"Лукойл" нарече спекулации съобщенията за продажба на бургаската си рафинерия
Руската компания отхвърли написаното от FT за вече избран купувач, но заяви, че анализира своя бизнес в България с консултанти и "редица реномирани играчи на пазара"
"Лукойл" определи като спекулация съобщенията за продажба на рафинерията в Бургас. Съобщението дойде от основния акционер на "Лукойл Нефтохим Бургас" и член на групата "Лукойл" - "Литаско" (LITASCO), и е публикувано на неговата интернет страница.
Още по темата
- Изненадан, Владимир Малинов заяви, че не знае за продажба на "Лукойл Нефтохим Бургас"
- "Файненшъл таймс": "Лукойл" продава рафинерията в Бургас на катарско-британски консорциум
- Над 190 служители от 6 институции влизат за инвентаризация в петролните бази на "Лукойл"
- 160 депутатски гласа ще са нужни, за да мине сделка за "Лукойл Нефтохим Бургас"
- Васил Велев: Добър стратегически инвеститор може да развие "Лукойл Нефтохим"
"Файненшъл таймс" (FT) писа, че "Лукойл" е избрал като купувач консорциум, съставен от "Орикс глоубъл" (Oryx Global), контролирана от катарския бизнесмен Ганим бин Саад ал Саад, и базираното в Лондон търговско дружество "Ди Ел Хъдсън" (DL Hudson), и би желал да приключи сделката до края на годината.
Други медии също разпространиха написаното от британското издание.
"Литаско" заявява, че статията във FT "спекулира за транзакция, включваща катарско-британски консорциум". В официалното съобщение се отхвърля и написаното от британското издание, че руската компания е обявила намеренията си в писмо до президента Владимир Путин, който трябва да одобри сделката.
"Предположенията, направени в тези публикации, са неточни и подвеждащи, по-специално не се водят дискусии с гореспоменатия катарско-британски консорциум и не е имало комуникация с властите на Руската федерация по темата", изтъква "Литаско". И посочва, че "не е имало запитвания от медиите за коментар във връзка с последните съобщения в медиите".
В изявлението се казва още, че "Лукойл" си запазва правото да защитава своята бизнес репутация от всякакви подвеждащи съобщения в медиите.
Заедно с това "Литаско" подчертава, че "за всяко съществено развитие, което засяга българските активи", "Лукойл" ще продължи да информира българските власти, Синдиката на българските нефтохимици и други заинтересовани страни.
"Литаско" отбелязва, че "Лукойл" следва поставените стратегически цели, като анализира "различни варианти за своя бизнес в България, като координира това с независими консултанти и с "участието на редица реномирани играчи на пазара". Въпреки това не е взето решение за конкретна сделка или потенциален контрагент.
След разпространената вчера от български медии новина на FT служебният министър на енергетиката Владимир Малинов съобщи, че нито той като министър, нито Министерството на енергетика разполагат с информация за продажбата на "Лукойл Нефтохим Бургас".
Както припомнихме вчера, на 11 декември 2023 г. (в рамките на 50-ото Народно събрание) партийните лидери Кирил Петков, Делян Пеевски (председател на ПГ на ДПС), Бойко Борисов и Христо Иванов внесоха проект за решение на Народното събрание, което засяга евентуална продажба на "дялове или акции от капитала на търговско дружество, опериращо обекти на критична инфраструктура" от значение за националната сигурност в сектор енергетика. Това (според препратка към специален закон) са обекти за "производство, преработка, обработка, съхраняване и пренос на нефт, в т.ч. по тръбопроводи, и на енергийни продукти."
От проекта (все още проект), евентуално прехвърляне на собствеността на такива обекти (единствена, сред които е бургаската нефтена рафинерия) ще става с одобрението на Народното събрание при това с мнозинство от 2/3 от всички депутати - т.е. със 160 гласа "за".
По-рано през миналата година "Лукойл" обяви намерение за преразглеждане на своята стратегия в България, включително с възможна продажба на активи, най-вероятно на "Лукойл Нефтохим Бургас" АД.