WorkTalent.com е новата платформа на Dir.bg за търсене и предлагане на работа и стаж.

В желанието ни да разгледаме всички гледни точки в процеса на кандидатстване за нова работа - на кандидата, на компанията, на конкретния човек, който ни интервюира, да потърсим и анализираме всички фактори, които оказват влияние на резултата, а именно дали един кандидат ще бъде поканен на интервю и дали ще бъде назначен, днес се обърнахме към специалния ни гост с будещи огромно любопитство въпроси и отговори.

Коя е тя?

Аз съм д-р Зорница Йорданова, специалист, преподавател и предприемач в областта на управлението на иновации и внедряване на технологии в бизнес управлението. Като доцент в УНСС преподавам дисциплини като управление на иновациите, технологични иновации, бизнес и управленски информационни системи. Работя по различни ИТ проекти за внедряване на технологии, обикновено за автоматизация на бизнес процеси и участвам в няколко стартъпа в областта на дигиталните технологии.

Вие сте преподавател по управление на иновациите и бизнес информационни системи, но също учите студентите си на уменията на бъдещето, адаптиране и внедряване на технологии в бизнеса. Днес ми се иска да поговорим за тема, която е антипод на иновациите и технологиите, а именно за мястото на интуицията в съвремието на един модерен човек, вкл. в професионалния му път. Каква е нейната роля според Вас в нашия живот?

Част от моята работа е да анализирам нововъзникващите технологии и как те променят света ни, ежедневието, потребителските нужди, бизнесите, вследствие на това - продуктите и начина, по който потребяваме, променят нас хората като цяло и изобщо човешкия прогрес. С напредване на използването на технологии от типа на изкуствен интелект, машинно учене, квантови изчисления, големи данни, блокчейн, интернет на нещата, 5G и т.н., все повече от познатите функции на човешкия мозък и човешката дейност биват заменени с технологични ускорите и подобрители, които помагат животът ни да се превръща в по-лесен, бърз, оптимизиран. В същото време има много дискусии около това какво ще остане не обхванато от технологиите и каква ще остане стойността и предимството на човека пред напредващите технологии.

Интуицията е част от човешката същност, която всеки притежава и която е изключително малко изследвана все още. На практика, тя е способността да разбираме или знаем нещо без необходимост от съзнателно разсъждение или изрични доказателства (обратното на знания, алгоритми и научни теории). Това е форма на прозрение или разбиране, което често възниква спонтанно, на пръв поглед без ясно обяснение. Интуицията може да се прояви по различни начини, като интуиция, предчувствия или усещане за знание, което не идва от аналитичното мислене.

Ролята на интуицията в живота ни, ежедневно, вкл. в работата ни е огромна и изцяло зависи от нас доколко й се доверяваме, доколко я тренираме и усъвършенстваме, доколко развиваме компетенциите си, за да можем да разчитаме повече на нея и тя да ни носи невероятни конкурентни предимства при взимането на решения и при действия от всякакъв характер.

До каква степен трябва да се доверяваме на собствената си интуиция? Как можем да я определим - като бариера, лакмус на събраната информация, зелена светлина за действие или нещо друго?

Спомняте ли си последния път, когато си казахте: " Знаех си, че ще стане така от самото начало!" или "Направих това, което чувствах за правилно!" или "Чувствах, че нещо не беше наред, не трябваше да се доверявам напълно". Във всички тези случаи, интуицията ни ни дава сигнали, понякога дори постоянно ни направлява, но истината е, че повечето хора нямат навика и умението наистина да й се доверяват в по-голямата част от човешките си дейности (работа, ежедневие, приятелства, връзки, избори). В какво можем да я използваме - на практика във всичко, което правим, но разбира се, трябва първо да сме я развили, за да можем да и се доверяваме в по-голяма степен. Тя работи на много по-комплексно ниво, отколкото стандартните алгоритми на мозъка на база събиране на информация - анализ на опциите - избор на най-добра алтернатива - действие. Интуицията взима под внимание фактори и информация, които мозъкът не винаги може да обработи и класифицира и съответно да използва при взимането на решения. По същество - взимането на решение, без интуиция е крайно лимитирано. Съществуват методологии и модели, които помагат на хората, вкл. от гледна точка на тяхното професионално развитие, да преминат през процесите на опознаване, тестване и валидиране и в крайна сметка развиване на собствената си интуиция, която да носи много по-добри резултати в професионално отношение.

Можем ли да търсим връзка между интуицията и науката? Тя ли ни подсказва каква информация да възприемем, обработим и вземем решение за реализиране на крайната ни цел?

Науката е систематично събиране и организиране на знания по дадена тема, така че, да, можем да търсим връзка между тези две понятия. На практика хората, които се доверяват на интуицията си и я използват повече, са го направили чрез научни методи като емпирични опити в личния и професионалния си живот при едни и други ситуация, използвайки или не интуицията си, чрез систематично опознаване на тяхната собствена интуиция, чрез тестване на хипотези. Напр. случва ли ви се да си кажете: "Сега ако се случи това, ще бъде знак, че трябва да направя това, което наистина искам и чувствам". Това е тестване на хипотеза и ние правим такива ежедневно. Не винаги обаче систематично обвързваме внезапните си прозрения със сигнали за взимане на решение или извършване на действие. Което е валидно за повечето хора, защото в действителност, малко хора наистина систематично използват интуицията си. Която може да бъде огромно предимство в професионалния ни живот.

Можете ли да дадете дефиниция на интуицията в контекста на бизнеса и професионалната ни кариера?

Интуицията в бизнеса и професионалната кариера се отнася до способността за вземане на неинформирани решения или преценки въз основа на незабавно, инстинктивно разбиране, често без изрична аргументация. В този контекст интуицията играе решаваща роля при ориентацията ни в сложни ситуации, вземането на бързи решения и оценката на възможностите или рисковете. Професионалистите и мениджърите често разчитат на интуицията си, за да допълнят аналитичното си мислене, черпейки от натрупаните знания, опит и дълбоко разбиране на своята област. Интуицията може да насочва стратегическите избори, да подобрява междуличностните взаимодействия и да допринася за успешното решаване на проблеми, като в крайна сметка влияе върху траекторията на бизнеса или кариерата на индивида.

На практика - тя е сред най-важните компетенции, които един професионалист трябва да притежава - не само да има интуиция, но да я развива, да има модел за тестване и да знае кога и как да й се доверява. Вие чували ли сте някой интервюиращ да изпитва и оценява интуицията на кандидата? Аз мисля, че това ще стане императив в професиите на бъдещето.

Каква роля играе интуицията в процеса по наемане, например по време на интервю за работа?

Интуицията може да играе ключова роля в целия процес по избор на бъдеща работа, на работодател и по време на самия процес по наемане. Използвайки традиционните модели за оценка на работни условия, ние можем да направим само едно - да се лимитираме от всички възможни важни аспекти, които ще определят бъдещото ни щастие и успех на дадено работно място.

Важно е да се каже, че интуицията конкретно в процеса по наемане, играе важна роля и за двете страни - и за кандидатстващия, и за интервюиращия.

За интервюиращия, интуицията често е свързана с оценка на съответствие на кандидата с организационната култура, спецификите на екипа, я който ще работи, междуличностните умения и цялостното поведение. На практика това го няма в автобиографията му. Това е и причината защо не можем да се доверяваме на технологизирането на тези процеси да бъдат извършвани от изкуствен интелект с добър и дългосрочен резултат. Въпреки че техническите квалификации и опит са от важно значение, интуитивните впечатления могат да насочат интервюиращия дали кандидатът ще пасне на динамиката на екипа. Освен това интуицията може да бъде изключително ценен съветник за протичане на самото интервю и в каква посока ще бъде насочен разговора, опознаването и оценката на кандидата (отново за разлика от предефинираното протичане на процес по наемане с ползването на технологии). В допълнение, интуицията може да бъде най-добрия съветник при финалното решение за избор на най-правилния кандидат сред многото интервюирани. И в крайна сметка именно прилагането на интуиция по време на интервюта (въпреки, че литературата и практиката едва ли го признават), са сред причините да има интервюта.

