BNEF: Производството на електроенергия от ВЕИ ще скочи с 84%
Това ще стане през следващите 4 години, заради нарастващото търсене от нови центрове за данни
Обратно в новинатаКоментари - BNEF: Производството на електроенергия от ВЕИ ще скочи с 84% | Бизнес.dir.bg
Коментари
Всичките сметки са направени на база усвоени пари наливани безконтролно за солари и перки и всичките загуби от псевдо електроенергия се калкулират в пъти повишена цена на борсата. Разбира се печалбата предварително е прибрана от богоизбрани инвеститори. Очаквайте в пъти по високи цени на тока от неефективни ВЕИ инвестиции. Едни печелят балъците данъкоплатци губят
75% скачане на потреблението на ток и то основно от центрове за данни според статията. Ще има ли някаква инфраструктура за пренос или ще се строят ВЕИ до големите консуматори само? Защото за ВЕИ се говори, ама за пренос хич. Къде са плановете за далекопроводи, трафопостове в градовете, подмяна на кабелите в градовете, до жилищни и промишлени сгради? Или ей така вдигаме амперите от 1000 на 2000 и нищо не гори? Втори интересен въпрос е как точно ВЕИ може да държи център за данни. Ще сложат батерии с капацитет да държат при липса на вятър или дъждовен ден без слънце по 2-3 дни? Ама за център това значи стотици мегавати да се пазят... Има ли такова производство на литий? Какво става, ако се запалят толкова тонове литий? Ще пламне цялото софийско поле при проблем? В САЩ такова голямо съоръжение за последните няколко години горя на два пъти и бая сериозно и натрови въздуха, и застраши куп населени места около себе си. Ако ще има дублиращи мощности за моменти, в които ВЕИ не могат да произвеждат, то просто ще плащаме двоен и троен ток като сега, за да изплащаме и двата типа мощности и повече ВЕИ=по-висока цена на микса. Видяхме Германия докъде се докара с борсова цена до 840 евро на мегават през 2024- 1.70лв/квч преди акцизи, ДДС и т.н. или 2-3лв на квч. Пак такъв пример е Калифорния- за 2024 само първите 6 месеца средна къща от 1000 долара ток на месец е стигнала до 2700-2800 долара. Ако технологиите не са готови и се губи от тях, държавите отиват на фалит, бизнеси се изнасят и закриват масово заводи, защо се натиска за тези технологии? Докато няма готовност да са изгодни за ползване, защо просто не се ползват най-екологичните налични- ВЕЦ, АЕЦ? Ама за тях няма субсидии и не може всеки с връзки да купи земя и да тупне соларки при гарантирано изкупуване за години напред и да го оставят даже да върже към далекопровода електромера и да продава на енергото ток все едно 24/7 слънцето пече на макс на завишена цена и потребителите да му мислят, нали?
Всичко написано по-горе в вярно. Но трябва да се има в предвид, че статиите не се пишат от хора компетентни в съответната сфера. Авторите са “журналисти”, на които се задава цел и се подсказват повърхностни опорни точки. Накрая имаме едни лозунги, който за хора на моята възраст, много приличат на “Повелите на Партията”: ще преизпълним петилетката за шест години (грешката е вярна;). А когато нещата не се получат, винаги можем да прибегнем до нагласяване на резултата: Например в момента под ЕВ се включват и всички Плъг-ин Хибридите А автомобили с 15-20к.с. “Стартери” се водят хибриди (МХЕВ). Абе важното е да се отчитат резултати!