Програмата за млади таланти на Филип Морис България IMPACT Graduate Program от първо лице
И тази година Филип Морис България отвори вратите си за ново поколение млади таланти, които искат да натрупат опит и да се потопят в света на бизнеса
Ежегодната програма IMPACT Graduate Program на международната компания е уникална възможност за младежите не само да приложат наученото в университета, но и да се развиват професионално под ръководството на опитни експерти.
Днес ще ви запознаем с четиримата амбициозни стажанти Василена Пенчева, Александър Янков, Изабел Йончева и Деница Димитрова и с техните ментори Ирена Костова, Мартин Дабевски, Сияна Караманлиева и Цвета Тишинова. В интервю с тях ще разкрием какви са ползите и предизвикателствата от стажантската програма на Филип Морис България и как млади таланти и професионалисти с дългогодишен опит се учат взаимно, създавайки среда на споделено знание и кариерно израстване.
Ирена Костова, ръководител отдел "Научни въпроси"/вдясно/ и Василена Пенчева, стажант в отдел "Научни въпроси"/вляво/
снимка: Филип Морис БългарияИрена Костова, ръководител отдел "Научни въпроси"
Каква е ролята на ментора във Филип Морис България и защо избра да влезеш в нея?
Ролята на ментор в професионалното развитие на един млад човек e от една страна отговорност в това да предадеш знанията си, а от друга - възможност за обмяна на опит, изслушване и приемане на различни перспективи. Благодарна съм на Филип Морис България, че тази година за пръв път в отдел "Научни въпроси" имаме възможност да работим с млади и мотивирани таланти. Избрах да бъда част от програмата, защото вярвам в положителната енергията, която младите внасят, в любопитсвтото да учат как функционира една голяма корпорация, както и в амбицията си да придобият опит, който би бил от огромна помощ за бъдещо професионално развитие.
Менторството на млад талант е свързано с различни моменти, в които един път ти се учиш на нещо, а друг път трябва да предадеш знания. Важно е не винаги ти да даваш решенията на определен казус, а да предоставиш възможност на младите да помислят и сами да стигнат до решение. За мен основният момент в работата с млад талант е да покажеш още в началото разбиране и уважение, както и че е част от екип и всчики заедно гледаме в една посока.
Василена Пенчева, стажант в отдел "Научни въпроси"
Трудно ли е да балансираш следването в университет и стажа във Филип Морис България?
Балансът между двете не е лесен, но получавам изключително разбиране от екипа ми във Филип Морис България, както и от университета, така че да успявам да съм продуктивна и на двете места. Да бъда в корпоративна среда е нещо ново за мен. Попадаш в нова среда и искаш да намериш бързо своето място в нея, едновременно да се учиш и да успяваш да бъдеш полезен. Благодарна съм, че каквото и да възникне като въпрос от моя страна, веднага получавам съдействие от екипа, както и поле за изява на идеите ми, което действа много мотивиращо.
Мартин Дабевски, супервайзър "Бранд и портфолио"/вляво/ и Александър Янков, стажант в отдел "Бранд и портфолио"/вдясно/
снимка: Филип Морис БългарияМартин Дабевски, супервайзър "Бранд и портфолио":
За поредна година влизаш в ролята на ментор. Какво ти носи възможността да напътстваш и обучаваш млади таланти?
Възможността да напътствам нови млади таланти на първо място ми дава нова перспектива - нов поглед над начина на работа, над това, което правим, над това как светът и човешките нагласи се развиват. Тази перспектива е изключително ценна както за мен, така и за младия талант, когото наставлявам. Подходът ми в началото е винаги един и същ - отделям време, в което да направим детайлен план за навлизане в ежедневната работа и процеси, за да може човекът да се чувства спокоен с всички новости, с които се сблъсква. Задаването на въпроси е абсолютно задължително и създаването на безопасна среда за тяхното задаване е ключова - по-добре е човек, който иска да се научи, да го направи спрямо неговия индивидуален начин на адаптиране.
Александър Янков, стажант в отдел "Бранд и портфолио":
С какво те привлече програмата на Филип Морис България IMPACT Graduate Program?
С възможността да придобия практически опит в голяма международна компания, която залага на иновации и развитие. Работата по реални проекти и наличието на менторство ми позволяват да израсна професионално и да допринеса за значими промени. Възможностите за развитие са огромни. Впечатлен съм от отворената и подкрепяща работна среда. Научих много за целите на компанията, корпоративната култура и работата в екип, а също така успях да приложа теоретичните си знания в реални ситуации, което ме направи по-уверен и подготвен за бъдещи предизвикателства.
Сияна Караманлиева, мениджър отдел "Бранд и портфолио"/вдясно/ и Изабел Йончева, стажант отдел "Бранд и портфолио"/вляво/
снимка: Филип Морис БългарияСияна Караманлиева, мениджър отдел "Бранд и портфолио":
Отговорността да предадеш знания и умения на млад талант е голяма. Изтощаващо ли е да бъдеш ментор или ти носи удоволствие?
