Съединените щати ще наложат мита от 25 процента върху френското вино, италианското сирене и шотландското малцово уиски, но пощадиха италианското вино, паста и зехтин, предаде Ройтерс.

От офиса на търговския представител на САЩ Робърт Лайтхайзър публикуваха списък със стотици продукти от различни страни от ЕС, които ще бъдат обект на наказателните такси.

Преди дни Италианска журналистка подари пармезан на Помпейо по време на неговата среща с италианския премиер Конте в знак на протест срещу по високите мита.

 

Митата ще бъдат наложени като ответна мярка на европейските субсидии за самолетостроителя Еърбъс (Airbus). Те ще бъдат насочени срещу стоки за 7,5 милиарда долара - максималната стойност, разрешена от Световната търговска организация (СТО).

Митата ще влязат в сила на 18 октомври.

Сред другите стоки от ЕС, които ще бъдат обложени с наказателни мита от 25 процента, са британските пуловери, кашмирени и вълнени изделия, маслините от Франция, Германия и Испания, европейските салами и други продукти от свинско месо с изключение на шунката и германското кафе.

Асоциацията на американските компании, занимаващи се с бизнес с хранителни специалитети, призова администрацията на президента Доналд Тръмп да не налага наказателните мита с аргумента, че "малко или никакви домашни продукти. . . могат да заменят тези вносни хранителни специалитети". Тя предупреди, че ще бъдат засегнати 14 000 специализирани търговци на дребно, както и още над 20 000 хранителни заведения в Съединените щати.

Администрацията на Тръмп ще наложи мита от 10 процента върху самолетите от Европейския съюз. Самолетните части обаче ще бъдат изключени от наказателните мерки, за да не пострада заводът на Еърбъс в американския щат Алабама и да не бъде оскъпено производството на Боинг (Boeing), което включва европейски компоненти.

Вчера СТО разреши на САЩ да наложат наказателни мита върху стоки от ЕС за 7,5 милиарда долара заради незаконно отпуснати субсидии на Еърбъс Airbus. Решението е пореден етап от стария конфликт между европейския самолетостроител и американския му конкурент Боинг.

"В продължение на години Европа предоставя големи субсидии на Еърбъс, които навредиха сериозно на американската аерокосмическа индустрия и на нашите работници", каза търговският представител на САЩ в изявление, цитирано от Асошиейтед прес.

В същото време Лайтхайзър призова да бъде договорено решение, което да компенсира субсидиите за европейската компания. "Надяваме се да започнем преговори с Европейския съюз, за да решим този конфликт в полза на американските работници", заяви той, цитиран от Франс прес.