За интервюирания, интуицията играе жизненоважна роля да определят дали ролята и организацията са подходящи за неговите умения и личностно израстване, за това дали ще се чувства ежедневно щастлив, мотивиран и ангажиран в определената роля и екип. Често се случва така, че "на хартия" работата изглежда перфектна, позицията е обещаваща, компанията е добра, но се оказва, че това не е точното място за него. Тези рискове могат да бъдат покрити именно чрез по-активното използване и вслушване в интуицията на кандидата по време на интервюто за работа. Задачата а интервюирания освен да се представи добре е и в голяма степен той самият да оцени дали компанията пасва на неговите желания и визия за развитие. Това също не го пише в уебсайта на работодателя. Интуицията може също да ръководи отговорите на интервюираните, като им помага да се адаптират към атмосферата на самото интервю и интервюиращия. Интуицията може да ни даде прозрение за един много важен въпрос - как ще се разбираме с бъдещия ни ръководител, което е от съществено значение за нашето изпълнение.

На практика интуицията може да ни съветва от момента, в който решим да кандидатстваме за конкретна позиция, през целия процес, вкл. интервюта и избори и доколко се вслушваме в нея - зависи бъдещото ни ежедневно щастие. Накратко - защо не го правим, а все още гледаме стандартните метрики: работна заплата, допълнителни придобивки, работно време, локация, името на позицията?

Какви могат да бъдат сигналите на интуицията на интервюиращия, на които да се довери?

За интервюиращия, това могат да бъдат оценка на автентичността, с която кандидатът отговаря на въпроси и разказва за опита и мнението си по дадени въпроси, може да е оценка на страстта и ангажираността, която би прилагал в работата си. Изключително важна е преценката за адаптивността на кандидата, към компанията, към вътрешната култура, процеси, изисквания, екип. До каква степен кандидатурата "на хартия" отговаря наистина на търсеният кандидат, какво е нивото на невербална комуникация, която впоследствие ще бъда от съществено значение за дългосрочното приемане и адаптиране на кандидата. Не на последно място, обикновено в автобиографията или въпросниците в процеса по наемане, не се оценява нивото на емоционална интелигентност, все по-ключова за всяка позиция, което обаче интервюиращия прави по време на интервюто, предимно използвайки интуицията си (дори и да не го знае).

А за интервюирания?

За интервюирания, в зависимост от неговата осъзнатост и развитието на собствената му интуиция, сигналите могат да се съдържат във всичко: вербалната комуникация по време на самото интервю, въпросите, които задава интервюиращия, отговорите, които дава, в усещането на мястото, на хората, които подминава, ходейки до залата за среща. Хората, които се доверяват на интуицията си или следват методологии за по-високо доверие на същата, знаят как да включат всички тези прозрения и усещания във финалното взимане на решение, но и по време на самият процес и това прави цялото преживяване и краен резултат много по-успешни.

Разбираме, че има методологии, практики, ментори и треньори по интуиция, въпреки че това е сравнително непозната професия, моля Ви споделете някои стратегии, които кандидатът може да ползва по време на интервю, с които да засили използването на интуицията?

Една ефективна стратегия за използване и доверие на интуицията по време на интервю за работа е обострената внимателност, която може да се тренира от всеки - това е съзнателно и фокусирано наблюдение и чувстване на всички фактори, които ни привлекат вниманието, без предварителен план и модел. Практикуването на техники за внимателност, като фокусирано дишане и присъствие в момента, помага на хората да се свържат с вътрешните си сигнали. Освен това, отразяването на минали преживявания и научаването за разпознаване на модели може да изостри интуитивните способности, насърчавайки увереността при вземането на решения по време на интервюта.

Бъдещето на интервютата за работа вероятно ще бъде оформено от напредъка в технологиите, включително изкуствения интелект и виртуалната реалност. Видео интервютата, оценките, управлявани от изкуствения интелект, и виртуалните симулации може да станат по-често срещани. Въпреки че технологията ще предложи ефективност, човешката способност за интуитивно свързване и оценка на междуличностната динамика остава неразделна част от успешните интервюта. А използването на интуицията - ще се превръща все повече в ключово умение за кандидатите в технологичния свят, в който живеем.

Публикацията е предоставена от WorkTalent.com