Патрик Пагани: Нужно е стратегическо финансиране, фермерите на ЕС няма да платят цената на войната
Ако инвестираме в селскостопанския сектор, инвестираме в бъдещето на Европа
Ако инвестираме в селскостопанския сектор, инвестираме в бъдещето на Европа. Бюджетът обаче трябва да отчита включително и инфлацията, защото секторът има нужда от стратегически инвестиции. Такова мнение изказа заместник-председателят на организация Copa-Cogeca Патрик Пагани по време на експертната дискусия "Мястото на България в новата Визия на ЕК за земеделие и храни", организирана от Green Transition Forum и Българската аграрна камара (БАК).
Събитието се проведе в зала "София" на хотел "Маринела", а сред ключовите гости на форума бяха Илияна Йотова, вицепрезидент на Република България, Лозана Василева, заместник-министър на земеделието и храните, Красимир Якимов, заместник-министър на иновациите и растежа, Димитър Горов, заместник изпълнителен директор на ДФ "Земеделие", и Явор Гечев, съветник по селското стопанство на президента на РБ.
"Нашата мисия е да осигурим иновативност и устойчивост на аграрния сектор и да направим така, че нашият глас да бъде чут пред европейските институции. Организацията ни беше създадена през 50-те години на миналия век, имаме традиции още от началото на Европеския съюз, имаме 50 членове, като всъщност само България не членуваше в нея и затова изключително много се радваме, че вече се присъединихте към нас и сега ще ни помогнете да станем още по-силни заедно", отбеляза в началото на речта си Пагани.
Той представи визията и стратегията на Copa-Cogeca за бъдещето на селскостопанския сектор, като уточни, че са я изработили още преди ЕК да създаде своята.
"Искаме да формулираме визия за бъдещето. Преди говорихме за това от фермата до трапезата, но сега трябва да обърнем поглед към бъдещето, сега искаме справедливост и конкурентоспособност за производителите, като се гарантира устойчивост в социалната, икономическата и екологичната сфера. Преди говорехме много за екологична устойчивост, а икономическият аспект на устойчивостта беше малко позабравен, но сега чуваме, че ЕК иска да се постигне баланс между тези 3 аспекта - екология, пазар и икономика", коментира Пагани и посочи, че производителите искат да участват в този процес на трансформация, но искат и техните приоритети да бъдат взети предвид.
"Нашият хоризонт е до 2050 година, това няма да се промени защото ЕК се поставила за цел нулеви емисии до 2050 година, това означава, че тези емисии трябва да бъдат компенсирани и ЕК е ключов играч в този процес", продължи Пагани.
По думите му промените са, че сега фермерът се намира в центъра на тази визия, а преди това не е съществувало.
"Не може да има сигурност без продоволствена сигурност, не може да има мир без сигурност. Ако инвестираме в селскостопанския сектор, инвестираме в бъдещото на Европа. Нашите фермери са иноватори, предприемачи, имат нужда от продкрека, защото предизвикателствата в света имат отражения върху тяхната работа. ЕК трябва да си дава сметка, че нещата, които се случват на геополитическо ниво, имат отражение върху тяхната дейност", обясни заместник-председателят на Copa-Cogeca и допълни:
"Госпожа Йотова спомена доклада "Драги". В него пише, че трябва да гарантираме, че в Европа и в България селскостопанският сектор ще бъде достатъчно устойчив, достатъчно силен за да не бъде отрицателно повлиян от геополитическите събития. Същевременно видяхме, че има много протести и те ни показват, че е нужен по-добър диалог.
Пагани уточни, че организацията му работи активно с европейските институции, за да ги информираме за всички притеснения на земеделците.
По думите му във визията на Copa-Cogeca за сектора има 11 стъпки, сред които е и опростяването на процедурите.
"Една от причините за протестите е бюрокрацията, нашите производители искат да работят на полето, не в офиса", подчерта Пагани.
И добави, че във визията им още е застъпено по-активно участие на фермерите в разработването на политики, както и необходимостта да се финансира достатъчно и да се осигури бюджет за сектора.
"0,4% от БВП се използват за сектора земеделие, но за отбрана се харчат повече от 2% от БВП, ако казваме, че земеделието е ключово за сигурността за Европа, финансирането също трябва да отразява това. Трябва да поставим акцент върху възможностите за финансиране и инвестиции. Трябва да осигурим директна подкрепа за всички земеделски производители, независимо колко са големи стопанствата. Трябва да се подготвим и за екстремните климатични събития, да вземем мерки, да се борим срещу нелоялната конкуренция", допълни Пагани.
Той отбеляза още, че водата е много важна тема за българските земеделски производители.
"Ползването на водата трябва да бъде право на всеки фермер, което изисква инвестиции и правилно управление, важно е ЕК да изготви стратегия за управление на водата", каза Пагани.
И добави, че ЕК също трябва да подготви стратегия, която да насърчава земеделските производители да отглеждат всякакви животни, "защото този отрасъл е важен за икономиката, трябват средства и за този отрасъл".
"Вие сте пример за други държави в Европа как да се изгради партньорство между земеделци, фермери, оператори и властите", подчерта още Пагани.
Той постави акцент и върху развитието на селските региони, като посочи, че трябва да се инвестира в инфраструктурата там. "Подкрепата на жените в земеделието също е аспект на бъдещето", добави Пагани.
"Тревожно е, че през следващите 10 години 30% от земеделските производители ще се пенсионират и ако няма привлекателни условия, няма да има нови фермери", обясни още заместник-председателят на Copa-Cogeca.
Относно политиката за справедлива търговия Пагани, посочи, че е ясно посланието - "не може да се очаква европейските фермери да платят цената за войната в Украйна".
"Икономиката се върна, земеделието се върна като ключов стратегически сектор. Фермерите предлагат решения, те не са проблема, трябва да се съсредоточим върху стимулите, а не само върху задълженията. Много важно е тези неща да ги превърнем в действия, работата започва сега, трябва да съберем всички решения и да ги изпълним по места. Тази амбициозна визия има нужда и амбициозен бюджет. Ние сме притеснени, желаем да имаме бюджет, който включително отчита инфлацията, защото земеделският сектор има нужда от стратегически инвестиции", каза на финала на речта си Патрик Пагани.