Петкова допуска "Балкански поток" да е готов до края на годината
Проектът спазва европейските условия, изцяло е български, стойността му е 1,1 милиарда евро, изтъкна енергийният министър
Проектът "Балкански поток" е изцяло български проект, който се реализира в съответствие с Европейските правила. Това припомни пред БНТ министърът на енергетиката Теменужка Петкова, цитирана и от "3e-news".
Газови потоци
- САЩ: "Балкански поток" - това е "Турски поток", с който Русия прокарва влияние
- Проф. Атанас Тасев: САЩ заплашват със санкции "Турски поток", а не "Балкански поток"
- "Булгартрансгаз" търси 400 млн. евро за "Балкански поток" и другите ключови проекти
- Борисов пред Вучич: "Балкански поток" трябва да e готов до края на годината (снимки, видео)
"При реализацията на този проект ние сме спазили абсолютно точно Европейската директивата, свързана с природния газ, Директивата, свързана с определяне на регулаторната рамка на подобен тип инфраструктурни проекти и изцяло законодателството в областта на обществените поръчки. Направихме открита процедура за избор на изпълнител. Беше избран саудитската компания "Аркад". Той от своя страна има определени срокове в договора. Тези срокове трябва да бъдат изпълнени. Така че очакваме в кратки срокове, може би до края на годината, да бъдат финализирани процесите по изграждането на този проект", обясни министърът.
Петкова отбеляза, че цената на "Балкански поток" е 1,1 милиарда евро. Проектът се финансира със средства на "Булгартрансгаз" и заемно финансиране.
Енергийният министър призна, че саудитска компания "Аркад", която се занимава със строителството освен италиански е наела и руски компании. Според Петкова това е нейно право да решава какви компании да бъдат привлечени.
Всички енергийни проекти у нас се изграждат стриктно по европейските правила и нямат никакво забавяне. Това каза на 19 октомври българският първи дипломат Екатерина Захариева при посещението си в Будапеща. Нейният домакин - министърът на външните работи на Унгария Петер Сиярто, каза, че за страната му е изключително важно изграждането на газовия хъб "Балкан" и "Балкански поток", включително интерконектора с Гърция и терминала за втечнен газ в Александруполис. "Искаме диверсификация, а България ще ни осигури това през своя територия", заяви унгарският министър.