Шефът на АТК: България има какво да предложи на САЩ
големият въпрос е един продукт, като излезе през няколко граници, колко ще бъдат натрупаните мита накрая.
България има с какво да е интересна на инвеститори от САЩ, каза днес във Варна главният изпълнителен директор на Американската търговска камара Иван Михайлов, цитиран от БТА. Той отбеляза добрите, по думите му, възможности в сферата на изкуствения интелект, на енергетиката, включително разширението на АЕЦ "Козлодуй", на отбраната. Само тези три области да вземем, имаме чудесни възможности за разговори със САЩ, изтъкна Михайлов.
Влиянието на митата
За новия митнически режим на САЩ Михайлов каза, че все още тече 90-дневното "примирие" за тяхното повишаване от страна на Вашингтон и се провеждат интензивни разговори. Позицията на Американската камара винаги е била, че трябва да се търси двустранният диалог, подчерта Михайлов.
Митата са инструмент за преговори, каза още директорът на Американската търговска камара. Той уточни, че макар европейската икономика да е доста по-отслабена в сравнение с китайската, ЕС в никакъв случай не бива да стои пасивно. Трансатлантическата икономика - търговският обмен между Евросъюза и САЩ, е 9,5 трилиона долара за 2024 година и този обмен не може да бъде пренебрегнат с лека ръка, посочи Михайлов.
Нашата страна стои доста добре по отношение на трансатлантическата икономика, като обменът ни със САЩ достига 1,5 милиарда долара за миналата година. България изнася зад океана електронни компоненти, метали, компоненти за автомобилната индустрия, лекарства, каза още Михайлов.
През 2024 г. стокообменът между България и САЩ възлиза на 1,576 млрд. долара, като износът е за 1,120 млрд. долара, а вносът - за 456,1 млн. долара, сочат данни на Националния статистически институт. Спрямо 2023 г. година се отчита спад в двустранната търговия от 8 на сто. Стокообменът със САЩ през 2023 г. е бил на стойност 1,708 млрд. долара, от които 1,142 млрд. долара износ за САЩ и внос 566,1 млн. долара.
Директорът на камарата напомни, че в глобалната икономика не се произвежда продукт на едно място от начало до край и затова, по думите на Михайлов, големият въпрос е един продукт, като излезе през няколко граници, колко ще бъдат натрупаните мита накрая.
Привличането на инвестициите
Във връзка с политиката на привличане на инвестиции към САЩ Михайлов припомни, че Америка отправя много сериозна критика към ЕС за регулациите и изобщо към условията за правене на бизнес в Европа. Свръхрегулациите, високата цена на труда, демографските проблеми не са добри предпоставки за инвестиционен интерес, посочи Михайлов. Въпреки това американските компании, които оперират в ЕС и в България, не са никак малко и продължават да се развиват, допълни експертът.
В момента, според Михайлов, е много важно Европа да не отвори широко вратите си към Китай. По думите му това би представлявало риск, особено за малките и средните предприятия.
Във Варна днес Иван Михайлов участва в кръгла маса, посветена на възможностите за икономически партньорства с Търговската служба на САЩ и Американска търговска камара в България.