Румъния и Сърбия подписаха меморандум за строителство на газов интерконектор
Връзката е "добавка" към газовата магистрала от Черно море до западната граница на Румъния
Румънският министър на енергетиката Себастиан Бурдужа подписа днес заедно със сръбския министър на минното дело и енергетиката Дубравка Джедович Ханданович меморандум за разбирателство за проект за изграждането на газов интерконектор между Румъния и Сърбия, съобщи на страницата си във Фейсбук румънският официален представител, цитиран от Аджерпрес и БТА.
"Този стратегически проект ще свърже газопреносната система в Сърбия през технологичния възел в Мокрин с магистралата БРУА (България-Румъния-Унгария-Австрия) в Румъния, откривайки нови възможности за диверсификация на източниците на енергия и повишаване на конкурентоспособността на цените на газа. Интерконекторът Арад-Мокрин ще играе съществена роля за енергийната сигурност и за регионалната интеграция на цените на енергията. Бихме искали да започнем строежа следващата година, така че този проект да стане действителност най-късно през 2028 г.", посочи Бурдужа.
Той уточни, че чрез тази инвестиция Румъния ще постигне няколко ползи за всички румънци: по-конкурентоспособен пазар, който ще донесе най-ниската цена на потребителите, енергийна сигурност, преодоляване на изолацията на енергийните системи и диверсификация на източниците на снабдяване.
Бурдужа, посочи още, че Румъния работи в тясно сътрудничество със Сърбия за развитието на електроенергийните междусистемни връзки, а стратегическият проект Решица-Панчево се очаква да бъде завършен през първата част на 2025 г.
Двамата министри подписаха меморандума за разбирателство строежа на газовия интерконектор на сръбско-румънската граница при ВЕЦ "Железни врата-1".
На територията на Румъния газовият интеконектор ще се свързва с газопровода БРУА при село Петровасело в западния окръг Тимиш, а дължината му ще бъде 86 километра (до сръбската граница), според данни на Министерството на енергетиката. Предвижда се газопроводът да осигурява двупосочен транспорт на минимум 1,6 милиарда кубически метра газ годишно.
Румъния и Сърбия ще положат всички усилия за започване на същинското строителство през следващата година, като се очаква инвестицията да бъде завършена до 2028 г., отбелязва още институцията.
В този контекст румънският министър на енергетиката уточни, че през първото тримесечие на тази година Румъния е осигурила около 30 процента от продукцията на природен газ в ЕС. "Националната компания Ромгаз продължава да има големи планове: Нептун Дийп, инвестицията от 4 милиарда евро в Черно море, ще удвои добива на румънски газ до 2027 г., а в Караджеле (в източния окръг Бузъу) се сондира повече от всякога с инвестиционна програма на стойност над един милиард леи и очакваме нови добри новини тази година", посочи той.
По думите му Румъния има всички необходими ресурси, за да бъде енергиен хъб на газовия пазар и стожер на стабилността за съседните страни. "Трансгаз работи ударно за завършването на БРУА (газовата магистрала от Черно море до западната граница, като участъкът Тузла-Подишор е единственият липсващ, но работите напредват) и за пускането в експлоатация на Вертикалния коридор, алтернатива на руския газ за целия регион", подчерта още министърът на страницата си във Фейсбук.