Спад на европейските борси след понижения кредитен рейтинг на Франция
0
120
Европейските фондови пазари отбелязват спад в началото на днешната търговия, тъй като инвеститорите реагират негативно на изненадващото решение на агенция “Стандард енд Пуърс“ да понижи с една степен кредитния рейтинг на Франция до “АА“ от “АА+“.
Мотивите на кредитната агенция за това нейно решение изглежда могат да подновят опасения относно икономическо здраве в еврозоната, след като “Стандард енд Пуърс“ посочи, че високата безработица във Франция отслабва подкрепата за провеждане на по-нататъшни съществени фискални и структурни реформи и че досегашните икономически реформи няма да доведат до устойчиво повишение на перспективите пред френския икономически растеж.
Това даде повод за прибиране на печалби след вчерашните петгодишни върхове на европейските борси в резултат на изненадващото понижение на основната лихва на ЕЦБ до рекордно дъно от 0,25%.
Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се понижава с 0,54% към 321,48 пункта, след като вчера удари петгодишен връх от 328,08 пункта. Най-солиден спад в началото на днешната търговия логично бележи борсата в Париж, като френският фондов индекс CAC40 се понижава с 0,74%. Немският индекс DAX бележи спад с 0,59% към 9028,04 пункта, парирайки изцяло вчерашното силно възходящо рали до рекорден исторически връх от 9193,98 пункта, а британският индекс FTSE100 се понижава с 0,47%.
Графика на немския фондов индекс DAX (на дневна база)
Най-голям спад бележит френския банков сектор, като акциите на Societe General се понижават с 1,3%, а на Natixis с 1,2%.
Инвеститорите в Европа са под напрежение и преди днешните важни данни за пазара на труда в САЩ през октомври (от 15:30 ч.). Ако днешните американски данни отново се окажат по-силни от прогнозите, това може да подсили опасенията, че Федералният резерв ще прибегне в скоро време до понижение на програмата за парични стимули - дори на следващото заседание през декември. Вчерашните данни за силен растеж на БВП на САЩ с 2,8% през третото тримесечие (над прогнозите за повишение с 2,0%) бяха пореден повод за подновяване на спекулациите за по-скорошно затягане на паричната политика на Фед.
Опасенията преди днешните ключови американски данни се отразиха негативно и на снощната търговия на Уолстрийт, като инвеститорите също предпочетоха да реализират печалби от “дълги“ позиции в акции. Индексът DJIA затвори със спад от 0,97% към 15593,98 пункта, след като по-рано през деня покори рекорден исторически връх от 15797,68 пункта. Широкият индекс S&P500 се понижи с 1,32% до 1747,15 пункта след първоначална неуспешна атака на рекордния негов връх от 30-ти октомври към 1775,22 пункта. Най-сериозно пострада технологичният индекс Nasdaq, който се срина с 1,90% до 3857,33 пункта, оставяйки под 13-годишния връх от 30-ти октомври около 3966,71 пункта.
Графика на американския фондов индекс S&P500 (на дневна база)
По-рано днес азиатските борси последваха слабото представяне на Уолстрийт, приключвайки също на негативна територия. Японският индекс Nikkei падна с 1% на фона на известното засилване на йената на валутния пазар, а китайският индекс Shanghai Composite падна с 1,1%, въпреки оповестените доста добри данни за търговския баланс и китайския износ и внос през октомври. През уикенда се очаква серия важни китайския икономически данни, като инвеститорите остават напрегнати и преди започващия през уикенда Трети пленум на Комунистическата партия на Китай, на който се очаква китайските власти да направят прогнози за посоката на икономическата политика в страната през следващото десетилетие.