Да бъдеш ментор е сериозна отговорност и със сигурност има предизвикателства. За мен да си ментор има две страни - докато споделям своя опит, аз също се уча от стажантите. Техните свежи идеи и гледна точка ми помагат непрекъснато да подобрявам своите умения, както и да се уча на търпение. Разбира се, има много предизвикателни моменти, особено когато трябва да съчетая менторството с всички професионални ангажименти и отговорности. За мен обаче радостта да видиш как някой, когото си наставлявал, постига целите си и да знаеш, че ти си изиграл важна роля в процеса, е изключително удоволетворяващо. Мисля, че всички в някакъв момент от кариерния ни път трябва да се ангажираме с това да създаваме и насърчаваме следващото поколение таланти.
Когато работя с колеги, които са в началото на своя професионален път, подходът ми е съсредоточен върху това да ги подкрепям, напътствам и насърчавам да взимат самостоятелни решения. Грешките са част от процеса на учене и ги използвам като поучителни моменти. Винаги съм на разположение да отговарям на въпроси и да споделям опита си. Включвам младите таланти в екипни дискусии и им давам малки проекти, които да ръководят сами, оценявайки техния принос и идеи. Това насърчава чувството за принадлежност и им помага да разберат важността на работата в екип.
Изабел Йончева, стажант отдел "Бранд и портфолио":
Как смяташ, че програмата на Филип Морис България IMPACT Graduate Program ще помогне за кариерното ти развитие?
Програмата ми предоставя възможност да се запозная с начина на работа и вътрешната култура на корпоративния свят, което със сигурност ще ми помогне в бъдещите ми кариерни избори. Опитните професионалисти в организацията също са ключов фактор за моето развитие, тъй като от тях придобивам нови знания и умения, до които иначе нямаше да се докосна. Създаването на професионална мрежа с изключително ценни контакти е важно не само в краткосрочен, но и в дългосрочен кариерен план.
Мотивира ме възможността за развитие, признанието и приносът ми към компанията. Участвайки в проекти, които ми позволяват да откривам свои предимства и недостатъци, аз усъвършенствам уменията си. Признанието за добре свършена работа пък ме мотивира да продължавам да се старая, а фактът, че работя върху реални задачи, които биват оценени, ми показва, че работата ми има принос за екипа.
Цвета Тишинова, старши анализатор в отдел "Потребителско изживяване" и Деница Димитрова, стажант в отдел "Потребителско изживяване"
снимка: Филип Морис БългарияЦвета Тишинова, старши анализатор в отдел "Потребителско изживяване":
Каква е ролята на ментора във Филип Морис България и защо избра да влезеш в нея?
Ролята на ментора е много отговорна. Той трябва да помогне на стажанта да разбере как функционира компанията, какви са нейните цели и как стажантът и менторът в екип спомагат за достигането им. Менторът трябва да дава добър пример, да оказва подкрепа, да дава обратна връзка и да делегира отговорности, чрез които стажантът да развива различни умения. Харесвам цялостната идея на стажантската програма и искрено вярвам, че това помага за по-добра ориентация към функцията, в която занапред стажантите биха искали да се развиват и изграждат своя професионален път.
Деница Димитрова, стажант в отдел "Потребителско изживяване":
С какви предизвикателства се сблъскваш по време на стажа? Как ги преодоляваш?
Още в самото начало на IMPACT Graduate Program силно впечатление ми направи това, че трудът, знанията и отговорностите на стажантите се ценят високо тук и влияят върху ежедневния работен ритъм. Възможността да бъда част от работния процес и да колаборирам с професионалисти с дългогодишен опит превръща сухите ми механични знания, придобити в университета, в една структурирана, цветна и взаимодействаща си картина. Това означава активно участие в проекти и дискусии, което само по себе си носи предизвикателства. Благодарение на екипа и на моя ментор, притеснението ми се превърна в мотивация, защото при всеки мой въпрос и затруднение срещам единствено разбиране, търпение и подкрепа.
НАЙ
Васил Велев: Очертава се бюджетният дефицит да е около 18 млрд. лева
Строежът на магистрала "Струма" през Кресна трябва да започне през 2025 г.
Украинският парламент прие закон за първото увеличение на данъците по време на война
Акио Тойода: Преминаването към изцяло екетрически коли ще доведе до загуба на работни места
Васил Велев: Очертава се бюджетният дефицит да е около 18 млрд. лева
Строежът на магистрала "Струма" през Кресна трябва да започне през 2025 г.
Украинският парламент прие закон за първото увеличение на данъците по време на война
Тристранката решава утре да се повиши ли минималната заплата на 1077 лв.