Кабинетът отваря фискалния резерв за текущи разходи
Ситуацията е тежка, каза Теменужка Петкова, но обеща бюджет 2025 с до 3% дефицит
Дефицитът за първото тримесечие на 2025 г. се очаква да е 3 634 378 000 лева, каза на брифинг министърът на финансите Теменужка Петкова и предупреди, че предстоят тежки изпитания, че българските граждани трябва да платим сметката за неразумното управление на публичните финанси през последните три години. Затова ще бъдат използвани средства от фискалния резерв.
Петкова потвърди станалата известна по-рано информация, че правителството изтегля внесения от служебния кабинет проектобюджет на държавата, така също и проектобюджетите на НЗОК и ДОО. Министърът обяви, че до 14 февруари в Министерския съвет ще бъде внесен в проектозаконът за бюджет 2025 и другите два бюджета.
Петкова съобщи, че ще бъде предложен бюджет с дефицит до 3% от БВП, така както предвижда Законът за публичните финанси и изискванията, свързани с членството на България с еврозоната, като отбеляза, че това ще бъде трудна задача.
За януари т.г., според разчетите на Министерството на финансите, приходите, които ще бъдат събрани, са 3 684 000 000 лв., съответно разходите са 3 277 000 000 лв., обясни Петкова. През февруари очакваните приходи са 2 266 706 000 лв., разходите - 4 млрд. лв. или дефицитът за февруари ще бъде 1,735 млрд. лв. През март очакваните приходи са за 3,062 млрд. лв., разходите - 4,553 млрд. лв. или дефицитът ще 1,491 млрд. лв. Общо, заключи министърът, за първото тримесечие на т.г. до края на действието на удължителния бюджет се очаква дефицитът да е 3 634 378 000 лв.
Тоест, ние нямаме възможност за сериозни инвестиции и инвестиционни разходи в рамките на този тримесечен срок, подчерта по-късно Теменужка Петкова при изслушване в парламента по въпроса за виртуалната опашка от камиони на Дунав мост при Русе, цитирана от БТА. По този повод, пред депутатите, финансовият министър каза, че "дупката" в бюджета е 18 млрд. лв, така че да нямаме илюзия за разходи с цел инвестиция и изграждане на инфраструктура към този момент.
Пред медиите по-рано Петкова изтъкна, че "за да може държавата да функционира нормално до приемането на държавния бюджет", е било обсъдено използването на средства от резерва, за да се покрият текущи разходи за януари. Ако бъде одобрено, на следващото заседание на МС ще определим размера на средствата, за да осигурим необходимата ликвидност, каза тя.
Министърът каза, че фискалният резерв към момента е в размер на 9,2 млрд. лева, като средствата на Сребърния фонд са 4 млрд. лева.
Финансовият министър изрази притесненията си от това, че предстоят "много тежки и сериозни изпитания, свързани с публичните финанси"; за постигането на бюджет с желания дефицит ще трябва да се мобилизират всички усилия, смята тя.
Българските граждани трябва да платят тази сметка. Това е истината, изтъкна Петкова и каза, че правителството е мобилизирано максимално, така че да приложи адекватни мерки за излизане от тежката ситуация.
Министърът коментира, че всеки ден, в който нямаме приет редовен закон за бюджета, дава възможност за дефицити, които ще се отразят негативно върху финансовата стабилност на страната.
Във връзка с членството в еврозоната Теменужка Петкова каза, че България все още не покрива, макар и с малко - с 0,1%, критерия за ценова стабилност. И добави, че ведналага, след като го покрие, ще поискаме изготвяне на конвергентни доклади.