Русия се кани да свие износа на критични стратегически суровини
Ограниченията могат да обхванат уран, никел, титан, както и други стоки, според президента Путин, но без да се отразят негативно на страната му
Президентът Владимир Путин заяви, че Русия трябва да обмисли ограничаване на износа на уран, титан и никел в отговор на западните санкции, предаде Ройтерс, на която се позова БТА.
Още по темата
Изявлението на Путин пред министрите вчера предизвика покачване на цените на никела и поскъпване на акциите на минните компаниите за добив на уран по света, посочва Ройтерс.
Държавният глава заяви, че подобни ограничения могат да бъдат въведени и за други стоки и отбеляза, че Русия е основен производител на природен газ, диаманти и злато.
Мерките не трябва да се вземат прибързано и не трябва да причиняват щети на Русия, допълни руският президент.
Русия е лидер по запаси от редица стратегически суровини, като например природен газ (22 на сто от световните запаси), злато (почти 23 на сто), диаманти (почти 55 на сто), допълни Путин.
"Моля, разгледайте някои от видовете стоки, които доставяме на световния пазар. (...) Може би трябва да помислим за някои ограничения - на уран, титан, никел", каза руският президент, обръщайки се към премиера Михаил Мишустин.
След изказването на Путин цената на никела с доставка през декември се повиши с 2,5 на сто до 16 110 долара за метричен тон, по данни на Лондонската борса за метали (LME).
Китай е най-големият купувач на никел от Русия, внасяйки 38 026 тона миналата година, което представлява 38 на сто от руския износ на никел, според данни на "Трейд дейта монитър" (Trade Data Monitor). Почти 30 на сто от руския износ на никел, или 29 172 тона, бе за Нидерландия миналата година за трансбордиране в други европейски страни.
Акциите на компаниите, добиващи уран, скочиха след изказването на Путин.
Книжата на канадските минни компании "НексДжен Енерджи" (NexGen Energy), "Камеко" (Cameco) и "Денисън Майнс" (Denison Mines) поскъпнаха с между 5,2 и 5,4 на сто.
Русия е четвъртият по големина производител на уран в света и притежава около 44 на сто от световния капацитет за обогатяване на уран.
През 2023 г. САЩ и Китай оглавяват списъка на страните, внасящи уран от Русия, следвани от Южна Корея, Франция, Казахстан и Германия.
През май президентът на САЩ Джо Байдън подписа закон за забрана на вноса на обогатен уран от Русия - търговия на стойност около 1 милиард долара годишно.
Русия също е третият по големина производител в света на титаниева гъба, която се превръща в метал за промишлени приложения в космическата, морската и автомобилната индустрия, но има ниски собствени минерални запаси от титан.
Руският минен гигант "Норникел" е най-големият производител на рафиниран никел в света.