ДП "Пристанищна инфраструктура" представи нова платформа за обработка на корабите
Портовете в Бургас и Варна ще се превърнат в интелигентни, дигитализирани пристанища, каза министър Георги Гвоздейков. Времето за обработка намалява, а разходите спадат с поне 40%, каза директорът на предприятието Дирк Пергот
Държавното предприятие "Пристанищна инфраструктура" (ДППИ) представи нова платформа за обработка на корабите в български морски пристанища по време на заключително събитие в Бургас по проекта за изграждането на Националната система за електронен обмен на информация (Bulgarian Port Community System - BulPCS).
"Този проект е голяма крачка към цифровизацията и дигитализацията на морския транспорт в България. С този проект постигаме пълна дигитализация, що се касае до обработката на товари в пристанищата ни. Хартиените носители напълно ще отпаднат. Вместо четири или пет документа, пристанищните оператори ще издават само един - електронна товарителница. Това ще подпомогне изключително много работата на пристанищата в Българя по отношение на интеграцията на системите с други институции. Важно е да информираме бизнеса за новостите, с които се печели време и ресурси", посочи по време на събитието министърът на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков, цитиран от БТА. Той добави, че системата може да се надгради, след като терминалните оператори интегрират в нея своите информационни системи.
"С това пристанищата в Бургас и Варна ще се превърнат интелигентни, дигитализирани пристанища", каза министърът. По думите му, Националната система за електронен обмен на информация ще спести над 40% от времето и необходимите разходи за обработката на товарите в морските ни пристанища. Гроздейков каза, че от началото на новия програмен период по Оперативна програма "Транспортна свързаност" у нас са инвестирани 40 млн. лева.
Системата BulPCS ще се използва от публичния и частния сектор и е предназначена да подобри конкурентното представяне на българската пристанищна общност. Основната ѝ цел е да оптимизира, управлява и автоматизира пристанищните и логистичните процеси, чрез единно предаване на данни, свързващи транспортните и логистичните вериги. От ДППИ посочиха, че системата предоставя голямо разнообразие от услуги, като лесен, бърз и ефективен обмен на информация, електронна обработка на митнически декларации и еднократно подаване на цялата информация относно пристигане, обработка на товари и отплаване на кораби.
"Този проект допринася за разширяването на дигитализацията при обработката на товарите. Изследванията на добри практики в тази връзка показаха, че това ще повиши значително конкурентоспособността на нашите портове, а тя е немислима без новите технологии. Опитът на много европейски държави показва, че тази система намалява времето за обработка, намалява и разходите с поне 40 на сто", каза от своя страна директорът на Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" Дирк Пергот.
За изграждането на системата са използвани 4 милиона евро от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР).