Тръмп подгрява света за митата с гигантски списък от бариери пред американския износ
Администрацията на този президент работи усилено за справяне с нечестните практики, като помага за възстановяване на справедливостта, заявиха от Службата на търговския представител на САЩ
Администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп публикува енциклопедичен списък в стотици страници с разпоредбите на чужди държави, които възприема като търговски бариери, два дни преди да предложи реципрочни мита за глобалните си търговски партньори.
Годишният национален доклад за оценка на търговията, изготвен от Службата на търговския представител на САЩ (U.S. Trade Representative - USTR) посочва средните стойности на прилагани тарифни ставки от страните търговски партньори и нетарифни ограничения, вариращи от тежки разпоредби за безопасност на храните до изисквания за възобновяема енергия и правила за обществени поръчки, коментира Ройтерс (Reuters).
Службата съобщи за доклада на 31 март.
Реципрочните мита на Тръмп, които се очаква да бъдат обявени в сряда, имат за цел да изравнят по-високите тарифни ограничения на други страни за конкретни стоки и да компенсират наложените нетарифни ограничения, които поставят износа на САЩ в неизгодно положение, отбелязва агенцията. Ройтерс предаде, позовавайки се на "Вашингтон пост", че в Белия дом са изготвили планове за тарифи от около 20% върху по-голямата част от стоките, внасяни годишно в САЩ на стойност 3 трлн. долара.
Миналата седмица Тръмп обяви 25% мита върху вноса на автомобили в САЩ с намерението да възстанови производството в САЩ, но пък заплашва пазара с нови ценови шокове.
"Нито един американски президент в съвременната история не е признавал широкообхватните и вредни бариери пред външната търговия, пред които са изправени американските износители, повече от президента Тръмп", каза търговският представител на САЩ Джеймисън Гриър.
"Под негово ръководство тази администрация работи усилено за справяне с тези нечестни и нереципрочни практики, като помага за възстановяване на справедливостта и поставя здравоработещите американски бизнеси и работници на първо място на световния пазар", добави Гриър.
Не е ясно как докладът от 397 страници ще повлияе на реципрочните тарифни планове на Тръмп, изтъква Ройтерс.
Търговският съветник на Белия дом Питър Наваро често се оплаква, че данъците върху добавената стойност, събирани от страните от Европейския съюз, действат като допълнителни тарифи и експортна субсидия, когато се възстановяват за автомобили, изнесени за САЩ.
Но докладът на Службата на търговския представител на САЩ не посочва ДДС като търговска бариера в обсъждането на политиките на ЕС, като вместо това се фокусира върху данъците върху цифровите услуги и новия механизъм на ЕС за корекция на въглеродните емисии на границите.
Въпросната администрация отбеляза ДДС и неговото прилагане като обременително за вноса от САЩ в някои други страни, включително Аржентина, Мексико и Обединените арабски емирства. В доклада се казва, че използването на отстъпки от ДДС от Китай за насърчаване на износа на определени продукти е действало като вид субсидия.
Правила за храните
Много от изброените търговски бариери са от техническо естество или са резултат от правителствена регулация, която блокира някои видове износ от САЩ - дават се примери като забавянето на одобрения от страна на ЕС за генномодифицирани култури или забрани за внос на селскостопански продукти, които съдържат остатъци от определени видове пестициди.
Докладът отбелязва ново изискване на ЕС за минимално количество рециклирано след потребление съдържание в пластмасови опаковки и това се възприема като потенциално създаващо "неоправдани бариери пред износа на САЩ". Посочва се, че САЩ ще работят с ЕС за прилагането на правилото.
Службата на търговския представител на САЩ изтъква причини за дългогодишни търговски спорове, като канадската система за "управление на доставките" за млекопреработвателната, птицевъдната промишленост, които използват квоти за внос и високи мита, също така извънквотни тарифи за сирене от 245% и за масло от 298%.
Тръмп се оплака от високите мита за млечни продукти в Канада, като каза, че "ще бъдат посрещнати с абсолютно същите мита, освен ако не ги премахнат".