По време на днешната търговия щатският долар е относително стабилен спрямо повечето валути. Въпреки това обаче се движи близо до най-ниското си ниво от 13 месеца спрямо еврото и до нивата, наблюдавани последно през март 2022 г. спрямо британския паунд, въпреки че отчита слаби повишения за деня спрямо двете основни валути.

Доларът потъна до триседмично дъно спрямо йената в понеделник, тъй като категоричното гълъбово изявление на председателя на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл контрастираше рязко с непоколебимо ястребовия тон на ръководителя на Японската централна банка Казуо Уеда.

Председателят на Фед Джером Пауъл съобщи в петък, че щатският регулатор е готов да намали лихвите, но времето и скоростта на този процес ще зависят от редица фактори.

"Дойде време за коригиране на (паричната) политика и посоката е ясна", заяви той по време на реч на годишния икономически форум в Джаксън Хоул, където традиционно се събират ръководителите на водещите централни банки в света.

Той също отбеляза, че рисковете за повишаване на инфлацията са намалели, а тези за намаляване на заетостта са се увеличили, докато "като цяло икономиката продължава да расте с добро темпо".

Търговците оценяват вероятността за намаляване на лихвите с 25 базисни пункта (б. п.) от Фед през септември на 61,5%, а до 50 б. п. - на 38,5%.

Индексът DXY, измерван от ICE, който показва представянето на долара спрямо шестте основни валути (евро, швейцарски франк, японска йена, канадски долар, британски паунд и шведска крона), се повиши с 0,04%. Въпреки лекото си повишение, DXY остава малко над 13-месечното дъно, достигнато в края на миналата седмица. По-широкият WSJ Dollar Index, в който са включени 16 валути, нарасна също с 0,04%*.

Еврото се търгуваше за 1,1179 долара спрямо 1,1192 долара при затварянето на предишната сесия, което означава, че общата европейска валута спада с 0,12% спрямо американската. В петък Европейската централна банка определи референтен курс от 1,1121 долара за 1 евро. По думите на източници, цитирани от Ройтерс, членовете на борда на ЕЦБ се готвят за още едно намаление на лихвите на 12 септември.

Стойността на британския паунд спрямо долара се понижава с 0,15% до 1,3194 долара спрямо 1,3214 долара в края на търговията в петък.

Снимка: iStock by Getty Images

"Английската централната банка трябва да остане предпазлива, когато обмисля по-нататъшно намаляване на основния лихвен процент", посочва нейният ръководител Андрю Бейли. "Виждаме, че устойчивостта на инфлацията е по-ниска, отколкото очаквахме преди година. Но трябва да бъдем внимателни, защото нашата работа не е свършила и инфлацията още не се е върнала до целевото ниво за продължителен период от време", посочи той в петък в Джаксън Хоул.

Освен това Бейли оцени положително ситуацията в британската икономика.

Швейцарският франк се повиши минимално с 0,1% до 0,8472 франка за долар, като по-рано достигна 0,8457 франка, най-силното си ниво от 5 август.

Обменният курс на долара спрямо йената се понижи с 0,41% до 143,79 йени от 144,37 йени в края на предишната сесия.

Ръководителят на Японската централна банка Казуо Уеда заяви в парламента на страната в петък, че финансовата институция е готова да продължи да повишава основната лихва, ако динамиката на инфлацията и БВП съответства на нейните прогнози.

Двойката долар/офшорни юани (извън континентален Китай) се търгува за 7,1116 юана, спрямо 7,1168 юана в петък, което е спад на щатската валута с 0,07%.

Китайската народна банка "инжектира" в понеделник 300 млрд. юана (42,1 млрд. долара) във финансовата система като част от своята програма за средносрочно кредитиране (MLF). Процентът по едногодишните заеми, издадени по MLF, остава на 2,3%, гласи изявление на PBOC. Китайската народна банка последно го промени през юли, като беше намален с 20 б. п.

С 401 млрд. юана заеми, които трябва да бъдат изискуеми този месец, банковата система регистрира нетен отлив от 101 млрд. юана.

Китайската народна банка предостави на банките и 471 млрд. юана като част от 7-дневни обратни репо-операции и запази лихвата по тях на 1,7% годишно.

"Изглежда, че механизмът за фиксиране на курса на юана се връща към това да бъде движен от пазарните сили, като пренасочва фокуса върху динамиката на търсенето и предлагането и движенията на долара", казва пред Ройтерс Кен Чънг, директор валутна стратегия в Mizuho Securities в Хонконг. По думите му се очаква се пазарната чувствителност към новите данни от Китай да нарасне.

Стоковите валути останаха под натиск. Австралийският и новозеландският долар, зависими и от търговията на двете страни с Китай, се понижиха съответно с 0,02% до 0,6890 щатски долара за един "австралиец", но останаха близо до петъчния си връх от 0,67985 долара. Това е най-високото ниво от 11 юли насам. Новозеландският долар спада с 0,06% до 0,6229 щатски долара за едно "киви".

Снимка: iStock by Getty Images

Другите две стокови валути, силно зависими от цените на петрола, спаднаха съответно с 0,02% до 1,3509 канадски долара за един американски и с 0,36% до 10,4931 норвежки крони за един щатски долар. Фючърсите на американския лек суров петрол (WTI) се покачиха с 0,79% до 75,55 долара за барел, а на търгувания предимно в Европа Брент нараснаха с 3,42% до 79,75 долара за барел. Цените на петрола нараснаха за трета поредна сесия в понеделник поради опасения от разширяване на конфликта в Близкия изток, който засилва рисковете от прекъсване на доставките. Израел и "Хизбула" си "размениха" ракети през уикенда, подхранвайки опасенията, че Израел може да се насочи към петролните доставки на Иран и свързаната с тях инфраструктура.

*Валутните курсове и котировките на петрола са актуални към 11:00 часа българско време, източници Ройтерс и TradingEconomics.