Тази сряда в Комисията по образование беше обсъден проблемът с недостига на медицински сестри в България. В четвъртък темата беше обсъдена и в Комисия по здравеопазване.

Точните причини за проблема бяха отчасти назовани, но част от предложените решения нямаха общо с проблемите.

У нас вече има добър пример, който може да се следва - този на учителската професия.

След голямата учителска стачка през 2007 г. бяха извършени няколко промени, на които им трябваше време да се разгърнат и проявят, но вече можем да твърдим, че ситуацията е чувствително подобрена, поне що се отнася до работещите в средното образование.

Накратко:

  • Направи се план за вдигане на заплатите, който се прилагаше от всички последващи правителства; (повишаването на заплатите в образованието за първите две години от реформата е с 46%); в момента учителите са сред хората с най-високо заплащане в редица малки общини, а в по-големите - със средно ниво на заплащане;
  • Закриха се 111 малки училища през 2007 г., 340 през 2008 г. и 44 през 2009 г.;
  • Ремонтираха се практически всички училища по европейски проекти, обнови се материалната база; в много общини единствено училището е ремонтирано и докато броят на учениците намалява, то броят на нуждаещите се от медицински грижи ще расте - причината е една и съща - ниска раждаемост, застаряване и увеличение на продължителността на живота;
  • Местните общности бяха по-активно въвлечени чрез училищните настоятелства;
  • Започна, макар и много бавно, някакъв разговор за качество на услугата образование и повишаване на резултатите на учениците;
  • Организираха се инициативи за привличане на млади хора към професията, включително и чрез създаване на професионални общности за обмяна и дискусии.

Ако замените училище с болница, а учител с медицинска сестра, то вече ще имате план, който доказано работи.

И все пак, нека да отчетем някои особености, предлагайки решения.

Никоя реформа не е лесна, особено когато се въвлечени много заинтересовани страни - болници, лекари, общини, НЗОК, докато най-важната - пациентът - липсва в преговорите.

Не е ясно дали този път ще има напредък, защото зависи от тези, които от години само дърдорят за необходимост от реформа без реално да са сторили нещо.

Материалът може да бъде прочетен ТУК >>