Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че планира да наложи 25% мита на Канада и Мексико от следващия вторник, 4 март, а заедно с това и допълнителни 10% към действащите 10% мита върху доставките от Китай, съобщиха световните агенции.

Перспективата за ескалиране на тарифините ограничения вече хвърли глобалната икономика в смут - потребителите изразяват опасения от повишаване на инфлацията, а вероятно ще пострада автомобилният сектор, коементира Асошиейтед прес (AP).

Експертите твърдят, че митата за Канада и Мексико биха могли да нанесат сериозен удар на силно интегрираната северноамериканска икономика.

В началото на февруари американският държавен глада подписа указ за налагане на мита върху вноса от Мексико и Канада, но отложи прилагането им с един месец - до 4 март.

AP обаче отбелязва, че Тръмп също така понякога заема агресивна поза само за да даде отсрочка в последния момент, както в случая с 30-дневното отлагане на митата за Канада и Мексико, които първоначално трябваше да влязат в сила през февруари.

Друг пример, несвързан с мита, е 30-дневното отлагане на налагането на санкции на петролната компания на Сърбия НИС (NIS). Срокът компанията да се раздели с главния си акционер "Газпром Нефт" изтече на 25 февруари и сега Белград получи месец отсрочка, макар да поиска три.

Тръмп обвързва налагането на мита за Канада и Мексико с наркотрафика: наркотиците все още се доставят в САЩ на "много високи и неприемливи нива", като голям процент от тях е смъртоносният опиоид фентанил. Наркотиците все още се изливат в САЩ от тези страни, каза президентът, цитиран от Ройтерс (Reuters).

"Не можем да позволим тази напаст да продължи да вреди на САЩ и следователно, докато не спре или бъде сериозно ограничена, предложените ТАРИФИ, планирани да влязат в сила на ЧЕТВЪРТИ МАРТ, наистина ще влязат в сила, както е планирано", каза Тръмп в публикация в неговата социална медия Truth. "Китай също ще бъде таксуван с допълнителна тарифа от 10% на тази дата."

През април пък ще бъдат задействани "реципрочните мита" на Тръмп, които съответстват на тарифите на други страни и компенсират техните ограничения за внос. Неговите търговски съветници смятат, че данъкът върху добавената стойност на европейските страни наподобява митата.

Кевин Хасет, който е висшият икономически съветник на Белия дом, каза пред телевизия CNBC, че Тръмп ще определи нови мита, след като проучването приключи до 1 април.

"Графикът е, че на 1 април ще е готово проучването и след това президентът ще реши какво да прави относно тарифните политики за всички страни", каза съветникът, като изрично спомена Мексико и Канада.

Междувременно канадски и мексикански служители трябваше да се срещнат с колеги от администрацията на Тръмп във Вашингтон в четвъртък и петък, за да се опитат да предотвратят налагането на митата.

Мексиканският министър на икономиката Марсело Ебрард е във Вашингтон за срещи с търговския представител на САЩ Джеймисън Гриъртък и с министъра на търговията Хауърд Лътник.

В Канада министърът на обществената безопасност Дейвид Макгинти каза в четвъртък, че напредъкът, който Канада е постигнала в затягането на сигурността по границата със Съединените щати и борбата с контрабандата на наркотици, трябва да задоволи администрацията на Тръмп.

"Доказателствата са неопровержими - има напредък", каза Макгинти пред репортери във Вашингтон преди двудневните разговори с американски официални лица.

"По мое мнение, всеки тест, който беше поставен на Канада по отношение на демонстриране на напредък и спазване на стандартите за граничен контрол - вярвам, че те са изпълнени", каза той.

Канадската гранична служба заяви, че стартира целенасочена инициатива за пресичане на незаконна контрабанда с акцент върху фентанила и други синтетични наркотици.

Китай, в писмо до търговския представител на САЩ Джеймисън Гриър, каза, че заедно със САЩ трябва да отговорят на опасенията в икономическата и търговската област чрез равнопоставен диалог и консултации.

ИЗБРАНО