От Асоциацията на индустриални капитал в България (АИКБ) нямат данни за потенциален интерес към активите на "Лукойл" в България, каза пред БТА председателят на Управителния съвет на АИКБ Васил Велев по повод съобщението от по-рано днес на "Лукойл Нефтохим Бургас", че групата "Лукойл" е започнала работа по преразглеждане на стратегията си по отношение на предприятията си на територията на България.

От компанията посочиха още, че "предвид същественото изменение на условията за осъществяване на дейността" с помощта на международни консултанти ще бъдат анализирани различни опции, включително продажбата на бизнеса.

Велев отбеляза, че при наличие на добър стратегически инвеститор, със сериозни възможности, компанията би могла да се развие. Същевременно той отбеляза, че рафинерията е строена при други условия и с друг модел. Нейният склад е в Новоросийск на 3 дни път. Този нов инвеститор ще ползва ли стария склад или ще направи още милиардни инвестиции, за да изгради собствен склад, попита Велев. Дори и да го има, пътят до него минава през Босфора, ако петролът е друг, и ще му трябват десет пъти повече танкери, коментира председателят на АИКБ и добави, че това ще се калкулира в цената на горивата и ще се отрази на потенциалната печалба и данъци.

На въпрос кой е печеливш и кой е губещ от създалата се ситуация, Велев каза, че отговорът зависи от това в чии ръце ще попадне рафинерията. България има полза от добре работеща рафинерия, защото ние - от една страна, имаме най-ниските цени на горивата, снабдяваме и региона, например с дизел, а от друга страна, в последните две години, се промени бизнес моделът и компанията започна да плаща корпоративен данък в България, което е и нашият интерес, каза Велев. В зависимост от потенциалния купувач, възможностите и уменията му, компанията може да се развие или да фалира, смята председателят на АИКБ. Той напомни за поредица от случаи с големи български компании, попаднали на недобри собственици, които вече са изчезнали от икономическата карта на България.

Велев коментира, че интересът на страната ни е регистрираните в България предприятия да предоставят добра услуга или стока на добра цена, да печелят, да плащат данъци, защото това е добре за хазната и потребителите. Като че ли не това е водещо при дебатите по темата, каза Велев и допълни, че водещата тема е била Русия, макар че компанията е международна.