Имам удоволствието да ви представя поредният участник в платформата на Дир.бг за търсене и предлагане на студентски стажове "Идеалният кандидат".

"Хубавото е, че проекти като "Идеалният кандидат" дават тласък на идеята повече фирми да започнат да предлагат стаж за студенти и млади хора, които имат необходимите знания, но нямат практически опит", споделя Мартина Рангелова, следващият гост на автора на платформата Бисер Кунчев в рубриката "Идеалният кандидат" представя..

Кой е тя?

Здравейте! Казвам се Мартина Рангелова, на 24 години съм, родом от София. Уча "Молекулярна биология" в Софийски университет, а от тази академична година /2022/ ще бъда студент в специалност "Маркетинг" в Университет за национално и световно стопанство - София.

Откъде научи за платформата на Дир.бг за търсене и предлагане на студентски стажове "Идеалният кандидат"? Какво най-много те впечатли в проекта?

Научих за платформата сама, търсейки сайтове предлагащи студентски стажове и смятам, че в "Идеалният кандидат" има разнообразни възможности за студенти от различни специалности, които искат да се докоснат до мечтаната от тях професия и да дадат началото на професионалния си път. Проектът е направен изключително добре - лесно се кандидатства, има достатъчно ясно обяснена информация относно всеки стаж.

Сподели ни твоето лично виждане - от кой курс един студент трябва да започне активно да търси стаж и защо? Провеждала ли си други стажове досега?

Смятам, че това е индивидуално и/или зависи от изучаваната специалност. Има студенти, които първо предпочитат да завършат или поне да бъдат в последен курс, за да имат повече знания и могат да се ориентират по-добре кое ги влече, а има и такива, които още от самото начало знаят какво искат и съответно започват със стаж по-рано. Аз лично края на първи курс започнах стаж в лаборатория, и бях приятно изненадана от колегите си там и от професионалното и приятелско отношение, научих много неща и приложих на практика знанията си от университета. С маркетинга смятам да направя същото - към края на втори семестър ще започна с търсенето на подходящ старт за кариерата си.

Какви са обичайните проблеми, с които един студент се сблъсква, когато узрее за идеята и вече е активно търсещ възможности за стаж?

На първо място е това, че малко компании предлагат стаж за студенти без работен опит. Все пак, ако не дадем шанс на някого, той никога няма да натрупа нужния опит. Хубавото е, че проекти като "Идеалният кандидат" дават тласък на идеята повече фирми да започнат да предлагат стаж за студенти и млади хора, които имат необходимите знания, но нямат практически опит.

Вижте всички актуални обяви за стаж:
https://www.idealcandidate.bg/stajove

Как си представящ идеалния стаж? Какво очакваш да се случи във времевите му рамки, което ще ти донесе необходимия опит, с който да се реализираш по-успешно в бъдеще?

Един идеален стаж е този, който грабва човека и той започва да обича професията си още преди да е взел дипломата в ръцете си. Приятната атмосфера, усмихнатите колеги и менторът, който е плътно зад стажанта са основата на един успешен стаж. Очаквам да мога да видя служителите как вършат своята работа, за да мога да попия по нещо полезно от всеки. Очаквам също, да ми възлагат и самостоятелни задачи, за да навляза по-дълбоко в дебрите на професията.

Нека си представим, че ти си на мястото на отдела "Човешки ресурси" на дадена компания. Кои са съществените опорни точки, които би структурирала и предала в обявата, за да стигне до съзнанието на младите таланти, които биха провели стаж в нея?

Бих опитала да създам доверие в младежите, бих обяснила подробно, че стажът ще включва обучение и че винаги ще има колеги, които да помагат. Важно е интервюто да бъде спокойно и приятелски насочено, защото за един студент, страхът от провал е по-силно изявен, а страхът би му попречил да покаже истинските си добри качества и умения.

Колко важни са за теб първите стъпки в кариерата и защо?

Те са отправната точка, първата стъпка, която е най-трудна, но и носи най-голямо удовлетворение и самоувереност. Когато видим, че работната среда е приятна, не е стресираща и имаме възможност да покажем себе си , ние продобиваме повече увереност в това, с което сме се захванали.

Дават ли университетите необходимото ниво на подготовка, за да възпитат професионалисти? Доколко е намесена практиката, в това което учите?

Разбира се, че дават добро ниво на подготовка. Голяма част от преподавателите предават любовта си към предмета, който водят, на студентите си и това е много ценно качество. Има известно количество практика, от която се научават доста важни неща за по-нататъшното развитие, но определено не е същото като в реална работна среда.

Каква е значимостта на семейството ни, за да бъдем успешни?

За мен - голяма. Семейството е най-голямата ми мотивация за успех. Винаги има какво да научим от родителите си гледайки техния опит и вслушвайки се в техните съвети и напътствия. Разбира се е важно и ние самите да желаем да се развиваме и образованието да бъде главен приоритет, защото усилията, положени по време на обучението ни, ни се отблагодаряват един ден.

Какво е влиянието на приятелите ни върху бъдещите ни идеи за кариерно развитие? Успяваш ли да разграничиш личния живот и забавленията, така че да се съсредоточиш достатъчно върху обучението и придобиването на умения?

Важно е човек да управлява времето си така, че да му остава за всичко - ученето не бива да заема цялото ни време, а приятелите и социалният ни живот са нещо, което ни разсейва и ни е необходимо, за да съберем сили за нови знания.

Къде би желала да развиеш кариерата си - България или чужбина?

Харесва ми това, че в България има все повече и повече възможности за развитие, и човек само трябва да е мотивиран и готов да се впусне в тях, така, че бих казала България. Естествено, в чужбина има голямо поле за професионална изява, но младият човек е бъдещето на родината си и трябва да направи нужното, за да успее там и да насърчи и другите младежи да направят същото.

Какъв съвет би дала на всички хора на твоята възраст, за да ги мотивираш да обърнат сериозно внимание на старта на професионалния си път?

Бъдете смели, опитвайте и не спирайте да надграждате себе си и знанията си. Покажете силните си страни и опитайте да извадите от себе си качествата, които ще ви бъдат необходими за кариерното ви израстване. Избирайте внимателно бъдещата си професия, защото тя ще заема голяма част от ежедневието ви и трябва да я вършите с любов, а не по задължение.