Сръбският обрат на Олаф Шолц
Литият засега не отваря вратите на Белград към ЕС въпреки юлските фойерверки и подписани документи и промяната в позицията на Берлин
В последните няколко седмици Германия два пъти промени позицията си във връзка с отварянето на Клъстер 3 (Конкурентоспособност и приобщаващ растеж) от глава 35 в преговорите на Сърбия за членство в ЕС. Първоначално страната беше против, след това се въздържа, а миналата седмица подкрепи отварянето на клъстера. Това се случи в навечерието на посещението на президента на Сърбия Александър Вучич в Берлин, което започва днес по покана на канцлера Олаф Шолц.
Европа
- Кой какво очаква от споразумението между Сърбия и ЕС за добив на литий
- Как се стигна до обрат: Белград възроди гигантския проект за добив на литий
- Сръбският литий: Вучич обяви, че се задават огромни пари
- Казахстан покани германски компании да проучват находища на редки метали и литий
- Минният гигант "Рио Тинто" придобива американски производител на литий за $6,7 млрд.
В началото на миналата седмица страните членки на ЕС не успяха да постигнат споразумение за отварянето на клъстер 3 в преговорите със Сърбия. Срещу отварянето на клъстера са гласували трите балтийски републики, Финландия, Швеция, Нидерландия, Хърватия и България, уточни Александър Вучич.
В края на октомври в доклада на Европейската комисия за напредъка на Сърбия беше отбелязано, че технически страната отговаря на условията за отваряне на клъстер 3. В документа обаче комисията препоръча на сръбските власти да спазват общата външна политика на ЕС и да наложат санкции на Русия заради войната в Украйна.
Както писахме, Белград смята, че България е против, защото искала да решава въпроси в областта на образователната политика на българското национално малцинство.
Защо обаче Германия промени вота си
Александър Вучич пристига днес на посещение в Берлин, като се очаква да обсъди с Олаф Шолц добива на литий, съобщи сръбската редакция на регионалната телевизия Ен 1, цитирана в обзор по темата на Симона - Алекс Михалева от БТА.
Двамата ще посетят провинция Саксония, където ще разговарят с ръководителя на Саксонската минна служба Бернард Крамер, а във Фрайберг ще присъства на презентация за плановете за добив на литий в рамките на проекта "Цинвалд Литиум" (Zinnwald lithium GmbH).
Очаква се Германия да бъде първата европейска страна, която ще започне да добива литий - през 2026 г. Но този добив явно е несравним с прогозираната експлоатация на сръбското находище.
Представители на Сърбия и ЕС подписаха на 19 юли в Белград Меморандум за разбирателство за стратегическо партньорство в областта на устойчивите суровини, веригите за създаване на стойност в сектора на батериите и електрическите автомобили. Става дума за добив на литий по проекта "Ядар" в Северозападна Сърбия, за който се смята, че може да покрие 90 процента от текущите нужди на Европа от суровината, така критичен за производството на батерии за електрически превозни средства и мобилни устройства. Вучич и Шолц присъстваха на подписването на меморандума, както се вижда на снимката.
В рамките на срещата, наречена "среща на върха за суровините от критично значение", бе подписано и писмо за намерение за производство на батерии и електрически превозни средства в Сърбия. Подписи под това писмо сложиха министърът на икономиката Адриана Месарович, президентът на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) Одил Рено-Басо и представители на германската държавна банка за развитие KfW Group, на Италианската банка за развитие и заинтересовани компании, сред които Mercedes-Benz и френско-италианският автомобилопроизводител Stellantis, които реализират почти една четвърт от продажбите на автомобили в Европа.
Последваха няколкомесечни масови протести на сръбски граждани, които се противопоставят на добива на литий, който е една от критичните устойчиви суровини, припомня Ен 1.
Германски медии определиха срещата на Шолц с Вучич при започващото днес посещение като част от предизборната кампания на канцлера на фона на предстоящите през февруари предсрочни избори. "Дойче веле" посочва, че борбата за германска автомобилна индустрия и работните места в сектора бавно, но сигурно кристализира като една от централните теми в предизборната кампания в Германия.
Заради пристигането на Вучич в Берлин, Шолц бе изправен пред критики в медиите, както и от представители на политическите партии, включително и на неговата собствена.
"Федералното правителство продължава неясния си курс във външната политика. Канцлерът Олаф Шолц приема президента на Сърбия в Саксония, за да му покаже как се добива литий там според най-високите екологични стандарти. Същевременно членове на неговата партия, като председателя на Комисията по външна политика в Бундестага Михаел Рот, призовават за преустановяване на преговорите за присъединяване на Сърбия към ЕС", посочи говорителят по външнополитическите въпроси на опозиционния Християндемократическия съюз (ХДС) Юрген Харт, цитиран от "Дойче веле" и БТА.
Депутатът Йосип Юратович от лявоцентристките социалдемократи на Шолц призна, че сръбският литий е необходим за трансформацията на германската автомобилна индустрия, но протестите в Сърбия против проекта показват, че "цялата идея е под въпрос".
"За съжаление, Сърбия няма възможност да осъществи добив, който да е екологично приемлив, така че народът протестира с право против този проект. Сърбия, за съжаление, няма институционални контролни органи, поне не в достатъчна степен, които да наблюдават добива, а вярвам, че нямат и достатъчно силни законови и правни рамки", посочи Юратович.
Самата Сърбия направи обрат с лития. Дни преди подписването на меморандума между Сърбия и ЕС през юли Белград разреши възобновяването на дейността на спорния проект, оценяван на 2,4 милиарда долара, на австралийската компания Rio Tinto. Конституционният съд на Сърбия обяви в началото на с.м., че решението на правителството от 2022 г. за прекратяване на сътрудничеството с компанията Rio Tinto за добив на литий "не е в съответствие с конституцията или закона".
"Вярваме, че проектът "Ядар" има потенциал да бъде актив от световна класа, който би могъл да действа като катализатор за развитието на веригата за електрически превозни средства в Сърбия", заявиха в отговор от "Rio Tinto".