20-процентните мита върху стоки от ЕС, обявени от правителството на САЩ, ще засегнат най-силно работещите хора, предупредиха от Европейската конфедерация на профсъюзите (EKП - European Trade Union Confederation, ETUC). Оттам посочват, че докато пълната степен и въздействие на тарифите все още не са ясни, от съществено значение е какъв е отговорът на ЕС да предостави цялостна стратегия за стабилизиране на икономиката и запазване на работни места, като реакция на променената търговска среда. Съобщението на ЕКП е поместено на интернет страницата на КНСБ. Оригиналното заглавие е "Без ден на освобождение на работниците" (No day of liberation for workers) във връзка с тарифите на американския президент Доналд Тръмп за "Деня на освобождението" на САЩ.

Основни елементи за защита на работните места и доходите

Контрамерките, тарифите и търговските инструменти, които ЕС ще приложи, няма да бъдат достатъчни, за да защитят работещите хора. Защитата на заетостта трябва да бъде непосредствен приоритет, заявява ЕКП.

Като отправна точка могат да бъдат повторно въведени мерките от инициативата SURE (Support to mitigate Unemployment Risks in an Emergency - Временната подкрепа за смекчаване на рисковете от безработица при извънредни ситуации)* на ЕС, които защитиха работните места и поминъка по време на пандемията. Подкрепата трябва да бъде налична за запазване на работни места в компании, засегнати от тарифите, но не трябва да се използва за увеличаване на печалбите или за дивиденти на акционерите.

Европейските синдикати смятат, че "толкова много хора са изправени пред скок в разходите за живот и заплаха от евентуална загуба на работа" и затова Европа се нуждае от ефективен план за извънредни ситуации, който трябва да бъде подготвен да включва мерки за контрол на печалбите и, ако е необходимо, ограничаване на увеличенията на цените на основните стоки, особено на храните.

Вътрешното търсене трябва да бъде стимулирано. Заплатите и покупателната способност трябва да бъдат защитени и увеличени. Необходими са също големи инвестиции, за да се постигне напредък в технологиите на бъдещето. От съществено значение е постоянен инвестиционен инструмент, основан на общи дългови инструменти, както и преосмислянето на правилата за икономическо управление на ЕС. Европа не може да преодолее тази криза с икономически и финансови ръце, вързани на гърба.

Европейската централна банка (ЕЦБ) трябва да се въздържа от увеличаване на лихвените проценти в отговор на всяко увеличение на цените, причинено от по-високи тарифи. Това би било сериозна грешка, която допълнително би дестабилизирала икономиката. Вместо това ще е необходимо намаляване на лихвените проценти.

"Тези тарифи са необосновани и изчисленията не се основават на реалността. Те не целят прекратяване на нелоялната конкуренция, основана на лоши трудови стандарти и много ниски заплати. Те се стремят да нанесат максимални щети на европейското производство. Работещите хора в ЕС и САЩ ще бъдат засегнати от повишени цени. Ако не се вземат мерки, вероятно ще последва загуба на работни места. ЕС трябва спешно да въведе мерки за защита на работните места и доходите. Време е да развием прогресивна, основана на правила търговия, отворена, справедлива и устойчива, предоставяща равни права и ползи за работниците и гражданите, с МОТ, като световен лидер в социалното регулиране, работещ със СТО и ООН за регулиране на многостранния подход." Това са думи на Естер Линч, генерален секретар на ЕКП. 

ЕКП разглежда и влиянието на новите мита в различни сектори на икономиката.

Производство

Производствените сектори са в окото на бурята. Ограничаването на отговора на търговските ответни мерки няма да защити работните места. Вместо това е необходим двоен подход: механизъм за защита на работните места в стил SURE, съчетан с постоянен инвестиционен механизъм до задачата за приоритизиране на качествени работни места в нестабилна геополитическа среда, и проактивна стратегия на европейската индустриална политика, фокусирана върху стимулиране на вътрешното търсене за европейски вериги за стойност на производството в рамките на европейския пазар.

ЕС се нуждае от силен, координиран отговор, който дава приоритет на запазването на работните места и който подкрепя нашите индустрии и укрепва нашата производствена база, изтъкват от ЕКП. Инвестирането в европейската промишленост и подкрепата на нейните работници е от съществено значение за осигуряването на нашата дългосрочна стабилност. Решенията във Вашингтон правят бързия и добре финансиран европейски индустриален план още по-важен и неотложен. Тя трябва да бъде достатъчно амбициозна, за да отговори на предизвикателствата, пред които са изправени целевите сектори и нашата по-широка индустриална структура.

Хранително-вкусова промишленост

Европейските синдикати смятат спешно необходима да се разработят програми за подкрепа за региони и клонове, които са по-зависими от износа на храни за САЩ, като ресурсите трябва да бъдат свързани със социалните условия. Секторът на хранително-вкусовата промишленост вече е сериозно засегнат от въздействието на изменението на климата и нестабилността на пазарите на хранителни стоки. Стабилността, предвидимостта и справедливият достъп до международните пазари са ключови за осигуряването на устойчив растеж и създаването на качествени работни места. Потенциалните ответни мерки, засягащи сектора на хранително-вкусовата промишленост, могат да бъдат контрапродуктивни и разрушителни за веригите за доставка на храни, като представляват допълнителна заплаха за работните места и продоволствената сигурност, се казва в заключение на становището на Европейската конфедерация на профсъюзите.

*Да припомним, че Временната подкрепа за смекчаване на рисковете от безработица при извънредни ситуации (SURE) мобилизира значителни финансови средства за борба с отрицателните икономически и социални последици от епидемията от коронавирус в страните от ЕС. Този инструмент заложи финансова помощ до 100 милиарда евро под формата на заеми, отпуснати при благоприятни условия от ЕС на засегнатите държави-членки за справяне с внезапните увеличения на публичните разходи за запазване на заетостта. SURE беше ключов елемент от всеобхватната стратегия на ЕС за защита на гражданите и смекчаване на сериозно отрицателните социално-икономически последици от пандемията от коронавирус, отбелязва ЕС.

По-конкретно, инструментът SURE действаше като втора линия на защита, подкрепяйки схеми за работа на съкратено работно време и др. подобни мерки, за да помогне на държавите членки да защитят работните места и по този начин служителите и самонаетите срещу риска от безработица и загуба на доходи. Като спомагателна програма SURE финансира и мерки, свързани със здравето, по-специално на работното място, използвани за осигуряване на безопасно връщане към нормална икономическа дейност.

ИЗБРАНО