САЩ ще финансират енергийни проекти за 1 милиард долара в страните от Централна и Източна Европа, за да засилят тяхната енергийна независимост от Русия, заяви днес държавният секретар на САЩ Майк Помпейо, цитиран от АФП.

В знак на подкрепа за суверенитета, благоденствието и енергийната независимост на нашите европейски приятели (...) САЩ планират да предоставят до 1 милиард долара за финансиране на страните от Централна и Източна Европа, участващи в инициативата "Три морета", която обединява 12 членки на ЕС, заяви Помпейо на конференцията по сигурността в Мюнхен.

Искаме да активизираме инвестициите на частния сектор в енергийните сектори, за да защитим свободата и демокрацията в света, допълни държавният секретар на САЩ.

Инициативата "Три морета" обединява 12 членки на ЕС, които са оградени от Балтийско, Адриатическо и Черно море. Това пространство се простира от Естония и Полша от север до Хърватия на юг и Румъния и България на изток.

Целта на инициативата е да укрепи сътрудничество между нейните членки в областта на енергетиката, инфраструктурните обекти и сигурността най-вече спрямо Русия, която редица членки възприемат като пряка заплаха.

Държавният секретар на САЩ Майк Помпейо призова да не се вярва на твърденията, че "Северен поток-2" е изключително икономически проект. Той заяви това днес в реч на Мюнхенската конференция по сигурността, цитиран от ТАСС.

"Не се заблуждавайте, когато Русия говори, че "Северен поток-2" е само с търговска насоченост", каза той.

"Северен поток-2" е проект за разширяване на действащия газопровод "Северен поток", който свързва Русия и Германия по дъното на Балтийско море, заобикаляйки транзитните държави Украйна, Беларус, Полша и други източноевропейски и балтийски страни. Тръбопроводът като цяло повтаря маршрута на първия "Северен поток" и преминава през изключителната икономическа зона и териториалните води на пет държави - Русия, Финландия, Швеция, Дания и Германия. Дължината му е над 1200 км, а капацитетът - 55 млрд. куб метра газ годишно.