuria, Елаците-Мед АД, Енергео ЕООД, Геотехмин ООД, Геострой АД, ИТР Сървисиз ЕООД, EVN България, Състейнабъл Енерджи Съплай ООД, БФБ, Carbonaires, Vivacom, Главболгарстрой, Камара на строителите в България, Електроенергиен Системен Оператор, Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП)

Партньори: ПОК "Доверие", БМФ Порт Бургас, wpd България, Фонд ФЛАГ, Сдружение "Соларна Академия България", СОФ Кънект-операторът на летище "Васил Левски", ТЕЦ "БОБОВ ДОЛ", ICGB, Български Енергиен Холдинг ЕАД, НЕК ЕАД, Булатом, GCR, Джуниър Ачийвмънт България, EIT Community Hub в България, Cleantech Bulgaria, Булгартрансгаз ЕАД, Българска федерация на индустриалните енергийни консуматори и абревиатурата: БФИЕК, The Green for Growth Fund, Finance in Motion (FiM), ЕКО ПАРТНЪРС БЪЛГАРИЯ АД, Фонд на фондовете (ФнФ), Първа инвестиционна банка, AES, Порше БГ, NEXT BASKET, Девин, Райфайзен Адвайзъри ЕООД, Делта Клауд ООД, DOZZA drinks, Омега Пауър Груп ЕООД, Chill&Bite micro market, Cult Gourmet Catering, Сладко и Солено за Приятели

Логистичен партньор: Turkish Airlines

Мобилност: Enterprise Rent-A-Car

Настаняване: Hilton