Румъния започва най-големите съкращения в държавния апарат
Правителството на Чолаку премахва 1800 длъжности - 13,5% от персонала
Румънският премиер Марчел Чолаку обяви намаляване с 13,5 процента на персонала в държавния апарат, предадоха Аджерпрес и Ройтерс.
В началото на правителственото заседание днес Чолаку каза, че ще бъдат премахнати 1800 длъжности в институциите, които са на подчинение на правителството.
"Както обещахме публично, започваме най-голямото съкращаване на оперативните разходи в историята на румънското правителство. Премахваме 1800 длъжности на държавни служители и служители на договор в 32-те институции, които са на наше подчинение и координация, премахваме и сливаме институции, намаляваме броя на служителите и длъжностите при държавните служители", каза Чолаку, цитиран от Аджерпрес и БТА.
Премиерът уточни, че става дума за съкращение на постовете с 13,5 процента.
"Мисля, че това е конкретен сигнал, който е очакван от обществото и от бизнеса", допълни румънският министър-председател.
На 30 декември 2024 г. правителството на Румъния прие мерки за намаляване на бюджетния дефицит на страната до 7 процента от БВП.
Според оценка на Фискалния съвет бюджетният дефицит в края на м.г. достига 8,58 процента.
В началото на заседанието на правителството на 30 декември премиерът Чолаку, цитиран от Аджерпрес и БТА, припомни, че Румъния е получила от Европейската комисия удължаване на срока от четири на седем години, за да намали бюджетния си дефицит до 3 процента, и първата стъпка за това е да го снижи до 7 процента през 2025 г.
Сред приетите в края на 2024 г. мерки са увеличение на данъци и ограничаване на редица субсидии, както и на ръста на възнагражденията в публичния сектор и на пенсиите. Премахват се редица социални придобивки и допълнителни плащания, слага се спирачка и върху назначенията в публичния сектор.
Данъкът върху корпоративните дивиденти се увеличава от 8% на 10 процента, намалява се и данъчният праг за малките фирми.
Отменят се и данъчните облекчения и стимули за сектори като информационните технологии и строителството.
Една от малкото отстъпки, които направи правителството, беше да въведе данък от 1 процент върху промишлените сгради вместо първоначално предвидените 1,5 процента.
Министерството на финансите на Румъния очаква фискалните мерки да спестят на държавата над 133 млрд. леи (26 млрд. евро) до края на 2025 г.
Мерките бяха посрещнати с протести в Букурещ, където демонстрантите предупредиха правителството, че "фискалните кризи раждат социални кризи".