Първите тръби за Вертикалния газов коридор вече са на пристанище Бургас
Проектът е стратегически не само за България, а и за цяла Европа и включва увеличаване на капацитета за пренос
Първите тръби за проекта Вертикален газов коридор са били доставени преди дни на пристанище Бургас, стана ясно от съобщение на Министерството на енергетиката. В него се казва също, че в събота, 29 март 2025 г., министър Жечо Станков ще посети мястото на доставката.
Газови потоци
- "Булгартрансгаз" обяви обществена поръчка за Вертикалния газов коридор
- "Булгартрансгаз“ обяви нова обществена поръчка по Вертикалния газов коридор
- Започна подборът за реализация на Вертикалния газов коридор у нас
- Започва изграждането на Вертикалния газов коридор
- Вертикалният газов коридор ще замести транзита на руски газ през Украйна
Проектът е стратегически не само за България, а и за цяла Европа и за неговата реализация е необходимо увеличаване на капацитета за пренос на българо-гръцката и българо-румънската граница. Очаква се в близките седмици да започнат реални строителни дейности в участъка Кресна на границата с Гърция и в участъка Рупча-Ветрино на българо-румънската граница, се казва в съобщението.
В инициативата за Вертикален газов коридор участват операторите на България, Гърция, Румъния, Унгария, Словакия, Украйна и Молдова, като намерението е да осигурява възможност за пренос на допълнителни обеми природен газ от разнообразни и надеждни източници. Ролята на всеки един газов оператор е да осигури максимална възможност за диверсификация и енергийна сигурност чрез инвестиции в разширение на инфраструктурата, изпълвайки съществуващата.
Проектът "Лупинг от Кулата до Кресна" ще се реализира на три етапа, изпълнявани едновременно. Ще се изграждане на магистрален газопровод, станция за очистване на газопровода "Кулата" и станция за очистване на газопровода "Кресна". Проектът включва изграждане на газопровод с високо налягане с диаметър DN 700 и дължина около 48 км, както и съпътстващите го технологични съоръжения.
Крайната цел е да се увеличи сегашния входен капацитет на връзката Кулата-Сидирокастро от 6.5 млн. куб. м дневно на 10 млн. куб. м. В годишно измерение това означава пренос на до 3.5 млрд. куб. метра.
По другия проект - за връзката Кардам-Негру вода, която включва изграждане на лупинг от Рупча до Ветрино, намерението е капацитетът да бъде удвоен до 28.5 млн. куб. м дневно или 10 млрд. куб. м годишно. Разликата в капацитета идва от двете входящи точки, които работят в момента у нас.
На изхода към Румъния се включват и количествата газ, идващи по газопровода IGB, свързващ Комотини и Стара Загора.
Проектът "Лупинг от Рупча до Ветрино" с два етапа ще се изпълнява едновременно. Там ще се изгражда линейна част и станция за очистване на газопровода "Ветрино". Проектът включва изграждане на газопровод с високо налягане с диаметър DN 1200 и дължина около 61 км и съпътстващите го технологични съоръжения.
Подписаните договори за лупинги от Кулата до Кресна и от Рупча до Ветрино са с изпълнители съответно ДЗЗД "Хил Интернешънъл - ГБС 1" и ДЗЗД "Хил Интернешънъл - ГБС 3". Стойността им е близо 485 млн. лева.