Украйна спря потока на руски природен газ през украинска територия от 7:00 ч. местно време (също и българско) на 1 януари, а от Министерството на енергетиката обявиха, че това е "в интерес на националната сигурност", предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Договорът за транзит на руски гаэз през Украйна между Киев и Москва изтече с края на 2024 г. Украинската страна отказа да преговаря за ново споразумение в контекста на руската инвазия, започнала през февруари 2022 г.

"Спряхме транзита на руския газ. Това е историческо събитие", заявява министърът на енергетиката на Украйна Герман Галушченко.

Европейската комисия съобщи на 30 декември, че Европейският съюз е готов за прекратяване на транзита на руски газ.

Европейската газова инфраструктура е "достатъчно гъвкава", за да бъдат осигурени по алтернативни маршрути доставките на синьо гориво за страните от Централна и Източна Европа, посочи ЕК.

Обемите на руски газ, доставяни за Европа през Украйна, са относително ниски, отбелязва Ройтерс.

Русия е транспортирала около 15 млрд. куб. м. природен газ през Украйна в рамките на 2023 година. Това представлява под 8 на сто от общите руски газови доставки за Европа през рекордната 2019 година.

Същевременно "Газпром" спря износа на газ за Молдова заради неплатени задължения.

Русия доставя на Молдова около 2 млрд. куб. м газ годишно през Украйна. Този газ се доставя до сепаратисткия регион Приднестровие, който го използва за производство на евтина електроенергия, която продава на останалата част от Молдова, припомня Ройтерс.

Населението на Молдова от 2,5 млн. души се подготвя за продължителни прекъсвания на електрозахранването, след като Украйна обяви, че няма да удължи договора си за транзит на газ с "Газпром".

През декември парламентът на Молдова одобри въвеждане на извънредно положение в енергийния сектор заради притесненията от недостиг на енергия през зимата.

"Газпром" твърди, че Молдова дължи близо 709 млн. долара за минали доставки на газ - цифра, която Кишинев яростно оспорва.

По-рано тази седмица премиерът на Молдова Дорин Речан нареди на правителството да започне да се подготвя за възможна национализация на газовата компания "Молдовагаз".

"Газпром" притежава 50 процента от "Молдовагаз". Приднестровието контролира около 13 процента от газовата компания, а молдовското правителство - 35,6 процента.