Еврокомисията предложи на страните-бенефициенти от Фонда за възстановяване след пандемията от COVID-19 да пренасочат част от средствата към нуждите на отбранителната индустрия. В момента във фонда, който трябва да бъде закрит през август 2026 г., остават около 335 милиарда евро неусвоени средства — повече от половината от първоначалния му бюджет. Полша вече получи разрешение да използва 6,2 милиарда евро за военни нужди, а се очаква скоро към нея да се присъединят и други държави. На тях обаче вече ще бъде предложено да инвестират в създаващия се фонд за съвместни поръчки на произведени в ЕС оръжия, съобщи Комерсантъ.

В сряда Еврокомисията публикува документ, в който отчита резултатите от работата на създадения през 2021 г. Фонд за възстановяване, предназначен да помогне на страните от ЕС да се справят с последиците от пандемията. Първоначално във фонда бяха заложени 650 милиарда евро за проекти в областта на екологията и цифровизацията — под формата на грантове и изгодни заеми. Основните бенефициенти станаха Испания и Италия, които получиха почти половината от всички средства, но именно за тях се оказа най-трудно да ги усвоят.

Проблемът с усвояването на средствата обаче не е уникален — в различна степен с него се сблъскаха всички получатели. Основната причина е забавянето в изпълнението на проектите, за които първоначално са били отпуснати средствата. Докато в първите години след създаването на фонда този процес вървеше по план, от 2023 г. започна да се забавя. До 2025 г. темпото бе определено като незадоволително. На този фон Италия и Испания започнаха да лобират за удължаване срока на действие на фонда, но в ЕК не бяха склонни да предприемат такъв ход.

Изход от задънената улица предложи Полша, на която бяха отпуснати 60 милиарда евро от фонда, но която, подобно на редица други държави от ЕС, не успя да ги изразходва навреме.

През пролетта полският премиер Доналд Туск поиска от ЕК разрешение да пренасочи 6,2 милиарда евро за отбрана и на 27 май получи положителен отговор. Така Полша получи право да финансира инфраструктурни проекти с двойно предназначение — включително изграждане на пътища за придвижване на военна техника, укрития и бомбоубежища, субсидии за отбранителни предприятия и инвестиции във военни технологии. Забранена остана единствено покупката на въоръжение извън ЕС със средства от фонда (основните доставчици на Полша са Южна Корея и САЩ). Още тогава изданието Politico предположи, че и други държави биха искали да последват примера на Полша. Брюксел също оцени схемата като перспективна.