Унгарската петролна и газова компания МОЛ (MOL) е в заключителна фаза на преговори за осигуряване на суров петрол от Русия, заяви служител на унгарското правителство днес, цитиран от Ройтерс и БТА.

През месец юни Украйна преустанови транзита на петрол, доставян от "Лукойл", като така спря доставките за Унгария и Словакия по южното разклонение на нефтопровода "Дружба". Двете страни, които са без излаз на море, предупредиха за възможен недостиг на гориво от септември, освен ако не бъде намерено решение. Няма друг маршрут за доставка на петрол в Унгария, освен от Русия през Украйна, заяви наскоро унгарският външен министър Петер Сиярто.

Очаква се новото споразумение да бъде по-скъпо за МОЛ от това, което беше в сила преди забраната на Киев. Унгарската петролна компания ще поеме финансовия риск от транспортирането на руския суров петрол, преминаващ през Украйна, заяви Гергели Гуляс, началник на кабинета на премиера Виктор Орбан.

Той допълни, че Унгария се надява решението да действа поне до края на войната, без да уточнява кога може да се случи.

"Въпреки че преносът (на петрол) ще бъде по-скъп и МОЛ ще поеме риска за транспортиране от руско-украинската граница, има правно решение, което може да осигури дългосрочно решение", каза Гуляс.

В подготвяното споразумение MOL ще стане законен собственик на петрола на украинско-руската граница и ще поеме риска от преминаването му през страната, която е във война с Русия от февруари 2022 г. Според оценките на правителството това би означавало допълнително застрахователна премия (за военен риск) от 1,5 долара на барел за MOL.

Гуляс заяви, че се очаква преговорите да приключат в началото на есента, без да даде по-конкретна времева рамка.

Споразумението за асоцииране между Украйна и ЕК предвижда безпрепятствен транзит на енергийни продукти към ЕС. В случая Унгария и Словакия настояха Европейската комисия да се намеси по казуса. В началото на август Европейската комисия обаче заяви, че санкциите, наложени от Украйна на "Лукойл", не застрашават сигурността на Унгария и петролните доставки за Словакия.

Унгария поддържа "прагматични отношения с Москва", според официалната позиция на страната, след инвазията на Русия в Украйна. Това създава напрежение с други страни от Европейския съюз, които искат да заемат по-твърда позиция спрямо Москва и да се откажат от руски газ и петрол.

ИЗБРАНО