Слабо понижение на европейските акции въпреки солидния риск апетит в Азия и на Уолстрийт
0
103
Европейските фондови пазари отварят със слабо понижение, консолидирайки след солиден ръст на европейските акции от предходните шест поредни седмици на търговия до петгодишни върхове.
Глобалните инвеститори обаче запазват техния добър риск-апетит на фона на сигналите от бъдещия президент на Федералния резерв Джанет Йелън, че е прекалено рано да се очаква понижение на паричните стимули и след представения от китайските власти план за по-всеобхватно преструктуриране на втората по сила световна икономика през следващото десетилетие.
В края на петъчната търговия основните фондови индекси на Уолстрийт завоюваха поредни рекордни върхове, като индексът DJIA се повиши с 0,54% до 15961,70 пункта, а широкият индекс S&P500 с 0,42% до 1798,18 пункта. Пред това и двата водещи фондови индекси регистрираха нови исторически рекордни върхове съответно към 15962,98 пункта и към 1798,22 пункта. Технологичният индекс Nasdaq приключи петъчната търговия с повишение от 0,33% до 3985,97 пункта, като по-рано през деня също покори нов исторически връх от 3985,968 пункта.
Азиатските борси последваха този бурен инвеститорски ентусиазъм и през днешната търговия отчетоха солиден ръст, който беше допълнително подкрепен от представения всеобхватен план за икономически реформи на китайските власти. Пекин обяви очертанията на многогодишен план за преструктуриране на икономиката, заявявайки, че правителството ще “отвори“ към света финансовия сектор и ще отслаби настоящите рестрикции по отношение на инвестициите. В добавка китайското правителство обеща да подобри системата за първоначално публично офериране като възприеме по-ясно изразен пазарно-ориентиран подход, когато компаниите се листват на фондовата борса. От предложения многогодишен план за реформи, оповестен след приключилия през миналата седмица Трети пленум на управляващата комунистическа партия на Китай, ще се възползват редица сектори на китайската икономика и най-вече финансовия сектор. Китайската комунистическа партия обеща да даде на финансовите пазари “по-решителна“ роля в развитието на икономиката на страната. Според анализатори, това представляват най-мащабните мерки от 1990-година насам, които да дадат по-голям свобода на китайската икономика. Ако тези реформи бъдат приложени успешно, това може да доведе до значително намаляване на низходящите рискове пред китайската икономика, отбелязват редица икономически и анализатори.
Оповестеният мащабен план за реформи на икономиката на Китай доведе до силен ръст на част от азиатските фондови борси, като китайският индекс Shanghai Composite скочи с цели 2,87%, а индексът Hang Seng се повиши с 2,73%. Японският индекс Nikkei затвори със слабо понижение от 0,01%, но след скок с цели 7,7% през миналата седмица (най-солиден седмичен ръст от началото на годината).
За разлика от американските и азиатски пазари на акции, инвеститорите на европейските борси отварят с известна предпазливост, предпочитайки да реализират печалби от дълги позиции в акции след предходните шест поредни седмици на солидно повишение до петгодишни върхове. Общият индекс Stoxx Europe 600 се понижава с 0,16%, немският индекс DAX се понижава с 0,13%, френският CAC40 с 0,27%, а британският индекс FTSE100 с 0,27%.
Днес няма важни икономически данни от Европа (освен тези за търговския баланс в еврозоната през септември), но до края на седмицата ще бъдат оповестени серия важни индикатори с акцент върху германските ZEW индекс на потребителското доверие и Ifo индекс на бизнес доверието и върху ключовите предварителни PMI проучвания за активността в промишления и в сектора на услугите през ноември на Франция, Германия и на цялата еврозоната, както и предварителния индекс на потребителското доверие в еврозоната през ноември.
Внимателно ще се следя и протоколите от октомврийското заседание на Федералния резерв на САЩ, които могат да дадат сигнал, когато Фед смята за най-благоразумно да започне да понижава програмата за парични стимули.