Предстои да отворим процедури за 350 млн. лв. за модернизация на предприятията. Това каза зам.-министърът на иновациите и растежа Красимир Якимов при откриването на международната конференция "Кръгова икономика и екодизайн в мебелната индустрия - предизвикателства и възможности", цитиран в съобщение на министерството. 

Събитието се организира от Изпълнителната агенция за насърчаване на малки и средни предприятия (ИАНМСП) и Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост. На форума присъстваха над 70 фирми от сектора.

До края на годината и през следващата предстои да бъдат отворени няколко процедури с общ бюджет около 350 млн. лв. по Програма "Конкурентоспособност и иновации в предприятията". Средствата са за модернизация на българските фирми и тяхното развитие, съобщи зам.-министър Якимов.

"Мебелната индустрия в България през последните години променя силно облика си към дигитализация на процесите си и въвеждане на нови технологии. Министерство на иновациите и растежа активно подкрепя бизнеса както чрез европрограмите, така и с различни мерки по Закона за насърчаване на инвестициите (ЗНИ)", каза Якимов. Той добави, че за последните три години по този закон са сертифицирани три проекта за около 45 млн. лв. инвестиции и са открити 150 нови  работни места в сектор мебелна индустрия.

"Насърчаваме инвеститорите да се възползват от тези мерки за развитие на бизнеса си", каза зам.-министърът.

Якимов представи пред фирмите и възможностите за подкрепа чрез финансови инструменти по линия на Фонда на фондовете. Очаква се до края на годината да бъде обявена процедура за избор на финансови посредници за финансов инструмент "Кръгова икономика", като предприятията от мебелната индустрия също ще могат да се възползват от финансиране за насърчаване на енергийната ефективност.

Мебелната индустрия ще разчита на иновации и нови технологии, а това ще е тласък за мебелната промишленост след влязлото в сила от 18 юли тази година законодателство на ЕС, съгласно което стоките трябва да бъдат енергийно ефективни, издръжливи, поправими и рециклируеми, наред с още други екологични характеристики. Това каза по време на форума Роман Еберхартер, управляващ директор и собственик на Betten Eberharter GmbH, Австрия.

Регламентът за екодизайн за устойчиви продукти (ESPR) е насочен към повишаване на устойчивостта на продуктите на пазара. Той разширява обхвата на съществуващата Директива за екодизайн, като обхваща почти всички физически стоки и има за цел да подобри кръговия цикъл, енергийните характеристики и екологичната устойчивост, обясни Еберхартер, цитиран от БТА. Той смята, че предизвикателствата във връзка с новото европейско законодателство са свързани с това, че все още няма нови технологии, фирмите се страхуват, че производството ще се оскъпи, защото ще имат повече разходи и така ще загубят клиенти.

Според Еберхартер заради това трябва да се търсят материали, които да отговорят на новите изисквания на Европейския съюз и да се обърне внимание на материалите, които могат да се използват повторно.