Унгария ласкае България и приема помощ заради спрените доставки на "Лукойл" през Украйна
Външният министър Петер Сиярто нарече България "истински приятел и надеждна транзитна страна"
България като "истински приятел и надеждна транзитна страна" помага за сигурността на енергийните доставки на Унгария. Това отбелязва в свой пост във "Фейсбук" външният министър на Унгария Петер Сиярто, който отговаря и за международната търговия на страната.
Още по темата
В поста си той е публикувал снимка от своя среща с българския служебен министър на енергетиката Владимир Малинов. Двамата днес разговаряха в Букурещ, където се провежда петата министерска среща на Партньорството за трансатлантическо сътрудничество в областта на енергетиката и на климатичните промени (P-TECC).
"Миналата година 5,6 милиарда куб. метра природен газ пристигнаха в Унгария през България по график, а тази година успяхме да купим 3,9 милиарда куб. метра", допълва Сиярто.
(Неотдавна министър Сиярто и премиерът Виктор Орбан заплашиха България с вето за приемане в Шенген, ако не премахне таксата за пренос на руски природен газ през т.нар. "Балкански поток" - продължение на "Турски поток", и вноската беше премахната от миналото Народно събрание.)
Съгласни сме, че Европейският съюз трябва да подкрепя енергийната сигурност на страните от Югоизточна и Централна Европа, като допринася за развитието на инфраструктурата, отбелязва още унгарският външен министър.
В същото време моят колега (не е посочен поименно) предложи помощта си за справяне с трудностите, породени от украинската забрана за транзит на петрол, отбелязва в поста си (посветен на разговора си с Малинов) Сиярто.
Миналия месец Украйна преустанови транзита на петрол доставян от "Лукойл", като така спря доставките за Унгария и Словакия по южното разклонение на нефтопровода "Дружба".
Не се уточнява как точно България може да помогне в случая. По-късно обаче Министерството на енергетиката съобщи за разговора между двамата министри като отбеляза, че Малинов е проявил разбиране към трудностите на унгарската страна при получаване на суров петрол. Европейската комисия следва да обедини усилията си за създаване на необходимата инфраструктура, включително и за пренос на суров петрол от алтернативни източници, за гарантиране на енергийните доставки, е отбелязал българският министър. Във връзка с това Малинов е поел ангажимент българската страна да съдейства на Унгария в процеса по идентифициране на потенциална инфраструктура за диверсификация на доставките на суров петрол. Министърът е посочил, че към настоящия момент България не разполага с инфраструктура за пренос на суров петрол към съседни и други пазари.
По-рано днес Сиярто каза, че няма друг маршрут за доставка на петрол в Унгария, освен от Русия през Украйна, заради инфраструктурата в съседните страни.
"За да се купуват петрол или газ от различни източници, са необходими тръбопроводи и изградена инфраструктура; ако такива няма и никой не ни помага да ги придобием..., тогава не можем да се радваме на свободата на диверсификацията", каза Петер Сиярто, цитиран от Ройтерс и БТА.
Унгарският външен министър смята, че Европейската комисия би трябвало да принуди Украйна да разреши транзита на петрол от руската компания "Лукойл". Будапеща ще продължи да блокира изплащането на следващия транш от Европейският механизъм за подкрепа на мира за Украйна, докато проблемът не бъде разрешен, заяви вчера Петер Сиярто пред телевизия ATV.
Европейската комисия заяви, че наблюдава внимателно обстановката и че е готова да посредничи между засегнатите Унгария и Словакия от една страна и Украйна за намирането на решение.
Освен с Петер Сиярто, Владимир Малинов е разговарял в рамките на форума и с енергийния министър на Румъния Себастиян Бурдужа. Тема на разговора и в двете срещи е била "ключовата роля на България в изпълнение на предизвикателствата, свързани с диверсификация и сигурност на енергийните доставки", изтъква Министерството на енергетиката. Участниците в тях са акцентирали, че България има огромно значение за доставките на природен газ за Унгария и Румъния. "В този контекст ролята на нашата страна ще се задълбочава в бъдеще с реализирането на проекта за Вертикален газов коридор - стратегическа инициатива за повишаване сигурността на газовите доставки в държавите от региона", е подчертал Владимир Малинов.