Росица Велкова с нова дата за присъединяване на България към еврозоната
Има вероятност към юли месец тази година да успеем да покрием критерия за инфлация, но не на 100%, а както е направено при Хърватия
Ако се положат максимални усилия, България би могла да се присъедини към еврозоната на 1 юли 2024 година, заяви министърът на финансите Росица Велкова. В предаването "Неделя 150" на Българското национално радио тя коментира, че има вероятност към юли тази година да успеем да покрием критерия за инфлация.
Има вероятност към юли месец тази година да успеем да покрием критерия за инфлация, но не на 100%, а както е направено при Хърватия, с изключване на страни. Тези страни, които са с най-ниската инфлация да бъдат изключени от осредняването, поясни министър Велкова.
Според нея, имайки предвид решението, което 48 Народно събрание прие за ускоряване на действията за присъединяване на страната към еврозоната, следващият парламент би могъл приоритетно да разгледа и приеме необходимите четири закона, които Министерството на финансите отново ще внесе за обсъждане и разглеждане.
Така през юли тази година страната ни ще може да подаде заявление за извънреден конвергентен доклад за присъединяване към еврозоната на 1 юли 2024 та година, посочи министърът на финансите.
Разговорите, които водихме с Европейската комисия са, че ако целият процес мине гладко, няма да има законодателна и нормативна пречка България да се присъедини към еврозоната на 1 юли 2024 година, каза Велкова.
По думите ѝ, ако това се случи, ще бъде прецедент, защото сега няма държава, която да се е присъединила към еврозоната с дата, различна от 1 януари, но не е забранено и невъзможно, посочи финансовият министър.
В петък миналата седмица, на 17 февруари 2023 г., Росица Велкова съобщи на пресконференция, че еврото няма да бъде прието у нас от 1 януари 2024 година.
След разговори с изпълнителния заместник-председател на Европейската комисия Валдис Домбровскис и с Паскал Донъхоу, председател на Еврогрупата, е взето решение, че България няма да подава в края на февруари конвергентен доклад, защото не сме изпълнили ангажиментите по присъединяването към Валутния механизъм II и имаме несъответствие в критерия за инфлацията, обясни тогава Велкова.
Било е договорено да подадем конвергентен доклад, когато изпълним ангажиментите и бъдат приети законопроектите, свързани с членството ни в еврозоната, които служебното правителство отново ще внесе в новосформираното Народно събрание, както и да се приемат необходимите промени в Закона за БНБ за работата на централната банка, когато страната вече ще е присъединена към еврозоната, каза министърът.
Тя уточни, че освен приемането на четирите законопроекта, свързани с членството ни в еврозоната, трябва да постигнем и критерия за инфлацията, както и да бъде поддържана перспектива в периода 2023-2026 г. на ниво планиране на дефицита по консолидираната фискална програма в размер на три процента.