Държавата задели 1 млн. лева за изкупуване на частни гори
При определяне на цената от значение е самата гора, а не толкова нейното местонахождение
"Целта е да се подобри организацията по управление, стопанисване и опазване на маломерните частни горски имоти". Това каза пред БНР Елена Величкова, експерт в Министерството на земеделието, храните и горите, по повод започващото изкупуване на частни гори от държавата. В сделките могат да участват само физически лица, а желаещите да предложат за продажба поземлени имоти в горските територии могат да подадат своите документи от днес до 15 януари 2020 година в съответното държавно горско стопанство, в държавното ловно стопанство или в самото държавно предприятие.
За първи път такава процедура беше открита през 2016 година. Оттогава досега са подадени близо 2000 заявления.
"До сделка достигнаха около 1200 имота. Бяха закупени около 1000 дка частни гори. Около 600 000 лева бяха отделени за това закупуване. Пазарът на гори не е толкова развит и след като има сделки, това е нормална цена. Собствениците сами предлагат цената, на която да бъде закупен имотът им. Има голям интерес от страна на хората", поясни Величкова. Тя допълни, че при определянето на цената от значение е самата гора, а не толкова нейното местонахождение, тъй като държавата няма инвеститорски интерес към тези имоти.
Местонахождението все пак е важно, защото, по обяснението на експерта, най-голяма тежест ще имат имотите, които граничат с държавни гори. Други ценообразуващи фактори са дали горите имат защитни или специални функции и площта им, като имотът трябва да е между 1 и 10 декара. При една процедура собственикът може да продаде не повече от 50 дка.
Не се допускат имоти, които са били предмет на договор за замяна между държавата и физически лица, и земеделски територии, придобили характеристика на гора.
За тази процедура държавата е предвидила около 1 млн. лева.