Николай Василев: България вече можеше да е в еврозоната, ако беше приоритет
В последните години политиците нямат никакви идеи и програми, отбеляза икономистът
България вече можеше да е в еврозоната, но няма правителства, за които това да е приоритет. Инфлацията е последният проблем, по-големият проблем за еврозоната е липсата на политическа воля. Това коментира пред БНР икономистът и бивш вицепремиер Николай Василев.
"За мен на последно място проблемът е инфлацията. Ако има политическа воля, и този проблем може да бъде решен. Можем да влезем и сега в еврозоната, можехме да влезем и по всяко време през последните 15 години. Можехме и трябваше да влезем в еврозоната, ако изобщо имаше правителства, на които това да им е важен приоритет", обясни той.
По думите му от приемането ни в ЕС в България не е имало разяснителна кампания от нито едно правителство, която да убеди българските граждани защо е отлично да влезем в еврозоната.
Според Василев последните 3 години и половина са години на хаоса, а водените политики изобщо не са били в посока влизане в еврозоната. "България прегази критерия за дефицит в много от годините. Качваше се дългът. Сами си напомпахме инфлацията. Резултатът е, че ние сега не знам дали сме по-близо до еврозоната отколкото когато и да е през последните 2 десетилетия. Пак говорим за близкото бъдеще, някога, ако... Не съм сигурен дали няма да ме поканите през 2026 г., за да обсъждаме същата тема", отбелязва той.
По думите му може да се случи всичко, което да отложи завинаги Шенген, еврозоната и всички останали интеграционни процеси. "Проблемът си е в нашите телевизори изцяло. Никой не ни е виновен", смята Василев.
Според икономиста България не се държи като достойна първокласна европейска държава, а винаги е някъде в "периферията или на опашката".
Василев е категоричен, че първото нещо, което е необходимо, е политическа воля. "Ако я няма, всичко останало е безсмислено", смята той. "Трябва да има бюджетен излишък, да забравят за бюджетните дефицити, да спрат да харчат като за последно, да имат стабилна консервативна фискална политика, за да може да се овладее нарастването на цените, което допълнително се напомпва от големите бюджетни дефицити и от дълговете, и тогава по естествен път ще отговорим на инфлационния критерий".
"Като нямаме редовно правителство, не стигаме доникъде", каза той. По думите му хората ще бъдат по-богати, ако има реформи, а то няма.
Според бившия вицепремиер през последните години политиците нямат никакви идеи и програми, "има само хейт на лично ниво". "А всъщност държавата е на самотек и не върви наникъде. Държавата изостава и пропуска огромни възможности", добавя той.