Петкова сложи на трупчета искането за конвергентен доклад за еврозоната
Следващите месеци по всяка вероятност ценовият критерий ще бъде изпълнен и ще може да се подаде заявка за конвергентните доклади за напредъка към еврозоната
България все още не покрива, макар и с малко - с 0,1%, критерия за ценова стабилност - единственият, останал неизпълнен. Това каза на брифинг министърът на финансите Теменужка Петкова, позовавайки се на информацията на Евростат от петък, 17 януари. И добави, че веднага след като го покрие, България ще поиска изготвяне на конвергентен доклад.
Същия петък БНТ съобщи, като се позова на свои източници от Министерството на финансите (МФ), че до седмица-две правителството ще подаде искане до ЕК и ЕЦБ за изготвяне на конвергентен доклад.
Българските власти са уверени в изпълнението на инфлационния критерий за присъединяване към еврозоната и възнамеряват да отправят официално искане към EК и Eвропейската централна банка (ЕЦБ) за изготвянето на извънреден конвергентен доклад в съответствие с Решението на Народното събрание от 2024 година. Това пък са заявили същия ден от МФ за БТА без да посочват срокове.
Три дни по-късно, в понеделник, 20 януари, министър Петкова проведе опознавателна среща с европейски лидери, които ще имат тежката дума за пътя на България към еврозоната: председателите на Еврогрупата и на Европейската централна банка Паскал Донахю и Кристин Лагард, и еврокомисаря Валдис Домбровскис. От съобщение на МФ след срещата стана известно, че институциите на ЕС са се съгласили, че "България прави необходимия напредък към приемане на еврото. Това ще даде възможност на България в кратки срокове да подаде искане за изготвяне на извънредни конвергентни доклади". Домбровскис написа в "Екс", че ЕК ще продължи да подкрепя България по пътя на присъединяването й към еврозоната.
От февруари месец ще има отворен прозорец за нов конвергентен доклад, каза пред журналисти в парламента днес лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и добави, че позицията на ГЕРБ е консултирана.
Кога ще покрием критерия, че кабинетът да поиска доклад
Към декември 2024 г. средногодишната инфлация в България е 2,6%, докато в трите страни с най-ниска инфлация в ЕС е съответно 0,9% в Литва, 1,0% във Финландия и 1,1% в Италия. Критерият взима средното от трите страни с най-ниска (по дефиниция е "най-добра") инфлация - в случая това е точно 1,0%, и добавя 1,5 пункта. Така критерият е 2,5%, тоест отклонението на България е 0,1%, написа на 17 януари старши изследователят от Института за пазарна икономика Петър Ганев.
Може би в Брюксел Теменужка Петкова е очаквала политически знак, че от тройката може да бъде извадена страната с т.нар. нетипично ниска инфлация - Литва, и тя се замени с Дания или Ирландия (и двете с 1,3%), тогава критерият се повишава до 2,6 (1,1+1,5) и България вече го изпълнява. (В случая с Хърватия бяха извадени три държави, за да влезе в еврозоната от 2023 г.)
За да твърди обаче, че трябва да изпълним ценовия критерий, за да подадем искането, такъв знак, със сигурност очакван от мнозина, не е бил даден.
Очакванията на Петър Ганев обаче са, че през януари 2025 г. средногодишната инфлация в България ще падне до 2,5%, а критерият ще се запази същия или ще се увеличи, тъй като тенденцията в Европа се обърна и цените се покачват.
Това означава, според Ганев, че най-вероятно в идните месеци България ще подаде искане за извънреден конвергентен доклад, който ще излезе през пролетта и ще даде зелена светлина за въвеждането на еврото от януари 2026 г. Пътят е в голяма степен технически, тъй като основните политически стъпки и промени в законодателството вече са направени, отбеляза икономистът.
Политическите коментари
Бойко Борисов каза още, че появата на "Продължаваме промяната" преди пет години е ликвидирала възможността за членство в еврозоната. "Единственото, което попречи на България по пътя ѝ за еврозоната, е тяхното управление. Преди пет години ние влязохме в чакалнята, в европейския банков съюз и щяхме да влезем веднага и в еврозоната", каза лидерът на ГЕРБ, цитиран от БТА.
"Тяхното появяване ликвидира еврозоната. Сега от февруари месец ще имаме отворен прозорец за конвергентен доклад и тук вече опозицията трябва да видим как ще гласува", отбеляза Борисов.
Предишният редовен премиер Николай Денков (от "Продължаваме промяната") каза днес, че през последните четири години бяха премахнати всички пречки - беше прието законодателството, с бюджетите на Асен Василев успяхме да покрием критерия за инфлацията и отделно имаме политическата воля, която беше засвидетелствана, че искаме да влезем в еврозоната.
Основният напредък беше през 2023 г., когато с напредъка в правосъдната система получихме конвергетен доклад, в който беше казано, че остава единствено и само техническият критерий за инфлацията, отбеляза Денков. Така че ние си свършихме работата, сега остава новото редовно правителство, ръководено от ГЕРБ, да си изпълни неговите задължения и да поиска извънреден конвергентен доклад, заключи бившият премиер.