Унгария и Словакия ще поискат процедура за консултации с Украйна с посредничеството на Европейската комисия, след като миналия месец Киев постави руската група "Лукойл" в списък със санкции, което доведе до спиране на петролните доставки на компанията. Това заяви днес в Брюксел външният министър на Унгария Петер Сиярто, цитиран от Ройтерс и БТА.

"Вчера говорих с украинския външен министър (Дмитро Кулеба), той каза, че (Украйна) разрешава всеки транзит на петрол, но това не е вярно", според Сиярто.

"ЕК разполага с три дни, за да изпълни нашето искане, след което ще отнесем въпроса до съда", добави унгарският външен министър.

Унгария и Словакия заявиха миналата седмица, че вече не получават петрол от своя ключов доставчик "Лукойл". Двете страни получиха дерогация за вноса на петрол по тръбопроводи (каквато България получи изключение за доставките по море и която прекрати - б.р.), като изключение от общностното ембарго за внос на руски петрол, за да имат повече време да преминат към алтернативни източници.

Петер Сиярто, външен министър на Унгария

Снимка: AP/БТА

Доставките по тръбопровода "Дружба" засега остават извън обсега на санкциите. Унгария, Словакия и Чехия получават руски петрол по южния клон на тръбопровода. В същото време германските рафинерии "Лойна" и "Швед", които са свързани със северното разклонение на тръбопровода тази година не са поръчвали руски петрол. Тръбопроводът се разклонява на север и юг на територията на Беларус, като "южната" тръба навлиза на украинска територия. 

Словашката рафинерия "Словнафт" (Slovnaft), собственост на унгарската компания МОЛ (MOL), ще получи 40% по-малко петрол за преработка от необходимото, което ще засегне словашките пазари и може да доведе до спиране на доставките на дизелово гориво от "Словнафт" за Украйна, се посочва в прессъобщение на правителството в Братислава, за което Ройтерс и БТА съобщиха в събота, 20 юли.

"Включването на "Лукойл" в списъка със санкции е просто още един пример за безсмислените рестрикции, които ощетяват не Руската федерация, а главно някои страни членки (на ЕС), което е недопустимо", пише в текста.

Премиерът на Словакия Роберт Фицо заяви в телефонен разговор с украинския си колега Денис Шмигал, че страната му няма да бъде "заложник" на отношенията между Москва и Киев.

Словашкият национален транспортен оператор Транспетрол (Transpetrol) съобщи миналата седмица, че доставките на петрол от други руски износители, които не са в разширения украински санкционен списък, пристигат благополучно.