Декарбонизация на индустриите: Пътят към устойчива икономика
Участниците в панела на Green Transition Forum в Баку разказаха как индустриите могат да водят към нулеви емисии, давайки примери и добри практики
Декарбонизирането на индустриите никога не е било по-належащо, предвид бързо нарастващите предизвикателства, свръзани с климата. Внедряването на чисти технологии и спазването на ESG стандартите пък се превръщат в основни двигатели за устойчив растеж и конкурентоспособността на бизнеса в днешната динамична среда.
Какви са предизвикателствата и възможностите пред компаниите, които се стремят към нулеви емисии? Темата дискутираха водещи експерти от индустрията по време на форума Green Transition Forum в Баку, който за първи път се провежда в рамките на глобалната среща на върха за климата COP 29.
Стратегическият разговор за зелената трансформация на Централна и Източна Европа (ЦИЕ) ще се проведе в рамките на три дни на българския павилион в Баку, а в дискусионните панели ще се включат представители на властта, експерти от индустрията и ключови лица, вземащи важни решения в политиката за климата.
Панелът за "Декарбонизацията на индустриите, ESG и бъдещето на чистите технологии", който бе модериран от Елън Уасилина, основател и изпълнителен директор на Trocadero Forum Institute, предостави платформа за обмен на опит и стратегически решения, които ще бъдат ключови за постигането на целите в областта на климата.
ESG в помощ на бизнеса
Дискусията започна с Джордж Кремлис, член на борда на Европейската организация за публично право и почетен председател на Европейската комисия, който поясни, че ESG е нов корпоративен модел, който има за цел да намали отпечатъка на бизнеса върху околната среда.
"Първата задача на компаниите е да намалят своя въглероден отпечатък, а втората - да минат през процес на енергийна трансформация. ESG е инструмент, който компаниите могат да използват, за да преминат към кръгова икономика. Нуждаем се от холистичен модел, който покрива всички активности в компанията. Именно форуми като Green Transition показват добрите практики в ESG и могат да направят този модел атрактивен за бизнеса и за клиентите, които в бъдеще ще обръщат все повече внимание на компании с добри ESG практики", коментира Джордж Кремлис
Според него се нуждаем от ново поколение продукти, които ще имат по-малък въглероден отпечатък, по-дълъг живот и ще могат да се поправят, а в края на техния живот, могат да бъдат използвани от други компании като суровини.
"В този контекст кръговото предприемачество е много важно и то върви ръка за ръка с ESG, системата за докладване, която може да повиши доверието към компанията. Ако отидете в банка и имате план за кръгова икономика, вие ще получите финансиране много по-лесно, отколкото ако нямате никакви дейности в посока ESG", поясни той.
По думите му компаниите трябва да бъдат и стабилни, тъй като всички ние сме застрашени от климатичните промени.
"В Гърция имаме система, която изисква от компаниите застраховката да стане задължителна. Нуждаем се от спешен план за адаптиране на национално ниво, но аз смятам, че на корпоративно ниво също се нуждаят от адаптация и план за устойчивост", добави Джордж Кремлис.
Извличане на CO2 от атмосферата
Дейвид Зорн, ръководител на отдела за стратегически партньорства в Climeworks, разказа за пътя, който компанията е извървяла до момента.
"Досега в нашето 15-годишно пътуване събрахме близо един милиард долара, повечето от които дойдоха през 2022 г. И това бе много важно, за да можем да влезем във фазата на разрастване. Ние предлагаме технологично решение за извличане на CO2 от атмосферата. За да постигнем нетна нула до 2050 г., трябва да извлечем гигатони въглерод от въздуха. Стремим се да бъдем един от бъдещите технологични лидери, но се нуждаем от милиарди инвестиции, за да постигнем тази цел", поясни той.
Дейвид Зорн поясни, че Climeworks е една от малкото компании, които успяха да набавят финансиране и това им позволи да продължат да съществуват в момент, в който много други компании не успяха.
"Знаем, че ще преминем границата от 1,5 градуса по Целзий тази година и има вероятност тази тенденция да продължи. Така че не само трябва да намалим емисиите, но и да премахнем онези емисии, които вече са в атмосферата. Но за тази цел трябва да има повече търсене на нашата технология от компаниите и правителствата, както например се случва с възобновяемата енергия", категоричен е той.
