Имам удоволствието да ви представя поредният участник в платформата на Дир.бг за търсене и предлагане на студентски стажове "Идеалният кандидат".

"Разчупената и модерна визия на "Идеалният кандидат", както и интересният и различен начин за кандидатстване ме накараха да опитам своя късмет и да кандидатствам", споделя Иванина Янакиева, следващият гост на автора на платформата Бисер Кунчев в рубриката "Идеалният кандидат" представя..

Кой е тя?

Казвам се Иванина Янакиева на 27 години. Родена съм в Бургас, но от осем години пребивавам в София. Завършила съм бакалавър "Икономика на търговията" в УНСС, както и магистратура в същият университет със специалност "Дигитален маркетинг".

Откъде научи за платформата на Дир.бг за търсене и предлагане на студентски стажове "Идеалният кандидат"? Какво най-много те впечатли в проекта?

Започнах да разглеждам възможности за стаж в сферата на Дигиталния маркетинг и след няколко дни благодарение на алгоритмите ми излезе реклама за платформата "Идеалният кандидат". Бях изключително впечатлена от самата идея и възможността, която имат младите студенти в момента. Разчупената и модерна визия на сайта, както и интересният и различен начин за кандидатстване ме накараха да опитам своя късмет и да кандидатствам.

Сподели ни твоето лично виждане - от кой курс един студент трябва да започне активно да търси стаж и защо? Провеждала ли си други стажове досега?

Първите две години в университета са, за да се ориентираш къде си, особено ако идваш от друг град. Въпреки това, смятам, че търсенето на стаж може да започне още от втората година, за да имаш повече възможности да опитваш нови и различни сфери. По този начин до края на бакалавърската си степен ще имаш поглед и визия за това в коя насока да продължиш развитието си. През последната си година от бакалавърската си степен проведох стаж, свързан с търговия на застрахователни продукти, като успях да науча нови и интересни неща, които обогатиха знанията ми в сферата.

Вижте всички актуални обяви за стаж:
https://www.idealcandidate.bg/stajove

Какви са обичайните проблеми, с които един студент се сблъсква, когато узрее за идеята и вече е активно търсещ възможности за стаж?

Проблемите са няколко:

· понякога няма достатъчно стажове, в конкретни направления

· работното време не е гъвкаво, а ако си студент е изключително важно

· неплатени или прекалено ниско платени стажове, което от една страна е разбираемо, но от друга студентите допълнително губят мотивация да стажуват

Как си представящ идеалния стаж? Какво очакваш да се случи във времевите му рамки, което ще ти донесе необходимия опит, с който да се реализираш по-успешно в бъдеще?

Идеалният е стаж за мен е да имам възможността да видя колкото се може повече от работата в сферата, в която искам да се развивам. Да се сблъскам с различни казуси, да усетя динамиката на работа и не на последно място - да работя с амбициозен, мотивиран и сплотен екип. Работната атмосфера е изключително важен фактор, който може да е черешката на тортата при мотивацията за бъдещо развитие в даден бранш.

Нека си представим, че ти си на мястото на отдела "Човешки ресурси" на дадена компания. Кои са съществените опорни точки, които би структурирала и предала в обявата, за да стигне до съзнанието на младите таланти, които биха провели стаж в нея?

· Какви очаквания имате от стажа - физически (локация, офис) и психологически (допълнителна мотивация, нужното внимание)?

· Имате ли желание за бъдещо развитие в дадената фирма и сфера като цяло?

· Как се виждате след приключване на стажа?

· Какви знания и умения очаквате да придобиете и как те ще Ви бъдат полезни за в бъдеще?

· Фраза, която Ви дава стимул или Ви води напред в живота?

Колко важни са за теб първите стъпки в кариерата и защо?

Първите стъпки са при повече хора са плахи, но изключително важни, за опознаването на бранша и фирмата, както и личностно. Винаги има какво да учим и трябва да попиваме информацията, която е навсякъде около нас независимо дали ситуациите са положителни или отрицателни.

Дават ли университетите необходимото ниво на подготовка, за да възпитат професионалисти? Доколко е намесена практиката, в това което учите?

Практиката все още е на ниско ниво, но се наблюдава тенденция през последните години за нейното увеличаване. Университетите дават нужното ниво на подготовка, важно е студентът да бъде достатъчно мотивиран да извлече максимума от това.

Каква е значимостта на семейството ни, за да бъдем успешни?

Подкрепата, най-важният фактор, който може да ти даде тласък, сила и надежда, че можеш абсолютно всичко и няма пречки пред теб. Когато знаеш, че не си сам и най-близките ти хора са зад теб - няма невъзможни неща.

Какво е влиянието на приятелите ни върху бъдещите ни идеи за кариерно развитие? Успяваш ли да разграничиш личния живот и забавленията, така че да се съсредоточиш достатъчно върху обучението и придобиването на умения?

Смятам, че правилният тайминг е ключът към успеха. Има време за всичко, стига да успяваме да го управляваме правилно. Признавам си, че не винаги имам успех с това, но се стремя към усъвършенстването му. Относно влиянието на приятелите - ако са правилните хора могат единствено да те подкрепят, да те мотивират допълнително и да се радват на твоя успех.

Къде би желала да развиеш кариерата си - България или чужбина?

Никога не съм имала желания за работя в чужбина за постоянно. Бих искала да имам възможността да пътувам понякога в чужбина заради самия емоционален и професионален обмен, но искам да се развивам в България. Глобализацията и дигитализацията ни дават възможност да пренебрегнем площта ни и да се развиваме навсякъде оставайки на родна земя.

Какъв съвет би дала на всички хора на твоята възраст, за да ги мотивираш да обърнат сериозно внимание на старта на професионалния си път?

Независимо на колко сте години, никога не е късно за ново начало в търсене на по-добрата версия на самите нас. Добре познатата ни фраза, че "Съдбата обича смелите." Не е клише и всеки може да го разбере. Успех!