Нищо велико не е създадено без ентусиазъм
Колкото по-рано започна професионалния си път, толкова по-голям е шанса да намеря моето призвание
"Случайно попаднах на платформата докато търсех свободни позиции за стаж. Хареса ми по-разчупения начин за представяне на кандидатите и идеята за видео-представяне. Въпросите, на които отговорих, ме накараха да се замисля над това какви са вижданията ми за стажа. Платформата определено е удобен начин за изглаждане на комуникацията между кандидата и работодателя", споделя Михаела Белчева, следващият гост на автора на платформата Бисер Кунчев в рубриката "Идеалният кандидат" представя..
Кой е тя?
Здравейте, казвам се Михаела Белчева, на 19 години съм. Завърших средното си образование в гимназия с преподаване на чужди езици "Ромен Ролан", Стара Загора, с усилено изучаване на немски и английски език. В момента уча първа година бизнес управление и европейска икономика във Виена, Австрия.
Случайно попаднах на платформата докато търсех свободни позиции за стаж. Хареса ми по-разчупения начин за представяне на кандидатите и идеята за видео-представяне. Въпросите, на които отговорих, ме накараха да се замисля над това какви са вижданията ми за стажа. Платформата определено е удобен начин за изглаждане на комуникацията между кандидата и работодателя.
Според мен това решение е индивидуално и зависи от приоритетите на студента. Стажът би бил едно свежо разнообразяване на теорията, с която сме затрупани в университета, но зависи и от специалността. Моите виждания са - колкото по-рано, толкова по-добре. Това е добра основа на кариерния път и е възможност за ефективно усвояване на нови умения и опознаване на силните и слабите ни страни.
В самото начало е нормално да се зародят въпроси, свързани с компетентността на студента и доколко той е готов да приложи знанията си на практика. Обучението на служители, които са в компанията в дългосрочен план, често е предпочитано от работодателите пред стажантските програми. Позициите за стажове обикновено са ограничени и от една обява трудно може да се разбере дали има достатъчно поле за развитие в конкретната компания. Ние, стажантите, искаме да получаваме задачи, които ни изкарват от зоната ни на комфорт, за да разгърнем потенциала си. В същото време, тази практика се приема за рискована от някои фирми, които предпочитат да не поставят прекалено сложни задачи на стажантите си още в самото начало. Това е свързано и с факта, че стажовете са краткосрочни.
Идеалният стаж за мен би бил този, който ще ми позволи да видя процесите в различните отдели на компанията и да бъда част от тях. Времевият диапазон от 3-4 месеца би бил подходящ за усвояване на основните процеси в компанията и получаване на ясна представа за дейностите на конкретния отдел в ежедневието. Представям си динамична работна среда, в която всекидневно се обсъждат и решават проблеми от различно естество. Среда, в която всяка поставена задача, допринася, дори и с нещо малко, за разгръщането на потенциала ми и ми носи нови знания. Ще разчитам на обратна връзка и градивна критика относно дейностите, които върша, за да знам как се справям и какво мога да подобря.
Бих описала какви са задачите и предизвикателствата, които очакват стажанта. Излизането от зоната на комфорт е важна част от нашето израстване и би ме грабнало, ако мога да извлека от обявата, че ме очаква това. Важна информация би била и продължителността на стажа както и основните познания, които трябва да имам. Би било хубаво да има информация относно възможностите за гъвкаво работно време на стажантската програма, мисля че това е важно, ако той се провежда по време на учебната година.
Колко важни са за теб първите стъпки в кариерата и защо?
Първите стъпки в кариерата са важни, но не са толкова определящи за по-нататъшното ни кариерно развитие, колкото за личностното израстване и опознаването на силните ни страни. Някои предпочитат да отложат старта, защото "така или иначе цял живот ще работят". Мисля, че няма по-добър шанс от този, за да "опипаме почвата", както се казва, и да разберем дали сме се насочили в правилната за нас сфера. Колкото по-рано започна професионалния си път, толкова по-голям е шанса да намеря моето призвание и да бъда удовлетворена от дейността, с която изпълвам дните си. Все пак, нищо велико не е създадено без ентусиазъм.
За специалността, в която се развивам - твърдо не. Бизнесът е много динамична сфера, което не позволява на симулациите, които университета предлага, да ме подготвят за истинския бизнес свят. Вярвам, че образованието е лична инициатива и многобройните източници на информация в днешно време ускоряват процеса. Ако човек иска да научи нещо и да бъде специалист, може да го направи и извън университета. Теоретичната част със сигурност е важна, но не е достатъчна, за да възпита професионалисти. Освен това намирам големите количества теория, с които ни затрупват, демотивиращи, защото учим неща, които често не са приложими на практика или не са актуални.
Каква е значимостта на семейството ни, за да бъдем успешни?
Моето семейство е опората и подкрепата, на които дължа всичко. Собствените ни съмнения и неодобрението на останалите са основните пречки по пътя към осъществяване на желанията ни и тук идва важната роля на семейството. Това са хората, които вярват в мен, повече от мен самата и ме мотивират да разрушавам границите, които несъзнателно си поставям. Късметлийка съм, че освен пълната подкрепата на родителите ми, имам и пълната свобода сама да взимам решения за житейския си път.
Съзнателно или не, се влияем от приятелите си, затова се радвам, че съм заобиколена от хора със сходни цели и амбиции. Предпочитам тесен кръг от приятели и мисля, че хората с еднакви вибрации се привличат. Обичам да разнообразявам ученето със забавления и почивка. Това е времето ми за възстановяване и подготовка за новите предизвикателства и е неизменна част от ключа ми към равновесие между обучението и личния живот.
Къде би желала да развиеш кариерата си - България или чужбина?
България! Опитът ми в чужбина ме кара още по-силно да искам да допринеса за развитието на родината и съм сигурна, че с много млади хора споделяме това виждане. България и всичките й недостатъци си остават любимото ми кътче на земята и мястото, където искам да се развивам. Топлотата и борбеността на хората в България са едни от нещата, които ми харесват тук. Вярвам, че има достатъчно поле за развитие, стига да има желание за придобиване на нови знания. Много хора избират да заминат в чужбина заради по-високия стандарт, но това прави и конкуренцията по-голяма. Вярвам, че вместо да бягаме в чужбина, можем с общи усилия да направим България едно по-приветливо място за млади хора.
Предимството на ранния професионален старт е, че увеличава шанса ни да намерим призванието си и да обичаме работата си. Всеки от нас заслужава тази свобода и е способен да я постигне, започнете от днес!
НАЙ
Филип Морис Интернешънъл отбелязва 10 години IQOS
БНБ пуска в обращение сребърна възпоменателна монета "Българската гайда"
Българите са спестили над 6 милиарда лева от началото на годината
Опростени регулаторни процеси са ключови за тежката индустрия и ускорени процедури
Българите са спестили над 6 милиарда лева от началото на годината
БНБ пуска в обращение сребърна възпоменателна монета "Българската гайда"
Еврокомисията: ЕС не внася от Азербайджан газ с руски произход
След като "щипна" €230 млн., Австрия скъса с "Газпром", но купува руски газ от посредници