Нисковъглеродно бъдеще с PMI
Наталия Мулин Агиар, мениджър изпълнение на оперативните програми, свързани с екологична устойчивост на Филип Морис Интернешънъл (ФМИ), разказа за успешното въвеждане на устойчивата стратегия на компанията, давайки ценни съвети въз основа опита на ФМИ.
"От гледна точка на ФМИ, а това до голяма степен важи и за всички други бизнеси, отправната точка е да се разбере какъв смисъл и тежест носи климатичната тема за нашия бизнес, за нашите собствени операции и клиенти. За нас климатът е съществен предмет и следователно е внедрен в цялостната ни корпоративна стратегия. Това става посредством няколко действия - на първо място климатът е включен в стратегията ни за компенсации на ръководните органи на най-високо ниво, тоест какво възнаграждение ще получат управляващите на компанията има пряка връзка с представянето ни по темите за устойчивост, които следим и докладваме. Така даваме сигнал, че поетите ангажименти на практика трябва да бъдат изпълнени. Също така стратегията ни се базира изключително много на научни аргументи. Посредством сигурността, която ни дава науката, стигаме до друг важен момент - спокойно може да представим нисковъглеродната ни стратегия пред обществото. Всичко е прозрачно - как изчисляваме и докладваме емисиите си. За 2025 г. сме си поставили изключително амбициозни цели относно намаляването на емисии. Вече сме направили значителни инвестиции за това как да измерваме нашето влияние върху климата. Но не е достатъчно само да измерваме влиянието, трябва да го разбираме много добре и да сме в състояние да го комуникираме правилно вътре в самата ни компания. Това е много важно, съобщенията трябва да се движат в двете посоки - и навън, но и навътре", категорична е тя.
Наталия разкри и какви действия предприема ФМИ за намаляване на емисиите по Обхват 1, 2 и 3:
"По темата за Обхват 1 и 2 и целите ни за въглеродна неутралност - отбелязахме сериозен прогрес в намаляване на нашето собствено енергийно потребление и съответно намаляване на емисиите. Също така инвестираме значително в нашите операции, за да може да преминем от енергия, получена от изкопаеми горива, към възобновяема енергия. С тези и други действия успяхме да намалим директно генерираните от нас емисии с почти 40% от 2019 г. насам. Последната част от пъзела е, че имаме изключително сериозна надлежна проверка при компенсирането на въглероден диоксид. Изработили сме много стойностна програма за това и поддържаме много добри контакти с външни експерти в тази сфера. По принцип инвестираме във въглеродни кредити, но от миналата година генерираме и наши собствени такива във веригата ни на стойността. Обхват 3 - намаляване на емисиите във веригата ни на стойност, за нас това е голямо предизвикателство, тъй като от там се генерират над 90% от емисиите ни. Точно затова работим в изключително близко сътрудничество с доставчиците ни, както и с други участници по веригата, споделяме добри практики, а цел те да достигнат най-много нива по цялата верига. По този начин не само ние намаляваме отпечатъка си, но караме и други около нас да го правят", обясни Наталия Мулин Агиар.
Наталия Мулин Агиар разказа пред аудиторията на Green Transition Forum как загрижеността за климата и околната среда се превръща в цифри.
"Преди години във ФМИ създадохме и започнахме да използваме собствен механизъм за изчисляване на въглеродните емисии. Той се базира на два метода. Първият е поставяне на практика на виртуална цена на СО2. Това ни позволява да правим инвестиции в значими проекти, които ни помагат в декарбонизацията. Вторият метод се основава на поставяне на цена на компенсациите за СО2. Това ни помага да изработим бюджетите, които ще са нужни за да компенсираме генерираните емисии. По този начин на практика получаваме цифрова представа за това, какво означава на практика да намаляваш емисиите и да си въглеродно неутрална компания."
В разговора се включи и Костадин Сирлещов, управляващ партньор CMS Sofia, който засегна темата ESG.
