Великобритания въвежда по-строги санкции срещу работодатели, които експлоатират чуждестранни работници, предадоха Ройтерс и БТА.

Компаниите, които многократно нарушават визовите правила или извършват сериозни нарушения на трудовото законодателство, като например не плащат минималната работна заплата, няма да имат право да наемат чуждестранни работници в продължение на две години. Това е повече от сегашните 12 месеца, заяви правителството.

Великобритания отвори нов визов маршрут за работни места в сферата на социалните грижи през 2021 г., за да запълни хилядите свободни работни места, но редица фактори, включително ниското заплащане и лошите условия на труд, направиха работниците мигранти в сектора по-уязвими на трудова експлоатация.

Почти една трета от всички работници в сферата на грижите в Англия са мигранти, пристигнали от страни като Индия, Нигерия, Зимбабве и Филипините.

Ново проучване от този месец показа, че при близо 200 британски доставчици на социални грижи, на които е разрешено да наемат чуждестранни работници, са били установени нарушения на трудовото законодателство.

От юли 2022 г. насам около 450 разрешителни, позволяващи на работодателите да наемат чуждестранни работници в сектора на грижите, са били отнети.

В мерките са включени и планове за действие, които задължават фирмите, извършващи незначителни нарушения на визовия режим, да изпълняват конкретни коригиращи действия, които ще се прилагат в продължение на 12 месеца, в сравнение с досегашните три.

Промените ще бъдат част от нов проектозакон за правата на работниците, предложен от новото лейбъристко правителство.