СТО: Няма яснота при китайската държавна подкрепа за индустрията
Пекин не е предал достатъчно информация на Световната търговска организация за използваните стимули с обществен ресурс
Световната търговска организация (СТО) обяви, че не е успяла да получи ясна картина за китайската финансова подкрепа за ключови сектори в промишлеността, като например производството на електромобили, алуминий или стомана, поради "обща липса на прозрачност", предаде Ройтерс, на която се позова БТА.
Търговската война
- Български търговци: Дрехите от китайски онлайн платформи може да са опасни за здравето
- Китай разследва търговски практики на ЕС, сред тях и българска поръчка за влакове
- Русия вече търгува в китайски юани. Какво казва бизнесът
- ЕС налага допълнителни мита върху вноса на китайски електромобили
- Китайските компании призоваха за твърд тон към ЕС
От СТО посочват, че втората по големина световна икономика е отпускала финансови помощи и е осигурявала други стимули на различни сектори в разглеждания период 2021-2024 г., но Пекин не е предал достатъчно информация на организацията, за да бъде ясна цялостната картина.
"Общата липса на прозрачност при китайската държавна подкрепа дава поле за дебати дали това не е довело до свръхкапацитет в определени сектори", се посочва в доклад на СТО, в който се визират серия сектори, вкл. полупроводниците и корабостроенето.
СТО набляга на факта, че не може да определи размера на китайските държавни фондове, които ползват обществен ресурс, за да инвестират в ключови сектори. "Стимулите, осигурявани от тези фондове, не се били докладвани в СТО", се посочва в доклада.
Оценката на СТО е в рамките на редовния преглед на търговската политика на всяка страна членка на организация, извършван през няколко години. Последния преглед на китайската политика е правен през 2021 г.
Тепърва се очаква страните членки на СТО да коментират 173-страничния доклад, който анализира в дълбочина китайската търговска политика, посочва Ройтерс.
Китай твърди, че не нарушава общоприетите пазарни принципи.