Темата за Зеления преход е широкообхватна. Той е не само технологичен и икономически въпрос, но и социален ангажимент към бъдещите поколения. Затова е важно разбирането на неговата стойност. "Каква е цената, която трябва да платим за един устойчив и екологично чист свят"? По темата разговаряха главният редактор на ESGnews.bg Божидара Живкова и София Касидова, ръководител "Стратегическо развитие и зелени политики" в Българска банка за развитие.

Участвай в най-голямата дискусия за зеления преход в Централна и Източна Европа - Green Transition Forum 4.0, София 26-28 юни 2024 г. >>

София Касидова ще води панела за цената на зеления преход по време на най-голямата и значима среща за Зелената сделка в региона "Green Transition 4.0: Новите перспективи пред Централна и Източна Европа", която ще се проведе от 26 до 28 юни в Sofia Event Center. В дискусията ще участват Беата Дашинска-Музичка, Посланик на президента на Полша - специален пратеник за инициативата "Три морета"; Дорин Бадеа, Старши експерт по инвестиции и капиталови пазари в ЦИЕ; Едуард Рандолф, Член на борда на директорите на Енери България; Десислава Симеонова, Лидер на програмата за Устойчиво финансиране и изпълнителен директор МСП Банкиране на ОББ; Маню Моравенов, Изпълнителен директор на Българската фондова борса и Мила Ненова, Изпълнителен директор на БАИ.

"Форумът се утвърди като много актуален и навременен диалог по темата, събирайки експерти, политици и всички, които имат отношение към тази тема", каза г-жа София Касидова. Тази година конференцията ще събере над 2500 участници от над 18 държави, които ще дискутират най-важните теми, свързани със Зелената сделка в региона на Централна и Източна Европа.

"Зеленият преход отдавна престана да бъде политическа цел, а необходимост за оцеляване на икономиката и обществото ни", категорична е София Касидова.

Тя посочи, че данни на Международната агенция по инфраструктура в областта на възобновяемите източници излезе с оценка, която показва, че цената на прехода до 2050 г. е около 9 трлн. долара и всяка година трябва да се въвеждат нови 1000 гигавата възобновяема енергия, за да може да се достигнат целите до 2030 г. в глобален аспект.

Научи за предизвикателствата и възможностите от зеления преход - Green Transition Forum 4.0 >>

"Освен строителството на възобновяемите източници, държавите трябва да инвестират в адаптирана инфраструктура, така че да можем да се защитим от всички природни бедствия, които зачестяват през последните години и дори стават хронични", каза още ръководителят на "Стратегическо развитие и зелени политики" в Българска банка за развитие.

Фактори, които определят цената на Зеления преход

"Ролята на правителствата и държавите е ключова, както и въпросът откъде ще се финансират тези разходи. Това е голям дебат и намерението е да се постигне по време на международната среща КОП 29 в Баку едно споразумение между държавите, че фондът, необходим за подкрепа на държавите, които трябва да се адаптират, трябва да има ясна и категорична оценка. Тази голяма цел трябва да се постави на глобално ниво", посочи г-жа Касидова.

На второ място според нея е ролята на частния сектор.

"Очакванията към него винаги са големи. Знаем, че в условията на пазарна икономика частният сектор е най-доброто място за инвестиции. В случая обаче има различни аспекти на това финансиране и освен частния сектор, трябва да се натоварят и данъкоплатците. В различните страни има различни подходи към това. В някои се увеличава таксата за хотелски услуги, в други таксите върху фосилните горива, на корабните и самолетните услуги и т.н.", обясни тя.

Зеленият преход е една нова тема и налага нов модел за икономически растеж, който трябва да се финансира. Предизвикателствата обаче са много.

"Увеличението на данъците е тежест, която допълнително се стоварва върху потребителите. Това създава едно социално напрежение. Предизвикателствата пред правителствата също са големи, както и новите данъци", обясни тя.

Бъди част от разговора за по-зелено бъдеще >>

София Касидова коментира и темата за финансирането на малкия и средния бизнес.

"Не само в България, но и в другите развити държави, малкият и среден бизнес е почти 99% от икономиката, или с други думи това е гръбнакът на икономиката. На първо място трябва да се освободят от тежките регулации за отчитане, събиране на данни и мониторинг на тяхното съответствие и да има преходен период, в който да се прецени готовността на МСП и пропорционалността спрямо големите и водещи сектори, които трябва да се реформират и позеленеят", обобщи тя.


Не пропускайте най-голямата и значима конференция за Зелената сделка "Green Transition Forum 4.0: Новите перспективи пред Централна и Източна Европа (ЦИЕ)", за да научите най-интересното за енергийната еволюция и бъдещето на енергийния сектор в региона на ЦИЕ, организирана от Dir.bg и 3Е-news. Конференцията ще се проведе от 26 до 28 юни, а от конферентните сцени в Sofia Event Center ще говорят представители на над 18 държави, като общо над 2500 участници, от които над 750 топ мениджъри, ще проведат ключовия разговор за утрешния свят.

Събитието е организирано от Dir.bgи 3Е-news в партньорство с ACT Commodities, ПроКредит Банк, Visa, European Investment Bank, Електрохолд, Yettel, Артекс Инженеринг АД, ОББ, Аурубис България, Главболгарстрой Холдинг, Българска Фондова Борса, УниКредит Булбанк, Българска банка за развитие, Геотехмин, Енергео, МЕТ Енерджи Трейдинг България, Дънди Прешъс Металс, Фонд ФЛАГ, ICGB, The Oil and Gas Employers" Federation, Електроенергиен Системен Оператор, Булгартрансгаз, Фонд на фондовете, Български Енергиен Холдинг ЕАД, АЕЦ Козлодуй, Westinghouse, Филип Морис България, БМФ Порт Бургас АД, Информационно обслужване, Българска асоциация "Природен газ", REIB , PCONTRADE, Омега Пауър Груп, PHOTOMATE, OMV Petrom, Българска асоциация по рециклиране, TTS (Transport Trade Services) S.A, Morningside Hill, CWP Global, DEVIN, Smart Energy Trade.

Green Transition 2024 се осъществява с медийната подкрепа на БНТ, БТА, БНР, bTV Media Group, Дарик Радио, Darik Business Review, Euroactive, Economic.bg, ESGnews.bg и The Recursive.