Трябва да избираме правилно авторитетите, от които да се учим
Всеки млад човек иска да чуе, че е нужен на бизнеса и компанията
"Студентските години са времето за създаването на важни обществени контакти, свързани с професионалното развитие. Намираме се в такъв етап, в който сами трябва да подбираме авторитетите около себе си и да подбираме успешни практики в избраните от нас професии, точно както се краде занаят. Тези връзки с успешни личности и компании биха помогнали за нашето развитие в бъдеще", споделя Христиана Стойчева, следващият гост на автора на платформата Бисер Кунчев в рубриката "Идеалният кандидат" представя..
Коя е тя?
Казвам се Христиана Стойчева на 19 години от Габрово. Възпитаник съм на Националната Априловска гимназия в града, а в момента съм първи курс студент в Софийски университет "Св. Климент Охридски" и изучавам специалност "Журналистика".
Като повечето млади хора, аз научих за платформата от социалните мрежи. Разпространяващата се реклама ме впечатли както с любопитното си съдържание, така и с атрактивния си дизайн. След като направих своята регистрация на сайта, разгледах някои от вашите предложения, но тъй като все още бях ученик, а и в моя град не беше сред градовете, с които работи платформата, то временно изчаках. Когато пристигнах в столицата, довърших регистрацията, в очакване на всяко интригуващо предложение в сферата на медиите.
По мое мнение, един млад човек трябва да избере своя професионален път още по време на гимназиалното си обучение. В своя роден град Габрово открих много възможности да развия точно тези журналистически качества, към които се стремя. Предимството на малкия град, че всичко е достъпно, всеки е готов да ти помогне, стига ти сам да проявиш интерес. През годините съм била част от редакцията на училищен вестник, както и съм писала статии за някои местни електронни и печатни издания. От близо три години създавам материали, интервюта за Младежка онлайн медия "Алтернатив прес", заедно с талантливи млади хора от цяла България търсим и намираме интересни истории, вдъхновяващи личности, които да представим на младежката аудитория.
Намирането на стаж се оказва предизвикателство, особено в началото на бакалавърското обучение. Разбира се е нормално компаниите да разчитат на по-опитни студенти за своите позиции, но според мен качествата в една специалност като журналистиката не се определят от фактори като възраст и курс на обучение. Друг голям проблем в сферата на медиите е парадоксът, че се наблюдава липса на информация за стажантските програми. Да, вашият сайт се е заел с предизвикателството да разруши тази бариера между кандидат и работодател и да се превърне в медиатор между търсенето и предлагането на професионално развитие. Но за "Идеалният кандидат" също е предизвикателство да обхване всички професионални сфери и интереси, нужни на студентите. Дори предлагането в сферата на журналистика е ограничено, въпреки, че самата платформа се ръководи от медия.
Винаги съм искала да бъда част от по-голяма медийна редакция, да усетя динамиката и работата в един екип от професионалисти. Имам нужда да се почувствам значима, не само да работя, а да имам свободата да споделям и осъществявам своите идеи, с подкрепата на вече утвърдени в професията личности. Като студент 1-ви курс, все още не съм избрала по какъв медиен път да поема, какъв профил да избера. В момента целта пред мен е да изпробвам от всичко, да предизвикам разноликите си по същност интереси, като първа стъпка в това да открия своята среда.
"Нужни сте ни"- това е фразата , която всеки млад човек се надява да чуе през своето развитие. Всеки се стреми да бъде значим, да създаде, открие нещо ново. Тази откривателска страна на студентите трябва да е на фокус за работодателите. При наемането на стажанти, компаниите трябва да приветстват новото, промяната, защото младите хора се противопоставят на статуквото и с времето извеждат нови приоритети във всички обществени и професионални сфери.
Колко важни са за теб първите стъпки в кариерата и защо?
Студентските години са времето за създаването на важни обществени контакти, свързани с професионалното развитие. Намираме се в такъв етап, в който сами трябва да подбираме авторитетите около себе си и да подбираме успешни практики в избраните от нас професии, точно както се краде занаят. Тези връзки с успешни личности и компании биха помогнали за нашето развитие в бъдеще.
Съществуват противоречиви мнения по темата, но за мен българското университетско образование не отстъпва по престиж на чуждестранните студентските програми. Както споменах в горния въпрос, учебната програма в страната би ни дала много повече възможности за контакти с водещи за сферата личности и компании, съответно и стажовете са по-достъпни, сравнение с чужбина. Университетите в България се ангажират да запознаят студентите с много и различни аспекти от тяхната бъдеща професия, давайки им свободата сами да избират своя професионален път.
Каква е значимостта на семейството ни, за да бъдем успешни?
Семейната подкрепа е важна част от развитието ни. В лицата на своите родители, ние откриваме, както най-големите ни фенове, така и най-обективните критици. Това изгражда амбицията да бъдеш успешен, учи те да приемаш възходите и паденията, знаейки, че винаги ще получиш подкрепа в моментите на трудност.
Какво е влиянието на приятелите ни върху бъдещите ни идеи за кариерно развитие?
Заедно със семейството, приятелите също са обективните критици и вдъхновители, от които всеки амбициозен човек има нужда. За жалост, духът на откривател у всеки от нас понякога надделява при вечния избор между образование, кариера, когато връзките с нашите близки започват да избледняват. Живеем в един глобален свят, в който идва момента, когато приятелствата биват разделени от границите на градове, държави и дори континенти. Това предизвикателство само ме амбицира да докажа на тези хора, че имат място тук, в България, че са нужни и значими, не само за мен, а и за страната. Може да звучи прекалено амбициозно, но да. Бих превърнала това в своя кауза.
Опитвам се. Мисля, че успешно правя баланса между своите приятелски отношения и професионалните си интереси. Често си представям публичните събития, на които присъствам в ролята си на студент, млад журналист като възможност да споделя тези свои интереси с близките си хора. Но що се отнася до някоя сериозна задача, свързана с моето образование и професионално развитие, предпочитам да работя сама.
Къде би желала да развиеш кариерата си - България или чужбина?
Мисля, че отговорих на този въпрос в темата за приятелството. За мен живота в малка страна като България има своите предимства. Само на собствена територия един млад човек има свободата да се развива сред равни, без нуждата да се доказва и да гони развитие в чужбина. С точните качества и правилните контакти един амбициран професионалист може да успее и във собствената си държава макар и процеса да не е чак толкова интензивен , колкото зад граница.
По принцип избягвам да давам съвети, на база на още младия си студентски и професионален опит, но ако мога да мотивирам някого да обърне внимание на професионалното си развитие , то ще е с думата "Опитай!". Като млад, все още несигурен в себе си човек, аз много добре познавам страха от провала, но дори и той си заслужава, когато чуеш първата похвала.
НАЙ
БНБ пуска в обращение сребърна възпоменателна монета "Българската гайда"
Българите са спестили над 6 милиарда лева от началото на годината
Опростени регулаторни процеси са ключови за тежката индустрия и ускорени процедури
UniCredit даде оферта от $10,5 млрд. за придобиване на местния си конкурент Banco BPM
Българите са спестили над 6 милиарда лева от началото на годината
БНБ пуска в обращение сребърна възпоменателна монета "Българската гайда"
WorkTalent ви пита: Очаквате ли по-трудна работна 2025-а година?
Жилищните кредити нарастват годишно с 26,5% през октомври