"CMS е глобално адвокатско съдружие, най-голямото в Европа и пето в света. Разполагаме със 7000 адвокати в целия свят и 50 в България. Наскоро CMS приключи най-големия ESG проект за възобновяема енергия в България. Миналата година бях на СОР в Дубай и представях този проект, като говорех за него в бъдеще време. Сега вече говорим в сегашно време. CMS участваше в проекта не само с прави съвети, но и със съвети за ESG. Ако трябва да съм напълно честен, клиентът ни дори не знаеше какво означава ESG. Така че получихме привилегията да структурираме цялостната ESG пирамида за този проект. В крайна сметка всичко се получи, крайно удовлетворени сме, понеже мястото на този проект е в регион, който е тежко зависим от въглищата", поясни той, като подчерта, че този процес не е бил лесен.
"Пет години, в които трябваше да прокараме ESG политики - навреме и ограничени от определения бюджет, две оценки на въздействието на околната среда - безпрецедентно, седем обществени изслушвания, спечелихме 32 дела... Трябваше да изпълняваме желания на общината и околните села. Но си струваше, а главният урок е, че въвеждането и изпълняването на ESG всъщност действа като разпределение на риска", заяви Сирлещов.
Технологии и иновации
Третият сегмент от дискусията бе посветен на технологиите и иновациите в усилията за декарбонизация.
"В усилията ни за декарбонизация е задължително да се облягаме на технологиите. Като изключително добра опция в този аспект изглежда технологията за улавяне и съхранение на въглерод. В момента говорим за нетна нула, но моята прогноза е, че в бъдеще нулата ще изпадне и ще се наложи да говорим за отрицателна нетност. Много е важно Европейският съюз да поеме лидерската роля при налагането на правилата за въглеродния пазар и определянето на цената на въглерода", посочи Дейвид Зорн, директор на стратегически партньорства в Climeworks.
Константин Божинов, ръководител на проекта ANRAV на компанията "Хайделберг Матириълс Девня", разказа за трудностите пред тежките индустрии в Европа.
"Често говорим за зеления преход и въглеродна неутралност, но някак почти винаги извън фокуса остават трудностите, пред които са изправени тежките индустрии в Европа. Накратко - чака ни огромно предизвикателство. Heidelberg Materials е от водещите компании в глобалната циментова индустрия. Започнахме пътя си към декарбонизацията преди 25 години и на нас ни е ясно как трябва да го извървим. Знаем какви са изискванията и разчитаме на технологиите. В циментовата индустрия ние сме лидери по използване на технологията за улавяне на въглерод. Към 2030 г. в глобалната си стратегия сме си поставили за цел да уловим не по-малко от 10 милиона тона СО2. Това ще намали емисиите ни с 47%. Освен това се стремим 50% от приходите на компанията да бъдат от зелени продукти. В момента в глобален мащаб зеленото производство ни носи 35% от приходите. За да постигнем това ще инвестираме в иновативни методи. Нашият проект ANRAV доказва правотата на подобно решение", каза още Константин Божинов.
Потребление на енергия - предизвикателствата пред бизнеса
Какви са предизвикателствата относно потреблението на енергия за бизнеса? Този въпрос беше в центъра на следващата част от дискусията.
"Технологията за улавяне на въглерод е много енергийно интензивна. Но в нашия сектор виждаме това по-скоро като възможност, а не като риск. Голямата цел, естествено, е да добавяме допълнителен капацитет от възобновяеми енергийни източници към мрежата. За тази цел обаче трябва да бъде ускорена процедурата с разрешителните. В момента се занимаваме с проект в Кения, където получаваме страхотна подкрепа от правителството. Няма я котвата от регулации за технологията за улавяне на въглерод, която ни спира другаде по света. Също така с проекта ни създаваме много работни места, което е добре дошло за икономиката на Кения", заяви Дейвид Зорн.
Понякога регулациите могат да бъдат възприети в положителен аспект. Такъв пример даде Костадин Сирлещов.
"Както вече казах, нашият клиент нямаше никаква представа за ESG концепцията. В същото време бяха притискани от международни разпоредби да изпълняваме подобни изисквания. Нещо повече - благодарение на регулациите, на ESG матрицата, ние успяхме да осигурим и финансиране за проекта", заяви Сирлещов.
"Циментовата индустрия ще има нужда от шест пъти повече потребление на енергия, за да въведе изцяло технологията за улавяне на въглерод и да постигне неутралитет. Също мога да кажа, че за нашата индустрия най-важната променлива в цялата задача винаги е цената на енергията. Енергийната система в Европа в момента е затворена - всяка страна е за себе си. Но вече започваме да се оглеждаме за възможности", посочи от своя страна Константин Божинов.
