Купувачите на кредити ще уведомяват длъжниците, че са откупили дълга им
Въвежда се лицензионен режим за лицата, извършващи вземания по необслужвани кредити, предоставени от банки
Длъжниците с необслужвани кредити, които са откупени от съответната банка, ще бъдат задължително уведомявани от новия притежател на дълга им за промяната. Това гласи приетият на второ четене от депутатите Закон за лицата, обслужващи кредити, и купувачите на кредити.
Законът има за цел да насърчи развитието на вторичния пазар на необслужвани кредити, предоставени от кредитни институции, при установени предпазни механизми за гарантиране защитата на правата на кредитополучателите.
С цел укрепване на правата на клиентите е предвидено изискване за тяхното справедливо третиране и забрана за претендиране на вземане, различно от определеното в договора между кредитополучателя и първоначалния кредитор.
От законопроекта отпаднаха предложените промени в Закона за частните съдебни изпълнители (ЧСИ), които даваха възможност ЧСИ-тата да извършват дейност по обслужване на вземания по необслужвани кредити, предоставени от кредитни институции, съобщи БТА.
Законът въвежда и в българското законодателство изискванията на европейска директива, като на 26 март 2025 г. е връчена исковата молба от Европейската комисия до Съда на ЕС, по която е образувано дело за налагане на финансови санкции на България.
Въвежда се лицензионен режим към лицата, извършващи дейност по обслужване на вземания по необслужвани кредити, предоставени от кредитни институции.
Уреждат се изискванията към купувачите на кредити и задълженията на кредитните институции, извършващи дейност на територията на България, във връзка с прехвърлянето на вземания по необслужвани кредити, както и задълженията за уведомяване, когато кредитните институции са определени от купувач на кредити да извършват дейност по обслужване на вземания по необслужвани кредити.
Този закон се прилага само по отношение на необслужвани кредити, предоставени от кредитни институции, учредени в Европейския съюз.
Българската народна банка е определена за компетентен орган относно дейността на лицата по този закон, с изключение на дейностите, свързани със защита на потребителите, за които компетентен орган е Комисията за защита на потребителите.
Не беше прието предложението на ПП-ДБ в обхвата на законопроекта да се включат и бързите кредити, останаха само взетите заеми от банки. От "Възрждане" се изказаха в същата посока и обявиха, че в такъв случай ще предложат специален закон, който да дава възможност за отнемане на лицензи на фирми за бързи заеми.
Кредитната институция да може да прехвърли своето вземане на купувач на кредити, само след като го е предложило писмено на длъжника при същите условия и той е отказал писмено, предложиха още от ПП-ДБ, подкрепени от "Възраждане" и "Величие".
Председателят на комисията по бюджет и финанси в парламента Делян Добрев обаче контрира, че това предложение е недопустимо според правилника на Народното събрание. "От трибуната на второ четене могат да се правят само редакционни поправки", напомни той.
По думите му този текст приканва всички длъжници да спрат да си плащат кредитите. Банката ще пише кредита необслужван и след това по силата на този текст е длъжна да ви го предложи на вас на по-ниска стойност, обясни Добрев.
Законът за лицата, обслужващи кредити, и купувачите на кредити влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник", приеха още депутатите.