"България ще продължи активно да работи за изграждането на Обща селскостопанска политика (ОСП), която да е силна, справедлива и да подкрепя реално европейските земеделци".

Това заяви заместник-министърът на земеделието и храните Лозана Василева по време на експертната дискусия "Мястото на България в новата Визия на ЕК за земеделие и храни", организирана от Green Transition Forum и Българската аграрна камара (БАК). Тя постави акцент върху необходимостта от справедливи търговски отношения и опростяване на достъпа до финансиране.

В своето изказване Василева подчерта важността на ОСП за гарантиране на продоволствената сигурност на континента и подкрепа на земеделския сектор в кризисни времена. Тя приветства представената от Европейската комисия Визия, но акцентира върху ключови аспекти, в които България настоява за промени и подобрения.

Особено внимание беше обърнато на необходимостта от справедливи търговски отношения.

"С оглед повишаване на възможностите за реализация на европейските земеделски продукти и храни на трети пазари, България обръща внимание, че е изключително важно да се постигнат справедливи търговски отношения, гарантиращи защита на европейските стандарти за качество и безопасност и предотвратяващи изкривяването на конкуренцията и недобросъвестната търговия. Очакваме, както е посочено във Визията, тази година Комисията да представи на държавите членки своята насока за действие за задълбочаване на реципрочността, с цел тя да бъде доразвита", каза Лозана Василев и продължи:

"В тази връзка смятаме, че по време на преговорите за либерализиране на търговията със селскостопански стоки с Украйна следва да се договорят еквивалентни стандарти за производство на селскостопански продукти и ефективни защитни мерки и предпазни клаузи по отношение на продуктите, които са чувствителни за пазара на ЕС или на отделните държави членки. Ето защо е необходимо да има активен мониторинг и да бъдат заложени работещи инструменти, които да бъдат активирани своевременно при необходимост от защита на европейския пазар."

Тя подчерта важността на въвеждането на еквивалентни стандарти за производство, за да се избегне нелоялна конкуренция и защита на европейските производители.

Вторият акцент в изказването на Василева беше върху подкрепата за силна и справедлива ОСП.

"ОСП следва да бъде силна, независима, добре финансирана политика с отделен специален бюджет, която се основава на два стълба. Това е основният приоритет за България. Ние призовахме ОСП да не задълбочава различията между фермерите в ЕС, а напротив - тя да бъде обединяващ фактор за тяхното развитие. Уверявам ви, че страната ни продължава и ще продължи активно да работи за постигане на справедливо разпределение на директните плащания и изравняването им между фермерите в Съюза", заяви заместник-министърът, подчертавайки ангажимента на страната ни за изравняване на условията и справедливо разпределение на директните плащания между земеделците в ЕС.

В контекста на устойчивото развитие, Василева отбеляза:

"За нас е изключително важно бъдещата ОСП да отчита баланса между екологичната, социалната и икономическата устойчивост в сектора, като се прилага по възможно най-опростен начин. Прилагането на екологично чисти и адаптивни практики изисква допълнителни инвестиции, които не всички фермери могат да си позволят."

Тя подчерта, че е необходимо да се подкрепят земеделците, които се стремят към екологично чисти практики, но да се отчете фактът, че тези практики изискват значителни инвестиции.

Василева акцентира и върху проблемите с достъпа до европейско финансиране: ю

"Споделяме оценката на Комисията, че достъпът до финансиране от ЕС е възпрепятстван заради съществуващата сложност и бенефициентите трудно се ориентират заради множеството правила и критерии въпреки мерките за опростяване до момента. Наличието на голям брой програмни документи изискват много ресурс от всички участници в процеса и водят до забавяния."

Тя призова за опростяване на процедурите и намаляване на административната тежест, за да се улесни достъпът до финансиране за земеделците.

В заключение заместник-министър Василева подчерта, че България ще продължи да бъде активен участник в дискусиите в рамките на ЕС, като защитава интересите на родните производители и насърчава устойчиво и конкурентоспособно земеделие.

ИЗБРАНО