Опровергаха слуха за рейтинга на Франция
Международната рейтингова агенция Фич (Fitch) потвърди най-високата оценка ААА на Франция и стабилната й перспектива, опровергавайки слуховете за понижение, предизвикали панически настроения на Парижката фондова борса, предадоха Франс прес и ИТАР-ТАСС.
Преди това френското министерство на финансите категорично отрече слуховете за понижаване на рейтинга на страната, предизвикали нов масов срив на борсовите котировки.
"Тези слухове са напълно неоснователни и трите рейтингови агенции - Стандард енд Пуърс (Standard's and Poor's), Фич и Мудис (Moody's) потвърдиха, че няма опасност от понижение, посочиха сътрудничи на министъра на финансите Франсоа Бароен.
Ройтерс съобщи, че "Мудис" също е повторила, че запазва рейтинга на Франция.
Котировките на акциите на френските банки бяха в състояние на свободно падане днес следобед и секторът изпадна в паника в Европа заради слуховете за понижаване на рейтинга на Франция.
В Европа секторът отчете спад на фондовите борси между 5 и 10 на сто, но най-засегнати бяха френските банки като Сосиете женерал (Sociеtе Gеnеrale), чиито котировки сринаха с над 23% в късния следобяд и затвориха при спад с 15 на сто.
Акциите на банка Бе Ен Пе Париба (BNP Paribas) поевтиняха с 12 процента, а на Креди агрикол (Crеdit Agricole) с 16 на сто - нещо невиждано от финансовата криза през 2008 година.
Френските банки притежават значителни гръцки и италиански облигации, което допринесе за паниката.
Секторът понесе загуби и заради намеренията на Гърция да продължи програмата си за размяна на облигации, за да включи дългови книжа с по-продължителен матуритет, което ще се отрази зле най-напред на частните кредитори.
В Лондон големи банки като Стандард чартред (Standard Chartered), Барклис (Barclays), Роял банк ъв Скотланд (Royal Bank of Scotland) и Ейч Ес Би Си (HSBC) понесоха спад на котировките между 5 и 6 на сто.
В Мадрид акциите на банка Сантандер (Santander), най-голямата в сектора, поскъпнаха най-много - със 7 процента.
На Миланската фондова борса котировките на Уникредит (UniCredit) изгубиха 8 процента от стойността си, спадайки под прага от 1 евро за пръв път от април 2009 година.