Сигурно, един от най-важните, в същото време изключително предизвикателни въпроси на интервю за работа е: Какво възнаграждение очаквате?

Това е момент, в който трябва бързо да вземем решение. Най-добре е, ако сме го взели предварително и сме напълно наясно с възможностите и уменията си, да сме си направили адекватна самооценка. Често, обаче, когато тази ситуация и въпрос са факт, не винаги казваме каквото сме си намислили, а отговорът ни зависи от самия ход на разговора и информацията, която е протекла двустранно между интервюиращата страна и кандидата за работа.

Тук логично идва и следващият въпрос: Умеем ли да преговаряме за нашето възнаграждение?

WorkTalent.com (вижте над 1000 атрактивни предложения за нова работа) ви дава 23 изключително важни съвета как да се случи това:

1. На първо място е изключително важно да знаете цената си.

2. Опитайте се да проведете разговори по темата със специалисти по подбор на персонал, които да ви ориентират какво е възможно и реалистично да очаквате.

3. Въведете ред в мислите си и отделете време в подходящ момент за да анализирате ситуацията.

4. Когато сте преценили и сте наясно каква максимална сума бихте поискали и колко е минималната, на която бихте се съгласили, съветът ни е да изберете възможността да поискате по-близо до максималното. Не забравяйте, че и работодателят преговаря и има право на контра предложение.

5. Използвайте по-конкретна цифра с точност.

6. Подгответе ясна минимална сума, на която вече бихте се отказали и бихте си тръгнали от интервюто.

7. Опитайте се да демонстрирате самочувствие, спокойствие и бъдете усмихнати. Самоконтролът е изключително важно условие.

8. Бъдете активна страна и задавайте конкретни въпроси, които ще покажат, че искате да сте максимално запознат какво се очаква от вас.

9. Ако сте в ситуация, в която в настоящата си работа получавате значително по-малко, отколкото искате от мениджмънта на новата, бъдете честни и не скривайте истината, но покажете, че срещу поисканата сума сте готови да изпълните всички очаквани от вас задължения по най-добрия начин.

10. Опитайте се да влезете в обувките на интервюиращия и да предложите решения на проблеми, които сте очаквали да чуете, показвайки че сте максимално подготвен.

11. Ако ви се отдаде възможност да споделите сума, за която бихте работили в една компания, не я пропускайте.

12. Позволете си дори да поискате повече, отколкото всъщност желаете и на колкото бихте се съгласили.

13. Никога не посочвайте диапазон. Това ще ви издаде, че сте готови да се съгласите и на по-ниската сума.

14. Дръжте се мило, но покажете твърдост, че ще сте разочарован, ако не получите първоначално поисканото.

15. Опитайте се да разберете колко получават хората на аналогична позиция в други компании. Това ще ви даде добра отправна точка.

16. Покажете ясно, че заплатата е най-важното за вас условие.

17. Никога не се фокусирайте върху лични нужди и че парите са ви необходими за кредит или режийни разходи.

18. Бъдете добри слушатели и не прекъсвайте.

19. Не се страхувайте, ако в хода на разговора чуете "Не". То присъства във всички преговори. Това не бива да променя курса на очакванията ви.

20. Ако първоначалното предложение ви хареса, не бързайте веднага да кажете "Да"! Изчакайте няколко секунди, покажете че мислите на ум и тогава преценете следващия си ход.

21. Не се страхувайте да дадете контра офертата си, дори категорично да сте чули сума, която не ви удовлетворява.

22. Ако финалната оферта на интервюиращия изглежда окончателна, не забравяйте, че имате опция да предоговорите обема на задълженията си и да прецените дали ви устройва.

23. Не се страхувайте да ходите на интервюта, това е начинът да придобиете опит и самоувереност.


Публикацията е предоставена от WorkTalent.com