Мнението му бе подкрепено и от Зорн.
"Това е причината за засилващата се тенденция европейски производители да се преместят в САЩ. В Европа пазарът на енергия е много фрагментиран, а Америка дава по-добри възможности в това отношение", заяви директорът на стратегически партньорства в Climeworks.
Алтернативен бизнес модел
Има ли нужда бизнесът да преосмисли начина си на съществуване в преследване на голямата цел - нетната нула. Това беше последната тема, която участниците в панела обсъдиха.
"В Heidelberg Materials сме убедени, че вървим по този път на преосмисляне. По принцип нашата индустрия действа на леко забавени обороти. Но ние развиваме вътрешни възможности, които не са типични за циментовия сектор. Много е тежко да се променят наложени догми, които са в сила в последните сто години. Правим малки стъпки, но сме наясно, че ни трябва голям скок и то в глобален мащаб. И особено за Европа - тя изостава много. За пълното преосмисляне на бизнес модела трябва да променим цялата ни рамка, да ускорим процеса на издаването на разрешителни. Той е голяма пречка", посочи Константин Божинов от Heidelberg Materials.
Наталия Мулин Агиар от ФМИ обърна внимание на въпроса как ESG концепцията е била направена разбираема за инвеститори и потребители:
"Компаниите наистина трябва да преосмислят какво трябва да променят. При нас във Филип Морис Интърнешънъл започнахме този процес преди около десет години. Бяхме изправени пред няколко предизвикателства, някои от тях свързани с устойчивостта. Този път трябваше да го извървим не самостоятелно, а с нашите инвеститори и потребители. Трябваше да им обясним концепцията ни да превърнем света в място без тютюнев дим. Начинът е един - прозрачност, много дискусии, за да обясним какво означава и представлява ESG и в същото време да не загубим печалбите на компанията."
В дискусията се включи и Костадин Сирлещов от CMS Sofia.
"Много е важно по пътя към прехода хората в бизнеса, конкретно при нас в областта на правото, да живеят с идеята за този прехода", посочи той.
Дейвид Зорн говори за привличането на кадри.
"За щастие има много талант на инженерния пазар. Така че ние сме щастливци, когато се говори за нова технология, каквато е улавянето и съхранението на въглерод. Много важно е бизнесът да възприеме следната идея - всеки привлечен кадър е потенциално нов лидер. В такъв дух трябва да бъдат обучавани новопристигащите, защото върху тях пада тежестта за осъществяването на прехода", смята Зорн.
Дискусията заключи Джордж Кремлис:
"Улавянето на въглерод е много важна технология, но има и толкова много други технологии. Не трябва да пренебрегваме нито една. Има и нещо друго, на което искам да обърна внимание. Бизнесът е много важно да бъде запознат отлично с таксономията на ЕС. Защото има някои проекти, които попадат по някакъв начин в зеления преход, но не се възползват от полагащото им се финансиране. А може да го направят."
Green Transition @COP29 се осъществява с подкрепата на нашите Зелени партньори:
Генерални партньори: Филип Морис Интернешънъл, "Хайделберг Матириълс Девня" АД с проект ANRAV, ЕЛЕКТРОЕНЕРГИЕН СИСТЕМЕН ОПЕРАТОР, Българска банка за развитие.
Основни партньори: "Български Енергиен Холдинг" ЕАД, "Асарел-Медет" АД, Булгартрансгаз ЕАД, CWP Global, Артекс Инженеринг АД
НАЙ
Автомобилни компании: затваряне на заводи, мащабни съкращения
Проектобюджет' 25: Няма да вдигат осигуровки, ще има нови данъци, но не основни
Най-големият суверенен фонд в света спира телекомуникационните си услуги за Израел
50 000 евро е средната цена на гараж в центъра на София
Автомобилни компании: затваряне на заводи, мащабни съкращения
Проектобюджет' 25: Няма да вдигат осигуровки, ще има нови данъци, но не основни
Президентът на ЕЦБ: Купувайте американски стоки, за да избегнете търговската война
50 000 евро е средната цена на гараж в центъра на София