Директният маршрут за карго полети между България и Китай е одобрен и има условия за откриване на първия полет, съобщи посланикът на Китай в България Дай Цинли при откриването на "Изложение на водещи китайски продукти и услуги и българо-китайски бизнес срещи" в НДК. Форумът е акцент в поредица от срещи по случай 75-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между двете страни. Годишнината се чества на 1 октомври.

Дипломатът допълни, че активно се придвижва и пускането на директния пътнически полет.

Надежда за провеждане на такъв полет изрази по време на форума и президентът Румен Радев.

Дай Цинли отбеляза със задоволство, че китайските финансови институции допринасят за развитието и растежа на морското корабоплаване в България.

"По отношение на взаимосвързаността, в съответствие с Пленарната сесия, Китай ще подобри механизма за висококачествено съвместно изграждане на "Един пояс. Един път" и ще изгради триизмерна мрежа за свързаност по инициативата", увери участниците на срещата посланик Дай Цинли.

"Догодина се навършват 10 години от присъединяването на България към инициативата "Един пояс. Един път" и сме готови да работим с вашата страна за задълбочаване на партньорството в инициативата за придаване на нов импулс в икономическия растеж на България", каза още китайският посланик.

"Китай се интересува от инвестиции в областта на автомобилите, резервните части, възобновяемата енергия, информацията и комуникацията, селското стопанство, финансите и други", изброи посланик Дай Цинли.

"В областта на търговското и инвестиционно сътрудничество Китай ще продължи да се либерализира и да отваря достъпа до пазари за света и ще разширява своя внос, така че китайският пазар да се превърне в привлекателна възможност за всички страни по света, включително и за България. Надявам се да разширим и вноса си от България и така да подобрим и стабилизираме търговския обмен между двете държави", допълни дипломатът.

За периода от 2015 до 2023 години обемът на двустранната търговия между България и Китай нараства с 1,8 млрд. щатски долара до 4,2 млрд. долара, посочи посланикът. Българският износ към Китай е около 1 млрд. щатски долара към 2023 година.