Реципрочните мита на американския президент Доналд Тръмп смениха дневния ред на световната политика и получиха определения като "търговска война", "зрелищен удар по световния икономически ред" и "най-високите вносни мита от един век насам".

Какво се случва в часовете след обявяването на Деня на прераждането на индустрията на САЩ и Деня на освобождението, както нарече решението си американският президент? Въпреки че то доведе до спадане на личния му рейтинг до най-ниско ниво от преизбирането му.

Най-големият икономически съперник на САЩ - Китай, обяви, че "се противопоставя решително". В извънредно изявление председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен съобщи, че Европа е готова с ответни мерки, ако преговорите се окажат безплодни. В социалната мрежа "Екс" председателят на Евросъвета Антонио Коща каза, че "сега е моментът да ратифицираме споразуменията с Меркосур, Мексико и да постигнем решителен напредък в преговорите с Индия и други ключови партньори". Председателят на Комисията по международната търговия на ЕП Бернд Ланге предупреди, че от гледна точка на перспективите за средностатистическия човек е по-вероятно това да се окаже "ден на инфлацията"

Френският президент Еманюел Макрон събира в Елисейския дворец представители на всички бизнес сектори. Извънредна среща обявиха и министърът на икономиката на Австрия и президентът на Обединението на австрийската индустрия.  Премиерът на Италия Джорджа Мелони отмени всички планирани ангажименти и започна работа за постигане на споразумение с Тръмп. От Великобритания дойде новината, че са застрашени над 25 000 работни места в автоиндустрията. Анализаторите на Острова са на мнение, че макар и страната да е пощадена с по-ниски мита в сравнение с много други държави, ударът по икономиката ще бъде сериозен.

Министърът на търговията на Япония Йоджи Муто проведе спешен разговор с колегата си в САЩ Хауърд Лътник. Изпълняващият длъжността президент на Южна Корея Хан Док-Су обяви началото на световна търговска криза. Според новия премиер на Канада Марк Карни американските мита ще променят фундаментално международната търговска система. Бразилското правителство обяви, че ще се обърне към Световната търговска организация, за да защити националните си интереси. 

На този фон пък цената на петрола рязко паднаФючърсите на сорта Брент от Северно море, който е референтен за Европа, се понижиха с 1,60 или 2,13 на сто до 73,35 долара за барел, след като паднаха с цели 3,2 на сто по-рано и отчетоха най-големият дневен процентен спад от 5 март. Котировките на американския лек суров петрол отчетоха спад с 1,62 долара или 2,26 на сто до 70,09 долара, след като поевтиняха с цели 3,4 на сто по-рано по време на търговията.

Значително понижение отбелязаха и индексите на водещите европейски фондови пазари. Водещият японски фондов индекс потъна за кратко до 8-месечен минимум. С повишение затвори единствено Уолстрийт. 

Опасения изразиха и в северната ни съседка Румъния. "Местните производители ще трябва да търсят алтернативни пазари, а много компании ще се преструктурират и ще намалят производството", съобщават водещите издания Диджи24 и ПроТв.

На юг от нас финансовият министър на Гърция Кириакос Пиеракакис осъди митата като "историческа промяна към протекционизъм"

На този фон в България изглежда сравнително тихо. Предупреждения по темата дойдоха само от Бойко Борисов и Делян Пеевски. 

"Стоманата, алуминият и десетки предприятия, които произвеждат авточастите за десетки автомобили в Европа, ще понесат сериозен удар. Най-засегнатите сектори в България ще са автомобилният, машиностроенето, енергоемките производства, ще се отрази и на бирата", обяви лидерът на ГЕРБ. Според него икономическата бариера между САЩ и ЕС ще разедини още повече държавите в НАТО и ЕС.

"Това ще има голям негативен ефект. Когато една стока трябва да я изкараш с 25% по-скъпа на пазара, смятайте каква ще е за потребителите. Това ще вдигне инфлацията и ще създаде голям стрес, ще намалеят работните места и инвестициите. Значение има към десетки, да не кажа стотици български предприятия. Огромен удар е това 25% мито. Не знам как колегите в Европа ще отреагираме като общност. Това още повече ще раздели страните в НАТО и ЕС. Негативният ефект е много голям", предупреди Борисов.

От своя страна лидерът на ДПС-НН Делян Пеевски призова премиера Росен Желязков "да обясни какво се случва с търговската война между САЩ и ЕС, както и какво ще се случи с България".

В обратна посока се изказа Костадин Костадинов. Той не очаква митата да засегнат сериозно държавата ни, защото България е с "почти никаква търговия" със САЩ. "Нас тази търговска война не ни притеснява", коментира лидерът на "Възраждане". Според него това е възможност единствено да се преосмисли и предоговори начинът, по който ЕС функционира. 

Другите политически сили все още не са коментирали.

ИЗБРАНО